מעבר לסיבות תרבותיות, דתיות ורפואיות – מילת גברים היא משמעותית גם כשזה מגיע לסיכויי הידבקות בנגיף ה-HIV. ממחקרים נרחבים שנעשו בנושא נמצא כי הסיכוי של גברים נימולים להידבק ב-HIV הוא נמוך יותר ב-70 אחוז מאשר גברים שאינם נימולים. העובדה הזאת משמעותית בעיקר ביבשת אפריקה, היכן ששיעורי ההידבקות עדיין גבוהים מאוד, והאופציה לניתוחים סטריליים לכל האוכלוסייה הינה פחות ריאלית.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק? 

"לפני כמה שנים החלו מחקרים שהוכיחו שהסיכוי להידבק ב-HIV קטן משמעותית בקרב גברים נימולים, ולעומת זאת באפריקה יש אחוזי הידבקות מאוד גבוהים ואחוז נמוך של גברים נימולים. בעקבות כך, מייסדי סירק טק-מד רצו לפתור את הבעיה על ידי מציאת הליך פשוט יותר למילת גברים", אומר אדי הורוביץ, מנכ"ל סירק מד-טק. "האתגר היה למצוא דרך לעשות את זה בצורה סטרילית ובלי צורך בניתוח, וכך נולד המכשיר PrePex, מכשיר שעשוי משתי טבעות ומונח על הפין כדי לעצור את זרימת הדם לעורלה. לאחר שבוע, המכשיר מוסר והגבר נימול – ללא ניתוח וללא הליך פולשני".

המכשיר כבר נכנס לשימוש בכ-14 מדינות באפריקה, והוא בדרך גם להודו, אינדונזיה ואולי אפילו ארה"ב. "כרגע המכשיר מתאים לשימוש רק מגיל 13 ומעלה", אומר הורוביץ. "אבל אנחנו עובדים על הקטנת המכשיר כדי שיתאים גם לתינוקות ולילדים קטנים יותר בשל הביקוש, גם מסיבות תרבותיות ורפואיות וגם במטרה למנוע איידס".

PrePex (צילום: Circ MedTech)
לא כואב כמו שחושבים | צילום: Circ MedTech
עוד ב-mako בריאות:
>> כואב לכם הגב? כך תשפרו את היציבה
>> אתם בלחץ? הדבר שלא חשבתם שירגיע אתכם
>> אימון חובה בכל בית: 6 תרגילים פשוטים שאפשר לעשות בבית

לא כואב בכלל

כשמדברים על ברית מילה, בעיקר בגיל שבו כבר אפשר להתנגד, הפחד הגדול הוא בעיקר מהכאב הנורא. אבל מפתחי המוצר מבטיחים – זה לא כואב כמו ברית מילה. אין ספק שזה לא הדבר הכי נעים בעולם, אבל זה לא משתווה בשום צורה לניתוח. "יש קצת כאב כשמניחים את המכשיר בהתחלה, ובמהלך השבוע שהוא נמצא על הגוף זה יכול לגרום למעט אי נוחות, אבל כמעט שלא מרגישים את זה. וכמובן כשמורידים את זה, יש כאב כמו כשמורידים פלסטר – זה עובר מאוד מהר", מסביר הורוביץ. "יש כבר הרבה אנשים שמעדיפים לחכות שיגיע המכשיר למדינה שלהם מאשר לעבור ניתוח".

מה התמחור של זה?

"העלות של המכשיר היא כרגע בהנחה מאוד גדולה, משום שאנחנו עובדים במסגרת תוכניות למניעת איידס ב-14 מדינות באפריקה, וכרגע מדובר על 12 דולר ליחידה", הוא מספר. "אך כמובן שבכל מקרה, עלות המכשיר היא נמוכה בהרבה מעלות הליך כירורגי".

יש כבר 125 אלף משתמשים מרוצים במכשיר, והחברה כבר מכרה 700 אלף יחידות נוספות. בהשוואה לניתוח שמצריך 5 זריקות הרדמה לאזור המפשעה, אפשר להבין מה גברים מוצאים בו. מה שכן, לאחר הסרת העורלה, אסור לקיים יחסי מין למשך 5-6 שבועות, לתשומת לבכם.

>> בלי פילטרים: כך נראית אישה הסובלת מפסוריאזיס בזמן התקף