הורים לתינוקת בת 11 חודשים הביאו את ביתם לבית החולים לאחר שהבחינו כי החלה להיחנק. תחילה סברו ההורים שמדובר בעוף שגרם למצוקה. אך מבדיקות שנעשו בבית החולים מאיר נמצא כי הסיבה לכך היא קליפת אגוז. סימן האזהרה שעזר להגיע לפתרון: התינוקת בכתה ללא קול.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

"בהתחלה היה קשה מאוד לראות את הקליפה", מספר ד"ר יניב אבנר, ראש תחום אף אוזן גרון ילדים במרכז הרפואי מאיר; "מדובר בקליפה כהה הממוקמת באיזור חשוך, בכניסה לקנה הנשימה ובין מיתרי הקול. מה שנתן לנו את האינדיקציה שצריך להמשיך לחפש היה שהילדה בכתה ללא קול, מה שעזר לי להבין שעצם זר חוסם את תנועת מיתרי הקול". רק לאחר בדיקה מעמיקה הצליחו הרופאים להבין מה גרם לתינוקת להיחנק.

 

קליפת אגוז (צילום: מרכז רפואי מאיר)
בתמונה: קליפת האגוז שנשלפה | צילום: מרכז רפואי מאיר

"באמצעות סיב אופטי הצלחנו לבסוף לראות את הקליפה ולמשוך אותה החוצה באמצעות מלקחיים מיוחדים. מדובר בפעולה עדינה ומורכבת, מאחר שאם הקליפה מחליקה לתוך קנה הנשימה, עלול להיווצר חנק מידי" מסביר ד"ר אבנר. אך זו לא הייתה ההפתעה היחידה במקרה. האופן שבו הקליפה הגיעה לגרונה של הפעוטה הפתיע גם אותנו. מתברר כי בחצר הבית ישנם פירות אגוז, המושכים לא מעט עורבים המקלפים את קליפות האגוזים ומשליכים אותם סמוך לביתם. כך, למעשה, הגיעה קליפת האגוז לתוך הבית ולקרבת התינוקת. 

הפעוטה נשארה להשגחה ללילה ולמחרת שוחררה לביתה. 

 עוד ב-mako בריאות
>> מרחה שמן ארומטי, השתזפה והתוצאות מצמררות
>> הדברים שאסור לחולי פסוריאזיס לאכול
>> שיגעון הכורכום: תרופת פלא או טרנד מסוכן?