גלית (שם בדוי), גרושה כבת 40 מאשקלון ואם לילד, קיבלה לפני כמה שבועות הודעה בפייסבוק מאדם שהציג את עצמו כרופא אמריקאי. הוא התלהב ממנה והחמיא לה בעברית משובשת.

"הוא סיפר שקוראים לו מוריס, שהוא שירת בצבא ארצות הברית בסוריה ועיראק, שהוא אלמן. בן 45, שיש לו וילה ורכוש רב ושהוא מנסה למצוא את האישה שאיתה יבלה את חייו", שחזרה גלית, "הייתי עיוורת. מאוהבת באדם שמעולם לא דיברתי איתו. הוא סיפר לי שהוא מתכוון להגיע לארץ ולהכיר אותי ואת המשפחה שלי, וצריך כסף כדי לשחרר נכסים שרכש בסוריה ועיראק ושהוא יחזיר לי כפול מהכסף שאשלח לו ושהוא יתחתן איתי. חיפשתי זוגיות. עשה עליי רושם עצום של אדם אמין. הוא נראה טוב. הצטלם על רקע הקליניקה שלו. שלח לי תמונות שלו מהצבא".

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

גלית לקחה הלוואה מהבנק ושלחה לרופא מוריס 25 אלף דולר באמצעות "יוסטרן בנק", אבל בשלב מסוים מוריס ביקש עוד ועוד כספים, והיא החלה לחשוד שמשהו לא תקין. "שאלתי אותו למה הוא צריך כסף, שיקנה כרטיס טיסה ויגיע לארץ. ואז הוא פשוט נעלם והבנתי שמדובר בעוקץ, שהוא לא רופא ולא כלום, הוא מתחזה שהונה אותי", סיפרה בעצב.

גלית היא לא היחידה שנפל קורבן לעוקץ "הרופאים האלמנים". מתברר שנשים ישראליות רבות נפלו בפח והעבירו כספים לנוכלים שהתחזו כרופאים אלמנים שמחפשים זוגיות וזקוקים לסיוע כספי כדי לשחרר כספים ואוצרות שיש להם במדינות שבהן שירתו. רובן נאלצו לקחת הלוואות מהבנקים.

פדרו תיאגו (צילום: צילום מסך מתוך facebook)
אחד הפרופילים הפיקטיביים | צילום: צילום מסך מתוך facebook

דליה (שם בדוי), 38, אם חד הורית מבאר שבע, קיבלה לפני כחודש הודעה מרופא אמריקאי אלמן בשם ג'יימס פוטר. "הוא סיפר לי שהוא גר בוושינגטון ובמקור הוא מדאלאס, שאשתו נפטרה ממחלה לפני שנה. שהוא בן 50 ושיש לו שני ילדים בני 15 ו-20. שהוא מחפש אישה לזוגיות", שחזרה דליה, "העברית שלו נראתה לי מוזרה. מאחר שאני לא יודעת אנגלית, חשבתי שהוא מתרגם בגוגל את המשפטים שהוא כותב לי וגם את התשובות לשאלות שלי. לא חשדתי לרגע שהוא נוכל. הוא שלח תמונות שלו משירות בצבא האמריקאי וגם מהמרפאה הגדולה שבה הוא עובד. הוא נראה לי די נורמלי עד שהתחיל לבקש ממני לשלוח לו כסף. הוא סיפר לי שהוא זקוק ל-30 אלף דולר כדי להרחיב את המרפאה שלו ושהוא יחזיר לי תוך חודש 50 אלף דולר שאמורים להשתחרר לו מתוכנית חיסכון בבנק".

פוטר שלח לדליה תמונות של ילדיו ואפילו הראה לה צ'ק לפקודתה. היא האמינה, שברה תוכנית חסכון, לקחה הלוואה מהבנק ושלחה לו את הכסף.

"מרוב שרציתי זוגית טובה ומאושרת איבדתי את הראש לגמרי. שלחתי לו את הכסף. הוא אישר שקיבל והבטיח שבקרוב יפקיד את הכסף בחשבון שלי. אחרי כמה ימים שאלתי מתי הוא מתכוון להגיע לארץ ואז הוא חסם אותי ונעלם", סיפרה.

לדבריה, היא הייתה בהלם מוחלט אבל כעבור כמה ימים היא הבינה שמדובר בעוקץ, כאשר קיבלה הודעה מבחור בשם אלכס אריך עם תמונה זהה לזו של פוטר והוא גם כתב לה שלל מחמאות. "באותו הרגע נפלו עליי השמים. הבנתי שהלך הכסף ומדובר בתרמית אחת גדולה, וככל שחפרתי והתעמקתי הבנתי שעוד נשים רבות נפלו למלכודת של 'הרופאים האלמנים'", סיפרה דליה.

ג'יימס פוטר (צילום: צילום מסך)
הפרופיל הפיקטיבי של "ג'יימס פוטר" | צילום: צילום מסך

גם במשטרה הגיעו למבוי סתום

חוקר פרטי ששכרה אחת הנשים שסירבה להתראיין ושנעקצה בכמעט 100 אלף דולר גילה שמדובר ברשת נוכלים בינלאומית שפועלת בספרד, בסוריה, בעיראק, במרוקו ואפילו בתימן.

"אותה גברת שילמה אלפי שקלים כדי שאנסה לברר אם מדובר בעוקץ ישראלי, אבל לאחר שחקרתי לעומק במשך שבוע התברר לי שזו רשת עולמית של נוכלים שמשתמשת בפרופילים פיקטיביים בפייסבוק כדי למשוך נשים שמחפשות חום, אהבה וזוגיות", גילה החוקר, "מבחינתם התחזות לרופא מושכת נשים, כיוון שזה מקצוע אמין, ולרוב מדובר באנשים מבוססים. היא הייתה בהלם כאשר הבינה שלא תראה אגורה ושעקצו אותה, ובלתי אפשרי להגיע לעוקצים".

היו כמה נשים שהגישו תלונות במשטרה, אך גם חוקרי המשטרה הגיעו למבוי סתום והסיקו שאלה ככל הנראה נוכלים ורמאים המועסקים על ידי ארגוני פשע הפועלים ברשתות החברתיות ברחבי העולם.

דיוויס ריץ', חשיפת נוכלים (צילום: צילום מסך מתוך facebook)
צילום: צילום מסך מתוך facebook
פוסט בפייסבוק "הקבוצה לחשיפת נוכלים ומתחזים" (צילום: צילום מסך מתוך facebook)
צילום: צילום מסך מתוך facebook

עוד ב-mako בריאות:
>> זה מה שמדווחים נסייני החיסון של "פייזר"
>> קבלו אותו: הירק שמפחית חשק למתוק
>> אוכלים כשאתם בסטרס? מצאנו פתרון עבורכם

"כשהתחלתי לשאול שאלות – הוא חסם אותי"

סבטה הייתה בין הנשים שהצליחו לגלות בזמן שמדובר בעוקץ. "נכון, אני גרושה, וכמו כל אישה רציתי זוגיות טובה לעתיד שלי, אבל ברגע שהבחור שיצר איתי קשר ואמר שהוא רופא עשיר ומבוסס שיש לו רשת מרפאות בקליפורניה רוצה ממני הלוואה, הבנתי שמשהו לא בסדר, שזה לא הגיוני. כשהתחלתי לשאול שאלות רבות הוא חסם אותי", נזכרה.

גם אילנית (שם בדוי), רווקה מלוד, ניצלה למזלה מעוקץ הרופאים האלמנים. "כמה ימים אחרי שהתכתבתי עם סטיב, חברה שלי התקשרה וסיפרה לי שאיזה רופא אמריקאי התחיל איתה בפייסבוק", סיפרה. "היא שלחה לי תמונה שלו וזו הייתה תמונה של סטיב רק עם שם אחר. סיפרתי לה על זה ושתינו הבנו שמדובר בנוכלים".