אתר מחו"ל המציע ערכות להתאבדות מהירה הפך באחרונה ליעד לישראלים השוקלים לשים קץ לחייהם מסיבות נפשיות או כדי לגאול את עצמם מייסוריהם כתוצאה ממחלה קשה וזקנה.

"זה אתר מסוכן מאוד וצריך לסגור אותו מיד", טוענת י', תושבת אשדוד שבעצמה ניסתה להתאבד והזמין ערכת התאבדות מהאתר, "הקלות שבה אפשר להזמין הביתה ערכת התאבדות, כמו לקנות חולצה באתר אסוס, צריכה להטריד את רשויות החוק בישראל. אני חוששת שצעירים רבים עלולים להתפתות ולקנות את הערכה בלי שום מחשבה בגלל שהיא זמינה להם כל כך".

בכניסה לאתר (שבחרנו לא לפרסם את שמו) תיתקלו בארבעה פרצופים של רופאים חייכניים, ובהמשך מוצעים ארבעה סוגי ערכות התאבדות מהירות במחירים שנעים בין 150 עד 400 דולר - מערכת התאבדות באמצעות כדורים, זריקה (כולל ערכה מיוחדת שבודקת את אחוז הרעל כדי שזה יעמוד על 70 אחוז - רעל נקי), אבקה ונוזל (שהאתר ממליץ עליהן, משום שפחות מ-3 אחוזים מהקונים, על פי האתר, יודעים להזריק לעצמם או מסוגלים לבלוע 50 כדורים). לערכות מצורף חומר מיוחד - נוגדן הקאות, שתפקידו למנוע פגיעה במערכת העצבים שתגרום במקרה של כישלון בהתאבדות להפיכת המשתמש לצמח. בכל ערכה יש חוברת עם הסבר כיצד לבצע את ההתאבדות באופן מושלם. כמו כן, אין בקרה של גיל למזמיני הערכות, האתר פתוח לכולם וכמובן דיסקרטי.

ערכת התאבדות 1 (צילום: צילום מסך )
ארבעה רופאים חייכנים | צילום: צילום מסך

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

"זה מטורף לגמרי", אומרת י', "האתר הזה מאפשר לכל גולש שנכנס אליו לקנות כל ערכת התאבדות שהוא רוצה במגוון מחירים נוחים וזולים וזה מפתה מאוד למי שנמאס לו מהחיים. חבר'ה צעירים שירגישו שמבחינתם סוף העולם הגיע יכולים בהקשה על מקלדת להזמין ערכת התאבדות ולגמור את חייהם עוד לפני שיחשבו שיש מי שיכול לסייע להם. זה מפחיד ומבהיל וצריך לעודד דאגה בקרב הרשויות בישראל".

לאחר ביצוע הזמנת הערכה מתבקש הלקוח להעביר את התשלום באמצעות 'ווסטרן יוניון בנק' בנק (כדי לטשטש עקבות וכתובת של מפעילי האתר הם מסרבים לתשלום באמצעות כרטיסי אשראי) ואמצעים אחרים.

ערכת התאבדות 2 (צילום: צילום מסך)
לא הרבה מצליחים לבלוע 50 כדורים | צילום: צילום מסך

"בגלל שמפעילי האתר חוששים שהם ייחשפו או שרשויות החוק בארץ ובעולם יתחקו אחר עקבותיהם, הם עושים הכול לטשטש עקבות. אני למשל ניסיתי ליצור איתם קשר וזה היה בלתי אפשרי", שחזרה י', "הם לכל היותר מתכתבים איתך כשאתה פונה אליהם לברר על הערכות ולא יותר מזה. אין כמעט סיכוי לאתר את המפעילים, כי כל כמה חודשים הם פותחים אתרים חדשים בשמות אחרים".

את הערכה ניתן לקבל בין שלושה לחמישה ימים בדואר מהיר. "לא צריך יותר מלהציג תעודת זהות בדואר כדי למשוך את החבילה. לאף אחד בדואר אין מושג שהאיש שלקח את החבילה הולך תוך שעות לסיים את חייו ושמדובר בערכת התאבדות", טוענת י'.

מה שהופך את הערכות לאטרקטיביות וקטלניות ביותר הוא מחירן הזול מאוד לעומת הארגון הרשמי 'דיגניטאס' בשווייץ, המציע טיפול וליווי עד להתאבדות באמצעות זריקה ושריפת הגופה בתהליך יקר מאוד שעולה אלפי דולרים.

_OBJ

עוד ב-mako בריאות:
>> הטיפ הסודי של קים יעזור לכם לירידה במשקל
>> אחת ולתמיד: כמה כוסות קפה כדאי לשתות ביום?
>> "אם יובל לא היה מגיע בזמן לבי"ח, הוא היה מת"

"לי היה מזל שברגע האחרון החלטתי לא להשתמש בערכה ולהתאבד. הפעלתי שיקול דעת ופניתי לאנשי מקצוע שעזרו לי מאוד. צריך להסיר את האתר הזה ומיד כדי להציל חיים של בני אדם", מדגישה י', "פניתי למשטרה וביקשתי לטפל בעניין אבל לא קיבלתי תשובה. כל יום שעובר גורם לעוד ועוד אנשים להתאבד. לגבי ישראל אני מעריכה שיש אנשים שרכשו ערכות והתאבדו. כמה? אין לי מושג".

למאקו נודע כי למשטרה הגיעו באחרונה תלונות בעניין ויחידת הסייבר החלה לטפל בו.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "הנושא מוכר ומעבר לכך לא נוכל לפרט בשלב זה".