איליס נוין מוויסקונסין רק רצתה להשתזף לקראת חתונה שהוזמנה אליה. מה שהיא לא ידעה, זה שהשמן הארומטי שהשתמשה בו לשיעור היוגה לפני כן - יגרום לה לרוץ לחדר המיון.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

בפוסט ששותף בפייסבוק יותר מ-140 אלף פעמים, נוין מספרת את השתלשלות האירועים שהובילה לכוויות כימיות חמורות.

"ב-25 במרץ מרחתי שמן ארומטי (כזה שניתן למרוח ישירות על העור) על פרק כף היד והצוואר – לפני שיעור יוגה. אחרי השיעור (כשעה לאחר מכן), הלכתי להשתזף במיטת שיזוף כיוון שהתכוננתי לחתונה. למחרת, הבחנתי בגירוי בעור, היכן שמרחתי את השמן. בהתחלה, חשבתי שמדובר בתגובה אלרגית לאבקת כביסה חדשה. במהלך הימים שלאחר מכן התפתחו שלפוחיות, בעקבות הכוויות הכימיות".  

 

עוד ב-mako בריאות
>> אופס: תאונות הסקס הכי נפוצות נחשפות
>> איך נשארים צעירים? שותים את המיץ הזה
>> מה השיניים שלכם אומרות עליכם? מתברר שהמון

בסוף, התברר לה שהשמן הארומטי אותו מרחה לפני שיעור היוגה, הוא האשם בדבר. "התברר לי, שישנה אזהרה על גבי בקבוק השמן, באותיות ממש קטנות, שאומרת 'הימנעו מחשיפה לאור השמש או לקרני UV עד ל-12 שעות לאחר המריחה', או משהו בסגנון".

אבל נוין לא מאשימה את החברה שמייצרת את השמנים הארומטיים, אלא את עצמה. "אני לא מאשימה את החברה, זו הייתה אשמתי בלבד. אבל כל אדם שעושה יוגה שדיברתי איתו על הנושא לא ידע שזה יכול לקרות".

כיוון שהיא רצתה להזהיר אנשים מפני התופעה שיכולה לקרות לכל אחד, נוין כתבה פוסט שמטרתו הייתה להזהיר את חבריה. מהר מאוד הפוסט שותף על ידי אנשים והפך לוויראלי.

פיטופוטודרמטיטיס: זה יכול לקרות לכל אחד

התופעה נקראת פיטופוטודרמטיטיס, והיא לרוב מתרחשת כתוצאה משמנים של פירות הדר, למרות שהיא יכולה לקרות גם משימוש בצמחים אחרים. "זה לא חייב להיות רק בשמנים ארומטיים", אומרת ד"ר דיאן מדפס, רופאת עור בבית החולים מאונט סיני בניו יורק ל-BuzzFeed Health. "זה יכול להיות רק פירות הדר רגילים, כמו לימון, ליים ותפוז". כאשר משלבים פירות הדר מסוימים עם קרני השמש, נוצרת תגובה, הגורמת לעור להיות רגיש יותר לקרני UV. התופעה זכתה לכינוי "מרגריטה דרמטיטיס", כיוון שניתן לקבל כוויות גם אם סחטתם לימונים תחת השמש הקודחת.

במקרה של נוין, השמן הארומטי הכיל תמצית תפוזים. השילוב של פרי הדר בשמן ארומטי וחשיפה לשמש – הפך לקטלני יותר מהרגיל. "לרוב כשמזיעים, טיפות הזיעה מתנדפות. אך כשמשתמשים בשמן ארומטי, אתם למעשה אוטמים את הזיעה", מסבירה מדפס.

מה עושים?

אם הנזק כבר נעשה ואתם מתחילים להבחין בכוויות, מדפס ממליצה לטבול נייר מטבח בקערת חלב עם קרח ולהניח על גבי האזורים הנגועים במשך כ-5-10 דקות. "החלבונים שבחלב יעזרו להרגיע את המקום ויפחיתו את האדמומיות".

לאחר מכן, פנו לרופא משפחה, רופא עור או כל עזרה רפואית מיידית שאתם מצליחים להשיג. וחשוב להדגיש: לא להילחץ, בעזרת טיפול נכון – העור שלכם יחזור לקדמותו.

אז בפעם הבאה שאתם קופצים להשתזף, התרחקו משמנים ארומטיים והימנעו מפירות הדר תחת קרני השמש. נוין גם ממליצה לקרוא היטב מה שכתוב על גבי בקבוקים של תכשירי עור. 

>> האם ממתיקים מלאכותיים מסוכנים לבריאות?