אומרים שזמנים נואשים דורשים אמצעים נואשים, ואין ספק שמגפת הקורונה הובילה אנשים להתנהגויות שמזכירות סרטים פוסט-אפוקליפטיים על סוף העולם. בתמונות ששוחררו בתקופה האחרונה, ניתן לראות מדפים על גבי מדפים ריקים בסופר-מרקטים בערים שבהן הקורונה הכתה חזק יותר, כמו מילאנו, ווהאן והונג קונג. השאלה היא - האם זו פניקה מיותרת, או שבעצם מדובר בהכנה הגיונית לקראת אסון מתקרב? זה מה שיש למומחים להגיד.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

פחות פניקה, יותר רציונל

נהוג לחשוב שמקרים קיצוניים כמו מגפות מובילים אנשים להתנהגות מבוססת פחד ופניקה, כזו שהיא חסרת היגיון לחלוטין. אך על פי מחקרים רבים שנעשו בנושא, נראה שדווקא במרבית המקרים, בני אדם נוטים לחשוב בצורה הגיונית במצבים קיצוניים ואף מצליחים לשמור על מידה של מוסר, נאמנות וכבוד לחוקים ומנהגים תרבותיים.

לכן, לפי מומחים מאוניברסיטת ניוקאסל ואוניברסיטת קווינסלנד לטכנולוגיה, הצטיידות במזון מבעוד מועד היא התנהגות שאמנם בהתחלה עשויה להיראות נואשת מדי – אך למעשה די רציונלית. בייחוד בהתחשב בכל התמונות שאנו נחשפים אליהן, של רחובות צפון איטליה ו-ווהאן ריקים, אנשים מסתובבים עם מסכות וסופר-מרקטים כמעט מרוקנים לחלוטין מדברי מזון.

עוד ב-mako בריאות:
>> 10 מאכלים שישמרו על בריאות הלב שלכם
>> הסיבה שאתם חייבים לשטוף "חסה שטופה"
>> נחשף: כך תדעו מה הגיל הביולוגי שלכם

ככל שהאיום ייראה גדול יותר – כך התגובה אליו תהיה חזקה יותר. אם כעת ידוע שזמן דגירת הנגיף הוא 14 יום – הגיוני שאנשים ירצו להתכונן מראש לכל הפחות ל-14 יום בידוד. נוסף לכך, אגירת מזון והתכוננות לזמנים קשים, כמו חורפים קשים או בצורת, הן התנהגויות שבני האדם נקטו משחר האנושות, שמושרשות בנו עמוק. במילים אחרות, הן חלק ממנגנון ההישרדות שלנו – ולכן הן פחות תוצאה של פניקה חסרת היגיון ויותר תוצאה של שנים של הישרדות כנגד כל הסיכויים.

סיבה נוספת שעשויה להיות להתנהגות כזו היא "אפקט העדר". אנחנו רואים אנשים אחרים מצטיידים במזון ומתכוננים לאסון ואנחנו מצטרפים גם. מה שמוביל לשאלה הבאה -

האם כולנו צריכים להצטייד במזון?

לפי המומחים, נראה שלא צריך למהר להצטייד בכמויות אדירות של מזון, אבל ייתכן שכדאי להתחיל לעשות רשימת קניות, להבין מה כבר יש לכם במזווה ומה כדאי לקנות. כך תוכלו לאט לאט (ובלי לרוקן מדפים שלמים בסופר) להשיג את כל מה שאתם צריכים. מנגד, חשוב להדגיש שרק היום (ה') דווח על חולה קורונה ראשון בישראל, כלומר המצב בארץ, נכון לעכשיו, טוב יותר ממדינות כמו סין ואיטליה, לכן ככל הנראה עדיין אין צורך בהצטיידות מסיבית לקראת אפוקליפסה.

עוד על נגיף הקורונה: 
<< רשימת הציוד המלאה לבידוד 
<< הישראלים שמבודדים את עצמם מפחד הנגיף
<< כל הפרטים על החיסון הראשון