על פי דיווח של הניו יורק פוסט, אישה חרדית בת 20 נפטרה ממנת יתר של הרואין בחודש שעבר בברוקלין. המקרה ממחיש כמה בעיית הסמים בארה"ב מתפשטת ואף מגיעה לקהילות מנותקות ביותר.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

לפי המשטרה, אמה של מלכי קליין גילתה את גופת בתה בבוקר ה-24 ביוני שרויה על מיטתה, כאשר קצף יוצא מפיה. אמבולנס "הצלה" נקרא למקום ופרמדיקים ניסו להחיות את הצעירה לפני שנלקחה למרכז הרפואי מיימונדיס בברוקלין, ניו יורק. בשעה 20:22 הרופאים הכריזו על מותה.

על פי חברי הקהילה, מותה של מלכי כתוצאה ממנת יתר אינו הראשון.

"אנחנו בהחלט מאבדים יותר אנשים לסמים – אין שום ספק לגבי זה", אמר יעקוב ברמן, מנהל קבוצה למניעת שימוש בסמים בקראון הייטס, שכונה בברוקלין בה שוכנים חסידי חב"ד רבים. "זה מחמיר בארה"ב, זה מחמיר בכל העולם וזה משפיע על הקהילה שלנו".

צבי גלוק, שעובד עם בני נוער יהודים אובדניים ומכורים לסמים בקבוצה הנקראת "עמודים" ספר כ-60 מקרים של מוות הקשורים לשימוש בסמים בקרב הקהילה החרדית מתחילת השנה, עשרים מתוכם היו יהודים-חסידים.

לילה ראוש, 24, חברה קרובה של מלכי אמרה שתחושות של בדידות מובילות יהודים-חסידים לשימוש בסמים. ראוש, שחונכה חסידית אך התרחקה מהתנועה אמרה שמגיל צעיר, קליין אימצה זהות שיותר משתייכת למיינסטרים, שהרחיקה אותה מקהילתה הדתית. בעקבות זאת היא סולקה מבית ספר דתי קונסרבטיבי בקנסינגטון ונאלצה לעבור לבית ספר לילדים בעייתיים במידווד – שם היא ואחרים פנו לסמים. "זה קורה לבנות רבות", אמרה ראוש.

עוד ב-mako בריאות
>> רוזמרין ונשיקות: הטיפים שישאירו אתכם צעירים
>> אני חולה במחלת השינה וזה לא מצחיק כמו בסרטים
>> לעולם אל תגעו במאכלים האלה בבתי מלון

גלוק וברמן טוענים שאין מסלול ישיר מיהדות חסידית להתמכרות. "זה כואב לי כשאנשים טוענים שזו בעיה חסידית", אמר גלוק. "עם התאבדויות, זה בהחלט קרה בקרב חסידים. אבל בכל הנוגע להתמכרות לסמים, זה קורה במידה שווה". לגבי המקרים הרבים של מנת יתר בקהילה החרדית והחסידית, ברמן מאשים את העלייה בסמים ברחובות העיר.

"במקרים רבים, המשפחות מסורות בחיפוש ומתן עזרה לבני משפחתם. הם ניסו, הם פנו לעזרה מקצועית, ניסו להפנות את ילדיהם לשיקום. אבל אם הילד מכור ומתנסה בסמים, יש מעט מאוד שהמשפחה יכולה לעשות", הוסיף ברמן. גלוק וראוש מכירים את משפחתה של מלכי קליין ומסכימים כי הוריה עשו כל מה שביכולתם כדי לעזור לה. המשפחה שמרה בביתה תרופה נגד מנת יתר בהישג יד ואביה של מלכי היה הראשון שנתן לה אותה כשהתגלה כי לקחה מנת יתר, זאת לפי האדם הראשון שהגיע למקום מ"הצלה".

על פי ראוש, ההורים מימנו שנתיים של גמילה בקליפורניה – משם קליין חזרה לאחרונה. "הוריה לא התייאשו". הוריה של קליין לא הגיבו לבקשותיהם של הניו יורק פוסט לתגובה.