במקרים שונים של מחלת הסרטן בכלל ובסרטן השד בפרט, גילוי מוקדם יכול להציל חיים. כולן יודעות שגושים בחזה צריכים להדליק לנו נורה אדומה, אבל מה לגבי סימנים אחרים שעשויים לעזור לנו לגלות את המחלה בשלביה המוקדמים?

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

ארין סמית' צ'ייז החלימה מסרטן השד. היא החליטה לנקוט יוזמה יוצאת דופן שתסייע לנשים ברחבי העולם לדעת יותר על הסימנים השונים שעשויים להעיד על המחלה. היא בחרה להשתמש בלימונים כדי להראות אילו סימנים שונים יכולים להוות סימן אזהרה לסרטן השד. היא כללה סימנים פחות ידועים לנשים, כמו היווצרות גומות בחזה, נסיגת פטמה ועוד. בפוסט של צ'ייז היא כתבה שתמונה דומה לזו, המתארת סימנים שונים לגילוי מוקדם של סרטן השד, הצילה את חייה.

יש סימני אזהרה אחרים חוץ מגוש בשד

"מישהו פעם פרסם תמונה בפייסבוק של איך סרטן השד נראה. לא איך זה מרגיש, אלא איך זה נראה", היא כתבה. לאחר זמן מה, בדצמבר 2015, צ'ייז הבחינה בחריצים בחזה שלה, בדומה למה שהיא ראתה באותה תמונה. היא חיפשה גוש ולא הרגישה דבר, אבל הלכה להיבדק אצל רופא נשים. חמישה ימים לאחר מכן, צ'ייז אובחנה כחולה בסרטן השד. חודש אחר כך היא גילתה שמדובר בסרטן שלב 4 - השלב החמור ביותר של המחלה המעיד על גרורות והתפשטות בגוף. "ידעתי הכל על בדיקה עצמית, אבל תמונה שהראתה לי על מה אני צריכה להתבונן הייתה המפתח שלי לגלות שאני לוקה במחלה סופנית", היא כתבה בפוסט, שזכה ללמעלה מ-40 אלף שיתופים.

התמונה היא חלק מקמפיין של ארגון בריאות הציבור האמריקאי Grassroots, שנקרא "דעו את לימונכם" או באנגלית #KnowYourLemons וארגון הצדקה WorldWide Breast Cancer.

עוד ב-mako בריאות
>> קים קרדשיאן: "הפסוריאזיס התפשט לי לפנים"
>> ארוחות הבוקר שיעזרו לכם לרדת במשקל
>> טור אישי: האיש שחי 21 שנה בלי מעי

על פי מומחים לאונקולוגיה, מדובר בייצוג מדויק של סרטן השד. אם אתן מזהות אחד או יותר מהסימנים הללו, אל תיבהלו – שינויים במראה השדיים הם נורמליים. אבל אם מדובר במשהו ממושך, כדאי להיבדק אצל רופא. 

 
לימונים וסרטן השד (צילום: Worldwidebreastcancer.com)
12 דרכים לגילוי סרטן השד | צילום: Worldwidebreastcancer.com

12 סימנים לסרטן השד (מימין לשמאל – למעלה למטה)

1. היווצרות גומות

2. הפרשת חדשה/יוצאת דופן

3. אדמומיות או תחושת חום בשד

4. פצעים בעור

5. חריצים בעור

6. תחושה של הצטברות עבה

7. גוש חבוי

8. עור מתקלף בגוון כתום

9. צורה/גודל חדש

10. נסיגת פטמה

11. וריד שגדל

12. בליטה

 >> ארוחות הבוקר שיגרמו לכם לרדת במשקל