דייוויס אלן קרייפ בן ה-16 מארה"ב התמוטט בחודש שעבר לאחר ששתה קפה, משקה "מאונטן דיו" ומשקה אנרגיה – כל אלה בטווח זמן של פחות משעתיים.  

כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

סיבת המוות הוגדרה כהפרעה בקצב הלב, כתוצאה מצריכה מוגזמת של קפאין. הנער בן ה-16 לא סבל מבעיות בלב לפני כן ושקל כ-90 ק"ג. על פי גארי ווטס, חוקר מקרי מוות שטיפל באירוע – קרייפ לא סבל מהשמנת-יתר או מבעיות בלב.

A post shared by davis cripe (@pinksicle) on


"לא מדובר כאן במנת יתר של קפאין", אמר ווטס לרויטרס. "אנחנו לא אומרים שכמות הקפאין בגופו היא זו שגרמה למותו, אלא הדרך שבה הקפאין נעכל, בטווח זמן קצר מדי".

האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (AAP) הזהירה בעבר מפני צריכת משקאות אנרגיה בקרב ילדים ובני נוער. על פי ה-AAP, המרכיבים שבמשקאות האנרגיה לא נבחנו על ילדים ועל כן לא ניתן להבטיח כי הם בטוחים לשימושם. תופעות הלוואי שעשויות להופיע בקרב אנשים הצורכים משקאות אנרגיה כוללות הפרעות בקצב הלב ושינויים בלחץ הדם. בנוסף, הם מזהירים מכמות הסוכר והקפאין שבמשקאות אנרגיה, כאשר רובם מכילים כמות קפאין השווה לשלוש כוסות קפה וכ-14 כפיות סוכר.

ווטס מבהיר כי האזהרה לא נועדה למנוע באופן גורף צריכה של קפאין. "אנחנו מאמינים שאנשים צריכים לשים לב לצריכת הקפאין שלהם, כשם שהם עושים עם אלכוהול או סיגריות". יחד עם זאת, יש לציין כי המלצה זו מכוונת כלפי מבוגרים. ילדים ובני נוער צריכים להימנע מצריכת קפאין. 

כוס קפה (צילום: Shutterstock)
להיזהר מצריכה מוגזמת | צילום: Shutterstock
עוד ב-mako בריאות
>> בלי להזיז אצבע: הגלולה שתכניס אתכם לכושר
>> הסופר פוד האמיתי שהיה לכם מתחת לאף נחשף
>> הסימנים שאתם במערכת יחסים לא בריאה

על פי נתונים סטטיסטיים מאתר המודד את כמות הקפאין במשקאות שונים, נראה שקרייפ צרך כ-470 מ"ג קפאין תוך פחות משעתיים. בשנת 2015, הרשות האירופית לבטיחות המזון הזהירה כי צריכה של יותר מ-400 מ"ג קפאין עשויה להוביל לעלייה בקצב הלב, לחץ דם גבוה, רעידות, עצבנות, אינסומניה והתקפי פניקה.

כמות הולכת וגוברת של ילדים הצורכים קפאין

ממחקרים שנעשו בשנים האחרונות, עולה כי מספר הילדים הצורכים קפאין באופן יום-יומי רק הולך ועולה. מחקר שפורסם בכתב עת לרפואת ילדים ב-2014 חשף כי ילדים מעדיפים משקאות אנרגיה וקפה על פני משקאות אחרים. על פי המחקר, 73 אחוז מהילדים צורכים קפאין בתדירות יום-יומית.

קפאין מעורר על ידי חסימת מולקולות המאותתות למוח להרגיש עייפות. בנוסף, הוא משחרר דופמין, מוליך עצבי שמסייע בריכוז ובקשב. מחקרים מראים כי צריכה מתונה של קפאין אינה מזיקה לבריאות, כאשר מחקרים מסוימים אף הראו יתרונות בריאותיים לקפאין.

עד כארבע כוסות קפה ביום לא יזיקו, אך צריכה מוגזמת עשויה לגרום לתופעות לוואי. אם אתם צורכים יותר מארבע כוסות קפה או רגילים לצרוך משקאות אנרגיה, הנה כמה סימני אזהרה שראוי לשים לב אליהם: 

  • כאבי ראש
  • אינסומניה
  • עצבנות
  •  כאבי בטן
  • קצב לב מוגבר
  • רעידות

אם חוויתם חלק מהתסמינים הללו, כדאי להתחיל לצמצם בצריכת הקפאין.

 >> מתאמנים הרבה ורואים מעט תוצאות? זו הסיבה