לפני יומיים התבשרנו על מותו בטרם עת של הדיג'יי השוודי אביצ'י, שנמצא מת בעומאן. בפרסום הראשוני על מותו לא צוינו פרטים על סיבת המוות, אך בעולם מתחילים לתהות האם ההתדרדרות במצבו הבריאותי בשנים האחרונות היא שהובילה לבסוף למותו.

בשנת 2016 לקה אביצ'י בן ה-28 בדלקת לבלב חריפה, ככל הנראה כתוצאה מצריכה מוגזמת של אלכוהול. אז מה זו המחלה הזו והאם ייתכן שהיא שגרמה למותו של הדיג'יי המצליח?

הלבלב הוא בלוטה חיונית לתפקוד הגוף, בעיקר מאחר שהיא מייצרת הורמונים חשובים ומסייעת לתהליך העיכול בקיבה ובמעי הדק. דלקת לבלב כרונית יכולה להיגרם כתוצאה מאבנים בכיס המרה ה"נודדות" לעבר צינור המרה וגורמות לדלקת או כתוצאה משתיית אלכוהול.

לבלב (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
מייצר הורמונים חשובים ומסייע לתהליך העיכול | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

בשנת 2014 אביצ'י עבר ניתוחים להסרת התוספתן וכיס המרה, עקב בעיות הקשורות לצריכת אלכוהול. שנתיים לאחר מכן הוא לקה בדלקת לבלב חריפה שהובילה להחלטתו להפסיק להופיע.

התסמינים לדלקת לבלב כוללים כאבים חדים בבטן או בגב, בחילות, הקאות, חום גבוה, צהבת, ירידה במשקל, שלשול ולחץ דם גבוה. אצל חלק מהמטופלים עשוי להתפתח מצב רפואי שנקרא כיסית של הלבלב, הנגרמת כתוצאה מהצטברות נוזלים ונמק ברקמת הלבלב.

הטיפולים לדלקת לבלב חריפה משתנים. לרוב נוטלים מורפיום לשיכוך כאבים. אם מדובר בדלקת לבלב חריפה אך לא חמורה – ניתן לטפל בה בביקור אחד בבית חולים. אך אם מדובר בדלקת לבלב חריפה חמורה הגורמת לכשל איברים, נרקוסיס (מוות של תאים בגוף) ומורסה – הטיפול מורכב יותר.

עוד ב-mako בריאות:

>> דיאטה לפי חיידקי המעיים
>> יש לי חזה גדול והלכתי שבוע בלי חזייה
>> כך תגרמו לגוף שלכם לשרוף יותר קלוריות

במקרה כזה, המטופל ככל הנראה יתאשפז בטיפול נמרץ, שם מטפלים ינסו למנוע שוק היפוולמי (אובדן דם), באמצעות החדרת חמצן לווריד. ברגע שמסירים את הגורם לדלקת (צריכת אלכוהול, תרופות מסוימות שיכולות לגרום לזה או אבני מרה), המטופל יכול להבריא. רופאים מזהירים מטופלים לא לגעת באלכוהול במשך לפחות חצי שנה לאחר ששהו בבית החולים. לדלקת לבלב חריפה יש שיעור תמותה של 2-9 אחוזים. לא ניתן לדעת בוודאות אם אכן אביצ'י מת כתוצאה מסיבוכים של המחלה, אך לאור ההיסטוריה הרפואית שלו, ייתכן שזה מה שהוביל למותו.