צ'אנס דה ראפר זכה בשנה שעברה בשלושה פרסי גראמי על האלבום האחרון שלו, "Coloring Book". חודש לאחר מכן הוא תרם מיליון דולר למערכת החינוך הציבורית בעיר הולדתו, שיקגו. זה הטיפוס, ואולי אין מה להיות מופתעים מהמיזם חדש שלו: הגברת המודעות לסימנים המוקדמים של סרטן השד.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

הראפר בן ה-24 איבד בסוף השבוע את דודתו, קימברלי בנט, לסרטן השד. השבוע הוא כתב בטוויטר דברים לזכרה ודחק ב-3.8 מיליון העוקבים שלו לשים לב לתסמינים הראשוניים והקשים לזיהוי של המחלה. צ'אנס הזהיר את הגולשים והגולשות מחוסר תשומת לב: לדבריו, נשים אמנם מחפשות אחר גושים בשד, אך רק מעטות מודעות לכך שגם אדמומיות, כאב קל או תחושה של חום באזור החזה עשויים להעיד על התפתחות סרטן שד (ר' איור).

צ'אנס שיתף וידאו שהקליטה דודתו ובו היא מדברת על הסרטן האגרסיבי שלקתה בו. בנט מספרת בסרטון כי אובחנה כסובלת מסרטן בשלב 4 לאחר שחוותה תסמינים שלא עלה בדעתה כי הם קשורים לסרטן. בסרטון שהוקלט בפברואר השנה היא אומרת: "הבנתי שמשהו לא בסדר כשהשד שלי שינה את צבעו. הוא גדל והתחמם, וזה כאב. חשבתי שזה רק זיהום, מהסוג שבא והולך, אבל הלכתי להיבדק ועברתי אולטרסאונד ובדיקת ממוגרפיה". לדבריה, רגע ה"פה חשדתי" שלה בא כשהאחיות במרפאה החלו לנהוג בה בחביבות יוצאת דופן, ניהלו איתה סמול טוק והציעו לה שוקולד. לבסוף נכנסה רופאה עם בשורת האיוב: "אני חושבת שיש לך סרטן, סרטן נורא".   


עוד ב-mako בריאות
>> בלי להזיז אצבע: הגלולה שתכניס אתכם לכושר
>> הסופר פוד האמיתי שהיה לכם מתחת לאף נחשף
>> הסימנים שאתם במערכת יחסים לא בריאה

בגופה של בנט התגלה סוג סרטן נדיר שמופיע רק בכ-1% ממקרי סרטן השד בארה"ב. בסוג האגרסיבי הזה של המחלה, התאים הסרטניים חוסמים את נימי הלימפה וגורמים לנפיחות מקומית. סוג הסרטן הזה נקרא דלקתי מפני שהוא נראה כהופעה של דלקת: השד נוטה לנפיחות ולאדמומיות. הבעיה בזיהוי מוקדם של סרטן השד הדלקתי היא שהתסמינים המוקדמים שלו הם בדרך כלל הנפיחות והאדמומיות, ללא הופעת גוש. הוא גדל ומתפשט במהירות, ומצב החולה עלול להחמיר בתוך ימים ואפילו שעות.   

קימברלי בנט לא הבינה בתחילה את דחיפות העניין. היא התכוונה לצאת לטיול לרגל יום הולדתה כשהגינקולוגית שלה הבהירה לה את חומרת המצב: "אני לא החברה שלך ולא כאן כדי לעשות אותך מאושרת. אני כאן כדי להציל את חייך. בטלי את הטיול". בנט עשתה כדבריה וקיבלה בסופו של דבר טיפול אינטנסיבי בארבעה סוגי תרופות, אלא שדבר לא הצליח לעצור את הסרטן. "המטרה של המחלה היא להרוג אותך, ולהרוג אותך מהר", אמרה בנט באופן כמעט נבואי בשניות האחרונות של הווידאו. "הדבר היחיד שאפשר לעשות הוא להגיב במהירות", הוסיפה.

צ'אנס דה ראפר כינה את בנט "גיבורה" וביקש מהגולשים שידאגו לעצמם ולגופם. אנחנו מצטרפים בכל פה לקריאה הזאת.

סרטן שד: התסמינים הראשוניים

זיהוי סרטן השד

סרטן השד תסמינים
* באדיבות האגודה הבריטית לבריאות השד - 
The Breast Cancer Support Charity 

>> יש סיבה טובה לכך שאתם לא בוחרים טוב תמונת פרופיל