אישה בשנות ה-20 לחייה סבלה מנשירת ציפורני הרגליים, ללא כל סיבה נראית לעין. היא לא נפצעה, לא סבלה מבעיות בציפורניים בעבר, לא נטלה תרופות שעלולות להוביל לזה וגם לא נמצאה היסטוריה משפחתית של בעיות או מחלות בציפורניים. כעת במקרה בוחן שפורסם בכתב העת הרפואי JAMA Dermatology רופאים משערים כי הסיבה לנשירה היא פדיקור דגים שעשתה המטופלת כמה חודשים לפני שהתחילה לסבול מנשירה.

פדיקור דגים הוא טיפול שבו טובלים את הדגים בבריכות מים קטנות, בטמפרטורה של 25-30 מעלות. בבריכות שוחים דגים קטנים מסוג עגלסת הירדן, ממשפחת הקרפיונים. במהלך ה"מניקור" הדגים נצמדים לכפות הרגליים ואוכלים עור מת.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

"זה כנראה יותר נפוץ ממה שאנחנו חושבים"

חצי שנה לפני שציפורני הרגליים החלו לנשור, המטופלת הצעירה עשתה פדיקור דגים, שנחשד להיותו הסיבה לסיבוך הרפואי שממנו סבלה. הרופאים אבחנו אותה כסובלת מ-Onychomadesis (נפילת ציפורן), מחלת ציפורניים המתבטאת בשחיקה של הציפורן וצמיחת ציפורן חדשה. התסמין הנפוץ למחלה זו הוא התנתקות ונשירה של הציפורן. "אני חושבת שזה כנראה יותר נפוץ ממה שאנחנו חושבים", אמרה ד"ר שארי ליפנר ממכללת וייל קורנל ללימודי רפואה. "התנתקות הציפורן מופיעה רק חודשים לאחר האירוע, לכן זה קשה למטופלים ולרופאים לקשר בין השניים, בייחוד אם הם לא מודעים לכך שפדיקור דגים יכול לגרום לזה", הוסיפה.

מאחר שנבחנה ההיסטוריה הרפואית של המטופלת ולא נמצא דבר שעלול היה לגרום למחלה, הסיקו הרופאים כי ייתכן מאוד שפדיקור הדגים הוא זה שהוביל לנשירת הציפורניים. "אני לא משוכנעת כלל שהדגים הם שגרמו למחלה", אומרת ד"ר אנטונלה טוסטי, מרצה לרפואת עור, באימייל ל-CNN. טוסטי שהייתה הנשיאה של האגודה האירופית לציפורניים, מוסיפה ואומרת כי המחלה יכלה להיווצר בעקבות משהו הרבה יותר פשוט: צפיפות של אצבעות כפות הרגליים ש"עולות" אחת על השנייה בנעליים מסוימות. "זה נפוץ בקרב נשים שנועלות נעלי עקב ונעליים מחודדות", מסבירה טוסטי.

עוד ב-mako בריאות:
>> הטיפ הסודי של קים יעזור לכם לירידה במשקל
>> אחת ולתמיד: כמה כוסות קפה כדאי לשתות ביום?
>> "אם יובל לא היה מגיע בזמן לבי"ח, הוא היה מת"

ליפנר מאמינה שהבעיה של המטופלת במקרה הזה נבעה מנשיכות הדגים במהלך הפדיקור, אך היא מוסיפה כי ישנם מקרים אחרים של זיהומים שנגרמו כתוצאה מפדיקור דגים. מומחים טוענים כי הם לא בטוחים כיצד זיהומים מועברים בפדיקור דגים, אך ייתכן שזה כתוצאה מחיידקים שנותרים בבריכות הדגים, שלא עוברות ניקיון אחרי כל טיפול.

לפי המרכזים לבקרות מחלות ומניעתן בארה"ב, השם "פדיקור דגים" כלל לא מדויק. למעשה, פדיקור דגים אינם תואמים כלל להגדרה החוקית של פדיקור. נוסף על כך, פדיקור דגים נאסר בלפחות עשר מדינות בארה"ב. "אני חושבת שאפשר להגיד די בוודאות שפדיקור דגים הוא כנראה לא הדרך לטפל בבעיות בעור ובציפורניים", מסכמת ליפנר.