בדיקת עיניים (צילום:  wavebreakmedia, shutterstock)
בדיקת עיניים יכולה להציל חיים | צילום: wavebreakmedia, shutterstock

קרי וויליאמס הבחינה לראשונה בהבזקי אור נקודתיים מול עיניה בזמן שארזה מזוודה בחדר השינה בביתה, לפני חופשה. לא היה לה מושג שהתחושה המוזרה הזו תתגלה חודשים בודדים לאחר מכן כמחלה קטלנית שמתחבאת בעיניה ומאיימת על חייה.  

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

הכל קרה כשוויליאמס בת ה-32 הייתה בביתה, מתכוננת לקראת חופשה ביוון. לפתע היא הבחינה במעין הבזקי אור לבנים ונקודתיים שמתרוצצים בחדר. היא קראה לבעלה, בן, וביקשה ממנו עזרה. "ביקשתי ממנו שיסתכל מבעד לחלון, לראות אם מישהו בחוץ משחק בפנס לייזר, אבל הוא הסתכל אליי כאילו הייתי משוגעת", סיפרה וויליאמס בראיון לתקשורת הבריטית.

"אמרו לי שיכולתי לאבד את העין"

אותם הבזקי אור הפכו במהרה לדבר שבשגרה ומאוחר יותר היא שמה לב למעין שכבה דקה לבנה שהתפתחה באחת העיניים שלה ושיבשה את הראייה שלה בכל פעם שמצמצה. כשהבחינה שזה לא חולף, החליטה להיבדק אצל רופא. הוא הפנה אותה לבית החולים, שם נעשו בדיקות שונות, ביניהן אולטרסאונד – שלבסוף חשפו את הסיבה לבעיה המציקה. התברר כי היא לוקה במלנומה של העין, סרטן נדיר וקשה לזיהוי. "הרופאים אמרו שהרבה אנשים שלוקים בסרטן הזה נותרים לא מאובחנים במשך שנים ושזה יכול להוביל לאובדן העין ושאני בת מזל", סיפרה וויליאמס.  

בחודש ינואר עברה וויליאמס ניתוח שבמהלכו הנוחה לוחית רדיואקטיבית מאחורי עינה, מעין דיסק ששולחים רמה גבוהה של קרינה לאזור קטן ומסוים בעין. "כשהלכתי לשירותים, הייתי צריכה לקחת איתי מונה גייגר, מכשיר שמודד גלים רדיואקטיביים, כדי לוודא שהלוחית לא נפלה לפני שהורדתי את המים".

עוד ב-mako בריאות:
>> מטריד: כך מומחים משערים שניראה עוד 20 שנה
>
> רוצים לשפר את חיי המין? נסו את המשחק הזה
>
> דיאטנית: תתרחקו מהתוספת הזאת לסלט

לאחר ארבעה ימים קשים של התמודדות עם היותה רדיואקטיבית, מה שהוביל לביקורים מעטים וקצרים של בני משפחה עקב חשש מחשיפה לקרינה – הוסרה הלוחית הרדיואקטיבית מעינה של וויליאמס. לאחר מכן, נאלצה להמתין שישה חודשים כדי לדעת אם הטיפול הצליח. בדיקות אישרו שהטיפול הצליח להקטין את הגידול הסרטני, אך לא להיפטר ממנו לחלוטין.

למרות שהגידול לא הוסר לחלוטין, בדיקות נוספות הראו שהוא לא המשיך לגדול. "עכשיו אני נבדקת כל חצי שנה כדי לדעת מה קורה". היא מספרת שלמרות שהגידול יכול להמשיך לגדול ולהוביל לעקירת העין – היא מקווה שהצליחה לתפוס את זה מספיק מוקדם כדי למנוע התדרדרות עתידית של המחלה.

וויליאמס מספרת את סיפורה כדי להעלות את המודעות לסרטן העין ולחשיבות בדיקות שגרתיות אצל רופא עיניים. "זה באמת מדגיש את החשיבות של בדיקות עיניים שגרתיות ושל הצורך להעלות מודעות לכך שבדיקת עיניים יכולה לאתר בעיות בריאותיות מסכנות חיים".