רגליים נפוחות מלאות ורידים בולטים, עיניים שנראות כמעט חסרות חיים וגיבנת בגב – זהו לא תיאור של אדם בשנות ה-80 לחייו, אלא שלכם, עובדי המשרד, בעוד 20 שנה מהיום. אלא אם הסביבה המשרדית תשתנה באופן משמעותי עד אז.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

התיאור הזה מתגלם למעשה באמה, בובה שתוכננה ונבנתה על ידי צוות מומחים בתחום הבריאות, בראשם וויליאם היגהאם. צוות המומחים ניתח תוצאות של סקר שנעשה בקרב 3,000 עובדי משרד בצרפת, בגרמניה ובבריטניה. 50 אחוז מאנשים שעובדים בסביבה משרדית בבריטניה טענו שסבלו מכאבי עיניים, 48 אחוז מהם אמרו שסבלו מכאבי גב ומכאבי ראש – כתוצאה ישירה של עבודה בסביבה משרדית.

בהתאם לסטטיסטיקות של הסקר, בנו המומחים את אמה, המדמה כיצד עובדי משרד ייראו אחרי 20 שנה של עבודה בסביבה זו. אמה סובלת גם מאקזמה כתוצאה מסטרס, ממשקל עודף ומנפיחות בגפיים. לפי היגהאם, אם לא נשנה באופן משמעותי את סביבת העבודה במשרדים, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו בנעליה של אמה. "אם לא נעשה שינויים קיצוניים לחיי העבודה שלנו, כמו לזוז יותר, לשים לב ליציבה שלנו מול השולחן עבודה, לקחת הפסקות הליכה קצרות ואם לא נשקול לשפר את האופן שבו המשרד שלנו בנוי ומאורגן, המשרדים שלנו הולכים לגרום לנו לחלות", הסביר היגהאם, לפי The Independent.

עוד ב-mako בריאות:
>> מחקר חושף: למה נשים נמשכות לפסיכופתים?
>
> חובבי פירה? יש לנו חדשות מעולות
>
> שיחק עם הכלב שלו על הספה - ונותר משותק

אבל יש כמה דברים שכדאי להביא בחשבון לגבי הסקר הזה. הוא יוזם על ידי חברת רהיטים, כך שאין ספק שיש כאן אינטרס למכור ריהוט מתאים לסביבת העבודה. נוסף לכך, מדובר בסקר ולא במחקר שנבדק על ידי מומחים ופורסם בכתב עת מדעי או רפואי נחשב.

עם זאת, לא מעט מומחים מזהירים מפני ההשפעות הקשות שיכולות להיות בישיבה ממושכת, בייחוד אם לא מקפידים על יציבה נכונה. גם מחקרים מדעיים שפורסמו בשנים האחרונות מראים קשר בין אורח חיים יושבני למחלות קטלניות כמו מחלות לב וכלי דם. אז גם אם יש כמה הסתייגויות לגבי הסקר הספציפי הזה, ההמלצות שנגזרות ממנו מאוד חשובות: לעשות הפסקות של הליכות קצרות, לשבת בצורה ארגונומית ואולי בתקווה שבעתיד משרדים ייבנו בצורה שלא תאלץ אותנו לשבת במשך 9 שעות רצוף.