טד בנדי, אחד הרוצחים הסדרתיים הידועים ביותר בעולם, היה ידוע בזמנו כצ'ארמר (כך הוא "פיתה" את הקורבנות שלו) וראיונות מהתקופה מראים שנשים רבות נשבו ב"קסמיו" והתקשו להאמין שהוא אכן הרוצח הסדרתי האכזר שטוענים שהוא. אבל בנדי היה למעשה פסיכופת שנחשב מסוכן במיוחד לציבור, שחטף, אנס ורצח מספר דו-ספרתי של נשים. ג'ון מיהאן, שעליו מבוססת דמותו של "ג'ון הנבל" בסדרה של נטפליקס, היה גם הוא פסיכופת שהתחזה לרופא והצליח לפתות ולהרוס את חייהן של לא מעט נשים.

פסיכופתים אחרים שאולי גם אתן נשביתן בקסמיהם כוללים דמויות טלוויזיוניות וקולנועיות כמו דקסטר, פטריק בייטמן ("אמריקן פסיכו"), ג'ו גולדברג ("את" של נטפליקס) והרשימה עוד ארוכה. נראה שנשים נוטות להימשך לפסיכופתים, אבל מה הופך אותם לאטרקטיביים כל כך? ואיך זה שאנחנו נכשלים לזהות את המאפיינים הפסיכופתיים שלהם?

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם? 

מחקר פסיכולוגי שפורסם לאחרונה בכתב העת המדעי Evolutionary Psychological Science מנסה לענות על כל השאלות האלו – והתשובות בהחלט מטרידות. החוקרים התבססו על מקרים מבתי כלא, שהראו כי אנשים בעלי מאפיינים פסיכופתיים הצליחו לפתות עובדים של בית הסוהר, גם אנשים שמצוידים בכלים לזהות את המניפולציות האופייניות לפסיכופתים. לפי כריסטופר ברזיל, דוקטורנט באוניברסיטת ברוק ואחד החוקרים במחקר, רופאים ופסיכולוגים שעבדו בבתי כלא יודעים שאסירים בעלי מאפיינים פסיכופתיים לרוב מתעסקים לא מעט במין ומנסים להשיגו ולעתים קרובות מצליחים לפתות אנשי צוות בבית הכלא, כולל אנשי צוות רפואי שאמורים להיות מצוידים בכלים שימנעו מהם להיכנע למניפולציות ול"קסם" שגברים פסיכופתים מפגינים.

טד בנדי מתוך שיחות עם רוצח: הקלטות של טד בנדי (צילום: צילום מסך מתוך נטפליקס)
נשים לא האמינו שהוא אנס ורצח | צילום: צילום מסך מתוך נטפליקס

המקור לפסיכופתיה – יתרון אבולוציוני?

חשוב לציין שגברים פסיכופתים לרוב מושכים אנשים ובמיוחד את המין השני מסיבות אנוכיות, כלומר אין להם רצון במערכת יחסים אמיתית, הם מחפשים רווח אישי ותו לא. "החידה שעומדת מאחורי מצג השווא החיובי של פסיכופתים, למרות ההשפעה השלילית שיש להם על אנשים, השפיעה באופן משמעותי על הרעיונות שמאחורי מחקר זה", אמר ברזיל. נוסף לכך, החוקרים רצו לבדוק למה פסיכופתיה קיימת מלכתחילה.

"לכאן נכנס המרכיב האבולוציוני, שאיפשר לנו לשאול שאלות על עצם קיומם של מאפיינים פסיכופתיים, כלומר הייתכן שהם קיימים בגלל שהם מאפשרים לגברים להיות בעלי השפעה חיובית בכל הנוגע ליוזמה של מערכות יחסים מיניות ורומנטיות?". במילים אחרות, האם מאפיינים פסיכופתיים מהווים יתרון אבולוציוני והישרדותי לגברים?

פן בדג'לי, את (צילום: נטפליקס)
מושכים, אבל מסוכנים | צילום: נטפליקס

>> ההרגלים הליליים של פסיכופתים

ככל שגבר יותר פסיכופת – כך נשים נמשכות אליו יותר

לטובת המחקר, החוקרים גייסו 46 גברים מאוניברסיטת קנדה וביקשו מהם להשתתף במעין דייט מצולם שארך רק שתי דקות, מול עוזרת מחקר. עוזרת המחקר פתחה את השיחה בשאלות כמו מה הם אוהבים לעשות בדייט ראשון או מה לדעתם הכי חשוב במערכת יחסים. לאחר מכן, הגברים עברו הערכה שבדקה פסיכופתיה, אינטליגנציה חברתית ומיניות. 108 נשים התבקשו לצפות בסרטונים שצולמו בדייטים ולדרג כל גבר לפי מדדים שונים כמו משיכה כללית, משיכה מינית וביטחון עצמי.

החוקרים ניתחו את הממצאים והגיעו למסקנה מטרידה: ככל שלגבר היו יותר מאפיינים פסיכופתיים, כך הם נחשבו יותר מושכים בעיני הנשים. "לגברים פסיכופתיים יש סגנון אישיותי שגורם להם להיראות אטרקטיביים יותר בעיני נשים במפגשים כמו דייטים. ייתכן שזה כיוון שהם מלאי ביטחון או מרגישים נינוחים או יודעים בדיוק מה להגיד כדי לקבל תשומת לב מנשים", סיפר ברזיל בראיון ל- PsyPost.

"אנשים פסיכופתים עלולים להשתמש בקסם שלהם ובאישיות המרגשת שלהם כדי לבסס אמון ותשוקה, אבל המטרה הסופית שלהם היא עונג אגואיסטי. הקלישאה הישנה שכדאי להכיר אדם היטב בהחלט יכולה להיות עיקרון שכדאי לחיות לפיו כדי לשמור על עצמכם מפני מערכת יחסים עם בנאדם פסיכופתי", מסביר ברזיל.

אמנם נדרשים מחקרים נוספים ורחבים יותר בנושא כדי להבין יותר לעומק בנושא פסיכופתיה ומערכות יחסים, אך בהחלט כדאי להכיר את המאפיינים הפסיכופתיים הנפוצים וכמובן שתמיד מומלץ להכיר כמה שיותר לעומק אדם לפני שמכניסים אותו לחייכם.

>> הבדיקה שתחשוף אם האדם שמולכם פסיכופת