אם חשבתם שהאתגרים האינטרנטיים המסוכנים קרובים להיעלם מהעולם, תחשבו שוב. סרטון ביוטיוב שקורא לאנשים לנסות את אתגר האלף סקוואטים הוביל שתי צעירות סיניות לטיפול נמרץ.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

שיאהו טאנג בת ה-19 וחברתה הובהלו לבית החולים לאחר שניסו להתחרות אחת בשנייה ב"אתגר ה-1,000 סקאטים". כל אחת ניסתה לבצע כמה שיותר סקוואטים ברצף, באתגר שהתגלה כמסוכן הרבה יותר ממה שנראה.  לפי הדיווחים, שיאהו אתגרה את חברתה בהשראת מקורות שונים באינטרנט, כמו סרטונים ביוטיוב. אף אחת מהן לא תכננה לבצע את כל אלף הסקוואטים, אך מאחר ששתיהן סירבו לוותר אחת לשנייה, הן מצאו את עצמן ממשיכות לבצע סקוואטים עד שהגיעו לבסוף לאלף סקוואטים במהלך אימון שנמשך בין שעתיים לשלוש שעות – ולטיפול נמרץ. "שתינו לא רצינו להפסיד, אז המשכנו לנסות לנצח אחת את השנייה, מה שהוביל לכך שהשלמנו אלף סקוואטים", סיפרה שיאהו לתקשורת הסינית.

"הלכתי לשירותים והשתן היה בצבע חום"

לאחר שהשלימה את האתגר, שיאהו הרגישה כאובה, אך בכל זאת החליטה ללכת לעבודה ביום שלמחרת. רק כשהיא התעוררה בבוקר שלמחרת, היא הבינה שמשהו לא תקין. "ראשית, הרגל שלי לא רק כאבה, אלא גם לא הצלחתי לכופף אותה", סיפרה שיאהו. "ואז הלכתי לשירותים וגיליתי שהשתן שלי חום".

שתן חום הוא סימן לרמה גבוהה של מיוגלובין בדם, מצב שעלול להיות מסוכן. מיוגלובין הוא חלבון המצוי בתאי השרירים. כאשר רמת המיוגלובין בדם עולה, זה סימן לנזק בתאי השריר. נזק זה יכול להיגרם כתוצאה מפירוק מאסיבי של תאי שריר, מצב שנגרם כתוצאה מהכמות המטורפת של סקוואטים שהשתיים ביצעו, מבלי שהגוף שלהן יהיה מוכן לזה.

בדיקות שתן
שני מצד ימין: דוגמה לשתן בצבע חום כתוצאה מפירוק תאי שריר | צילום: plenoy m, shutterstock

השינוי בצבע השתן הוא אחד הסימנים המובהקים לתמס שריר (או בלועזית: רבדומיוליזיס), תסמונת שמתרחשת כתוצאה מפירוק מהיר של תאי שריר, המוביל לכך שהכליות לא מספיקות לעבד את כל הפסולת המצויה בדם (פסולת שהיא תוצאה של פירוק של תאי שריר).

עוד ב-mako בריאות:
>> ההרגלים היומיומיים האלה עושים לכם כרס
>> 9 חוקים בריאים של ג'יי לו שאתם חייבים לאמץ
>> רופאים מזהירים: בורקס מדפי אורז עלולים להזיק

במקרים מסוימים, תמס שריר עלול להוביל לנזק משמעותי בכליות ולעתים אף למוות. לפי ברוס כהן, קצין רפואה ב-FBI שהתראיין ל-Live Science, לרוב כשהשתן נעשה חום, סימן שזה מאוחר מדי. אך למרבה המזל, שיאהו וחברתה הצליחו לצאת מזה למרות הכל. וזו תזכורת לכך שתמיד צריך להקשיב לגוף שלכם כשאתם מתאמנים ולא למתוח את הגבולות יותר מדי, בטח שלא לרמה שאתם זקוקים לאשפוז. ותמיד כדאי להיוועץ בגורם מקצועי לפני שמבצעים אימון חדש, כדי לוודא שהוא אכן מתאים ליכולות שלכם.