חוסר מודעות למצב הראייה בילדים

בדיקות עיניים הן חלק בלתי נפרד מהמעקב השוטף אחר התפתחות הילד, בדיוק כמו בדיקות שיניים ומדידות משקל וגובה. ועדיין, מקרים רבים של ליקויי ראייה כתוצאה מחוסר מעקב מגיעים אל רופאי העיניים והאופטומטריסטים. במקרים רבים מתגלות בעיות של קוצר ראייה, רוחק ראיה או עין עצלה רק כאשר הילד מגיע לבית הספר ומתקשה לקרוא מהלוח, או מתקשה לעמוד בקצב של חבריו לכיתה. לכן, ישנה חשיבות לבצע בדיקות תפקודיות ומעקב קבוע של מערכת הראיה לאורך כל תקופת הילדות. 

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

מסכים ומכשירים דיגיטליים

אלה כבר ממש לא חדשות מפתיעות ולא צריך להיות אופטומטריסט מומחה כדי לדעת שההתמקדות הממושכת והיומיומית בצגים ומסכים מעייפת את מערכת הראייה ופוגמת בעיניים. איכשהו, זה עדיין לא גורם לנו להוריד מהם את העיניים. היתרונות שהביאה איתה הקדמה הדיגיטלית לחיינו רבים מספור, אך חשוב מאוד לזכור שהעיניים שלנו לא תוכננו להיות ממוקדות לזמן רב בחפצים קרובים כל כך.

מחקרים הוכיחו חד משמעית כי ילדים המבלים יותר שעות רחוק ממסך המחשב הם בעלי סיכוי קטן יותר להזדקק למשקפיים בעתיד. מנגד, נמצאה מגמת עליה בשיעור הסובלים מקוצר ראייה בקרב בני נוער באוכלוסיות שנוטות לשהות פרקי זמן ארוכים מול מסך המחשב והסמארטפון. הבהייה במסכים, ובזה של הסמארטפון בפרט, דורשת מאמץ יתר מהעיניים וגורמת לתופעות כמו יובש, גרד, טשטוש וכאבי ראש.

אז מה בכל זאת אפשר לעשות, חוץ מלהיכנס לצום דיגיטלי? נסו למצמץ כמה שיותר, להקטין את בהירות המסך ומדי פעם גם, לשקול הרכבת משקפים בעלי ציפוי חוסם "אור כחול" או לעשות את מה שהכי מומלץ - לקחת הפסקה מדי פעם. 

מעל מליון הורדות בשנה (צילום: Shutterstock)
הבהייה במסכים, ובזה של הסמארטפון בפרט, דורשת מאמץ יתר מהעיניים | צילום: Shutterstock
 

עוד ב-mako בריאות: 
>> כך תקבלו את הישבן המושלם ב-4 שבועות בלבד
>> לא תאמינו מה הרבה סקס יכול לעשות לכם
>> מה הפסיכולוג שלכם באמת חושב עליכם?

טיפול לקוי בעדשות מגע

כל מי שנעזר בעדשות - ומדובר על חלק גדול מהאוכלוסייה, מכיר את השגרה היומיומית המעייפת שכרוכה בטיפול בעדשות המגע: הרכבה, ניקוי, השריה וחוזר חלילה. קל מאוד להזניח את הגזרה הזאת, בייחוד כשאנחנו כבר רוצים להיכנס למיטה אחרי יום עבודה ארוך ומפרך. אלא שלכלוך, חיידקים ובקטריות נדבקים בקלות לעדשות המגע ולמחסנית המאכלסת אותן, וניקיון לקוי של אלה עשוי לגרום לזיהומים, פגיעות בקרנית  ובמקרים קשים אף לאובדן העין. ולא מספיק רק לנקות, חייבים להתמיד בביקורת שוטפות אצל האופטומטריסט האישי שלכם.

אי הרכבת משקפי שמש

הנה משהו שלא צריך להגיד לאנשים מבוגרים, ועדיין: אסור בתכלית האיסור להסתכל ישירות על השמש, וכן צריך להיות מודעים באופן כללי לסכנות הטמונות בקרני ה- UV. רק כך ניתן יהיה להגן על העיניים. העיניים שלכם, בדיוק כמו העור, לא שוכחות את נזקי השמש והקרינה. הנזקים לעיניים ולמערכת הראייה כתוצאה מחשיפה בלתי מבוקרת לקרינת UV הם חמורים ומצטברים לאורך זמן. חשיפה כזאת עלולה בין היתר להאיץ ולהחמיר התקדמות של קטרקט ומחלות רשתית שונות. גם כאן מומלץ לבחור במשקפי שמש איכותיים בעלי מסנני קרינה, ופשוט להיות חכמים בשמש, עם כל אהבתנו לכדור העצום והלוהט הזה.

משקפי שמש (צילום: Evgeniya Porechenskaya, Shutterstock)
אסור בתכלית האיסור להסתכל על השמש | צילום: Evgeniya Porechenskaya, Shutterstock

 "זבובים" ושינויים ברשתית

מטופלים מדווחים כי הם לפעמים רואים מעין ברקים, וזבובים שכמו מרחפים על גלגל העין. תופעה זו נקראת גם "זבובים". אם גם אתם נתקלתם בתופעה הזאת בשלב כזה או אחר, דעו שלא מדובר בכוח על כלשהו, אלא בשינויים פיזיולוגיים טבעיים שמתחוללים בזגוגית העין או ברשתית. תשומת הלב נדרשת לגבי כל שינוי מיוחד בתופעות האלה, בגודל הכתמים ותדירות הופעתם. אם מצאתם "זבובים" חדשים, כדאי לפנות מיידית לרופא העיניים, שכן הם יכולים להעיד על שינויים פתולוגיים הדורשים התערבות רפואית מיידית, כמו התפרדות רשתית או בעיה אחרת המצריכה טיפול מקצועי.

 

>> לאיתור החנות הקרובה