זה קורה הרבה בסרטים ובטלוויזיה. נשים שנראות טוב מאוד, בטח לנוכח עובדה שהשעה שבע לפנות בוקר והן מתעוררות לעוד בוקר, בדירה החלומית שלהן, וכיסוי עיניים יוקרתי מונח על עיניהן כדי שלא תופר שנת היופי שלהן. זה כנראה עובד כי הן באמת נטולות כל פגם שהוא, מלבד אולי שערה סוררת לטובת יצירת אמינות. 

אז אם זה עובד להן כל כך טוב, ניסינו גם לבדוק אם כיסוי העיניים הוא גימיק מטופש או אביזר שכולנו יכולים ליהנות ממנו. ובכן, מתברר שלכיסויי עיניים יש לא מעט יתרונות מעולים שיכולים לסייע לחיים של כולנו. ממניעת קמטים, דרך הקלה על בעיות שינה ועד לשיפור תסמיני כאב ראש – אספנו את כל הסיבות לשלב כיסוי עיניים בשגרת השינה שלכם.

שמירה על שינה איכותית

כדי לזכות בשינה איכותית באמת, צריך לשמור על שינה רציפה ככל הניתן. שימוש בכיסוי עיניים כאמצעי לחסימת האור בזמן השינה מאפשר למוח לייצר יותר מלטונין, המסייע בתהליך ההירדמות. "יצירה של חושך מוחלט באמצעות כיסוי עיניים בזמן השינה יכול להובילה לשחרור אפקטיבי של הורמון המלטונין, אשר מסייע לשינה איכותית - מהירה וארוכה יותר", מסביר ד"ר אסף הללי, רופא עיניים, מומחה למחלות רשתית ומנהל תחום רפואת עיניים של הכללית במחוז דן (פ"ת).

כך, כיסוי העיניים גם יאפשר לכם ליפול לשינה עמוקה יותר, וגם לקום רעננים יותר למחרת. "זה מוביל להגברת זמן שנת ה-REM, כלומר Rapid Eye Movement, שבה המוח מעבד את המידע והחלומות ומשקם אנרגיות. מניעה של הפרעות וחשיפה לאור בזמן השינה מביאות לידי שינה איכותית, אשר מתבטאת בערנות ושיפור יכולות הלמידה ביום למחרת", הוא אומר. ואגב, אם תבחרו להשתמש בכיסוי עיניים בטיסות ארוכות לחו"ל, לדברי ד"ר הללי, הדבר יכול אף לסייע בהירדמות בטיסות באופן שיקל גם את תופעת הג׳ט-לג (יעפת).

מניעת קמטים

האם כיסוי העיניים הוא הפתרון האולטימטיבי לקמטים? טוב, לא לגמרי, אבל החדשות הטובות הן שנראה שהדבר יכול לשפר את המצב באופן ניכר בכל מה שקשור לקמטים מסביב לעיניים. "כיסוי עיניים יכול להוביל לשיפור במניעת קמטים בעור. המסכה משמשת כמגן סביב אזור העיניים למניעה של לחצים על גבי עור העיניים העדין לזמן ארוך בלילה על ידי הכרית", מאשר ד"ר הללי.

 יתרונות בריאותיים לעיניים

אם תשלבו בכיסוי העיניים גם טמפרטורה מיוחדת, ייתכן שיתלוו לכל אלה גם כמה יתרונות בריאות: "הדבר יכול להוביל גם לשיפור ביובש עיני, המשני למצב של חוסר תפקוד בבלוטות המייבומיאן, באמצעות שימוש במסכות עיניים מחוממות קלות", אומר ד"ר הללי ומוסיף: "ניתן להוריד נפיחות בעור העפעפיים בשימוש במסכות קרירות אשר ביכולתן לכווץ את כלי הדם בעור הפנים ובכך להוריד את מראה העיניים המנופח".

עם זה, הדבר לא הוכח עדיין במחקרים, לדברי הדוקטור. "בהתייחסות לעיניים, מדובר במספר גישות שסבורות שהדבר יכול להביא תועלת. חלקן אף וותיקות ויעילות, אך עם זאת יש לציין כי עדיין מדובר בתיאורי מקרה שדווחו בספרות בחלק מהמקרים ועדיין לא מוכחים כי אפקטיביים במלואם. הם דורשים ניסויים עם בקרת אקראיות לקבלת מסקנות רחבות יותר".  

שיפור בתסמיני כאבי ראש וסינוסיטיס

למי מאיתנו שסובלים ממיגרנות, כאבי ראש או סינוסיטיס, ייתכן שכיסוי עיניים יכול לסייע לתופעה המתסכלת. "יצירת אלמנט של לחץ בפנים עלולה להוביל לגירוי של מערכת העצבים הפארא-סימפתטית עם הורדת הדופק ויצירה של אפקט הרגעה", אומר ד"ר הללי ומסביר: "מסכה מקררת יכולה להועיל לטיפול במיגרנה ולעומת זאת מסכה מחממת יכולה להוביל לשחרור המתח משרירי הפנים".

כמובן מדובר בסוגים שונים של מסכות פנים, אשר בכל אחת נעשה שימוש לפי התוויה ספציפית. אז אם אתם חושבים להתנסות באחד מהסוגים השונים ומתלבטים אם הדבר אכן יכול להועיל גם לבריאות שלכם, תמיד מומלץ גם להיוועץ ברופא. "חשוב להדגיש כי אם אתם מעוניינים להשתמש במסכות הפנים השונות למקרים שתוארו, חשוב גם להתייעץ עם הרופא המטפל על מנת לשלול סיבות אחרות העלולות לגרום לבעיות שתוארו", ממליץ ד"ר הללי.