עכשיו, עם יד על הלב: כמה אתם באמת משקיעים בטיפוח עור הפנים שלכם? רגע, נחדד: כמה כסף אתם משקיעים על רכישת קרמים לפנים, הולכים לטיפולים רק אצל קוסמטיקאית ש"עובדת עם המכשירים הכי מתקדמים" או מנסים כל טרנד שמישהו משווק יפה דרך הרשתות החברתיות?

לפני שאתם עונים, החלטנו לבדוק עם המומחיות שלנו איזו מכל הפעולות האלה באמת מועילה (אם בכלל), והאם קיימת אופציה לא פולשנית שבאמת יכולה לעזור לנו להילחם בנזקי הזמן הניכרים על עור הפנים.

נתחיל מהסוף: התשובה היא כן. יש מה לעשות בעניין, אבל זה לא קרם לחות וזה מאוד תלוי במצב העור ובגיל. ועכשיו, להסברים.

Getty Images (צילום: Kevin Winter, GettyImages IL)
ג'ניפר אניסטון הולכת על שילוב של לייזר ותזונה בריאה | צילום: Kevin Winter, GettyImages IL

>> 5 מזונות אנטי אייג'ינג שכדאי להוסיף לתפריט

"אין מוצר מדף שבאמת יעיל נגד קמטים"

אם עד היום השתמשתם בקרם פנים במטרה להילחם בנזקי הזמן, לד"ר אלה אגוזי, מומחית לרפואת עור וטיפולי אסתטיקה רפואית ב"כללית אסתטיקה", יש חדשות עבורכם: "מריחת לחות על עור הפנים אמנם מסייעת לשיפור מראה הקמטים לטווח המיידי, אך אינה מעלימה אותם או מטפלת בהם".

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

לדבריה יש הסבר מאוד פשוט לעניין:

"העור שלנו מורכב משכבת דרמיס ומשכבת אפידרמיס. הדרמיס היא השכבה הפנימית שבה נוצרים הקמטים, והאפידרמיס היא השכבה החיצונית ביותר, שהחלק החיצוני שלה הוא למעשה מקבץ של תאים מתים".

ועכשיו תתכוננו להפתעה: "רוב מוצרי המדף הקוסמטיים הנמכרים ברשתות הפארם מספקים מענה עבור השכבה החיצונית בלבד (התאים המתים), כך שבפועל אין להם באמת השפעה על ייצור קולגן האחראי על מוצקות העור, מאחר שהוא מיוצר בשכבה הפנימית - בדרמיס".

אז בעצם אין בכלל טעם להשתמש בקרם לחות לפנים?

"לא מדויק. מריחת לחות על העור מאפשרת למים שבו להישמר, וכך הוא נראה טוב יותר. למרות זאת, מדובר באפקט לטווח קצר בלבד כאמור, ולא באפקט טיפולי. במילים אחרות: קרם פנים לא מטפל בקמטים אבל הוא עשוי לשפר את מראה העור".

ד"ר אתי שגיא, מומחית לרפואת עור ב"כללית" מחוז שרון שומרון, מפרטת פעולות נוספות שאפשר לעשות כדי לצמצם קמטים ונזקי עור עתידיים: "אחת הפעולות החשובות ביותר המשמשות כ'אנטיאייג'ינג היא פשוט להימנע משהייה ממושכת בשמש להשתמש בקרם לחות בעל מקדם הגנה. זאת מאחר שהשמש אחראית על יצירת מוטציות בעור, וככל שאנחנו נחשפים אליה פחות – כך נוכל ליהנות מעור צעיר ובריא יותר".

ג'וליאן מור בקמפיין לטריומף (צילום: רנקין)
ג'וליאן מור ממליצה על קרם לחות נגד שמש | צילום: רנקין

שקר החן: כל האמת מאחורי תעשיית הקוסמטיקה

הנה עוד משהו שעשוי להפתיע אתכם (ואפילו לחסוך לכם כסף): אם עד היום הוצאתם מאות שקלים על קרמים יוקרתיים לפנים, ד"ר שגיא מסבירה שקרם פשוט וזול יותר, ככל הנראה היה משיג אותה תוצאה בדיוק. "נשים וגברים מוציאים סכומים נאים על קרם לחות, אבל בפועל אין לכך באמת משמעות כי בשורה תחתונה לכל הקרמים יש השפעה דומה, מכיוון שהאפקט המולקולרי שלהם זהה. בגדול, קרם לחות טוב חייב לענות על שתי דרישות: להכיל SPF להגנה בפני השמש, ולהיות מורכב מלחות נעימה שתגרום לנו להשתמש בה באופן יומיומי. מעבר לכך, הריח או המרקם הם כמובן עניין של העדפה אישית. בכל מקרה, מאחר שהקרמים הללו, כאמור, לרוב לא חודרים את השכבה החיצונית של העור, לא כדאי לצפות לנסים ונפלאות בכל הקשור להעלמת קמטים באמצעותם".

ג'סיקה אלבה (צילום: Frederick M. Brown, GettyImages IL)
גם ג'סיקה אלבה לא מוותרת על קרם הגנה | צילום: Frederick M. Brown, GettyImages IL

חומצה רטינואית: השפעה מתונה בשימוש לטווח ארוך

אז קרם לא ממש יעזור לנו להיות יותר צעירים, אבל מה כן עובד?

"חומצה רטינואית (נגזרת של ויטמין A) היא החומר היחיד שנרשם במרשם רופא שאכן חודר לשכבה החיצונית של העור, ועשוי להועיל ולעדן קמטוטים באופן מתון בשימוש קבוע", מסבירה ד"ר שגיא. "הוא אמנם קיים גם בחלק ממוצרי המדף, אך במקרה כזה מדובר במינונים קטנים ביותר שאין להם השפעה אמיתית".

"חומצה רטינואית היא חומר פעיל שנועד במקורו לטיפול באקנה. היא נקשרת לרצפטורים המשנים את מבנה העור, מעכבת את פירוק הקולגן וגורמת לעור להיות מוצק וצעיר יותר", מוסיפה ד"ר אגוזי, אך טוענת באותה נשימה כי בפועל מדובר בתיקון מינורי יחסית: "חשוב להבין שאין קסמים. כשהעור מקומט מאוד, סביר להניח שגם שימוש במוצר כזה לא יעזור. חשוב גם לציין שמאחר שמדובר בתהליך דלקתי שנועד לעודד קולגן, ייתכן שיופיעו קילופים או אדמומיות העור בעת השימוש. כמו כן, המשחה אסורה לשימוש עבור נשים בהיריון מכיוון שהיא עלול לגרום למומים בעובר".

השימוש פשוט לדברי ד"ר אגוזי: "מורחים כמות קטנה בגודל אפונה על כל הפנים (לא בעיניים ולא בזוויות קפלים כמו הפה), יום כן ויום לא, עד שהעור מתרגל. בבוקר שוטפים את הפנים ומורחים מקדם הגנה".

שומר הראש והמתנקש, סלמה הייק (צילום:  יחסי ציבור )
סלמה הייק לעולם לא תלך לישון עם איפור | צילום: יחסי ציבור

חומצות לפנים: בעיקר מסייעות לחומרים הפעילים לחדור

אם אתם נוהגים לבקר באופן קבוע אצל הקוסמטיקאית, ודאי יצא לכם להיתקל בשמות "חומצה גליקולית", או "חומצה לקטית", שלעתים משווקות כטיפול אנטי-אייג'ינג יעיל. האומנם?

"החומצות הללו למעשה מהוות זרז להשלמת הטיפול בחומצה רטינואית", מסבירה לנו ד"ר אגוזי. הן פחות חזקות ממנה, אך גם פחות גורמות לגירוי העור. מבחינה מחקרית אין הוכחות שהן מעכבות ייצור קולגן, אבל הן בהחלט עוזרות ללחות ולחומרים הפעילים לחדור. הן פועלות באמצעות מנגנון המקלף את העור, וכך למעשה מעמיקות את הספיגה של החומר הפעיל והאפקט טוב יותר. בניגוד לחומצה הרטינואית, יש להן פחות אפקט מצטבר לטווח ארוך. חשוב להבין שככל שאנחנו מתבגרים יש ירידה בייצור האלסטין והקולגן והעור רפוי יותר. לכן, מי שצבר נזקים רבים לא יוכל לתקן אותם באמצעות שימוש בחומצות אלה, אך יוכל להאט את הידרדרות המצב".

וההבדל ביניהן?

"החומצה הגליקולית מסייעת בקילוף שכבת האפידרמיס, אך לא חודרת מעבר לשכבה זו. היא אינה מעכבת תהליכי פירוק, אך מסייעת לחומרים פעילים לחדור טוב יותר לעור. גם החומצה הלקטית מפרקת את ה'דבק' בין תאי האפידרמיס ומסייעת לחומרי קוסמטיקה לחדור טוב יותר. לשתיהן אין אפקט על עיכוב פירוק קולגן כמו שיש לחומצה הרטינואית".

עוד ב-mako בריאות:
>> זו כנראה תרופת הסבתא הכי הזויה - שבאמת עובדת
>> חלום: איך לאכול מהכול, לרזות ולשמור על המשקל
>> הסיבה המזעזעת שבגללה אסור לכם להחניק עיטוש

מטיפולי מיצוק ועד גלי רדיו: איזה טרנד באמת עובד?

אז מה למדנו עד כה? שקרם לחות פחות אפקטיבי במניעת קמטים, שחומצה רטינואית כן יכולה לעזור קצת ושחומצות אחרות יכולות להוות השלמה לטיפולי מריחה שונים. ועכשיו – הגיע הזמן לבדוק את כל הטרנדים הבלתי פולשניים הכי לוהטים שמוצעים היום לאנטי אייג'ינג, אצל קוסמטיקאיות ובמכונים. אז מה יעיל ומה פחות? ד"ר אגוזי מסבירה.

טיפול מיצוק - Rf Plasma: "מדובר בפגיעה מבוקרת בעור, שמאפשרת להגיע לשכבה הפנימית שלו. השימוש במכשיר משפר את מראה העור בעיקר לטווח הקצר, מאחר שכמות ייצור קולגן שהוא מסוגל לעודד לא מספיקה להתגבר על הצורך בכמות גדולה יותר שנדרשת לטובת לשיפור מראה העור לטווח ארוך".

גלי רדיו: "במהלך הטיפול, גלי הרדיו למעשה מחממים את העור ומגיעים עד הדרמיס העליון. בצורה כזאת, אכן ניתן לעודד ייצור קולגן, אבל האפקט שנוצר מצומצם. במילים אחרות: אם מדובר בבחורה בת 30 שמעוניינת להאט את הזדקנות העור, היא כנראה תשיג את המטרה. לעומת זאת, אישה בת 60 שסובלת מקמטים רבים ומנזקי עור של שנים לא תצליח להתגבר על המחסור הגדול בקולגן שנוצר באמצעות טיפול כזה".

A post shared by ��Alessandro & Fabio�� (@sfantonella) on

מזותרפיה: "בדומה לטיפול הפלזמה, גם במקרה הזה מדובר ביצירת פגיעה מבוקרת בעור, שמטרתה לחדור לשכבה הפנימית ולהחדיר לחות ואנטיאוקסידנטים – חומרים פעילים שעשויים לשפר את מראה העור, בעיקר לטווח הקצר ולמטרת שימור. השיטה פועלת באמצעות גלגלת שעשויה ממחטים קטנות, שמחדירות את החומרים הפעילים לתוך העור וגורמות להמון חתכים קטנים. כך הן מעודדות את העור לרפא את עצמו ולגייס סיבי קולגן תוך כדי הפעולה. מחקרים הוכיחו כי מדובר בשיטה יחסית יעילה לשיפור מראה העור".

מעבר לטרנדים הטיפוליים המוצעים על ידי קוסמטיקאיות, ד"ר אגוזי מציינת עוד טיפולים שניתן לבצע אצל רופא עור מוסמך. טיפול ערפד למשל הוא אחד מהטיפולים האלה: "במסגרת הטיפול לוקחים מהמטופל דם, מוציאים ממנו את הטסיות ומזריקים לעור הפנים. החומר המוזרק מכיל חומרי גדילה שמאיצים בניית קולגן ואלסטין". הד"ר מציינת שהתהליך מוכח ואמנם אכן משפר את נראות העור, אך לא ברור כמה זמן נמשך האפקט.

"נוסף לכך, קיימים טיפולים נוספים שנחשבים ליעילים מאוד בשיפור מראה הקמטים: הלייזר, שמסוגל לעודד ייצור של קולגן ואלסטין בעצמה גדולה יחסית לטיפולים המבוצעים על ידי מכשירים אחרים, וכן פילינג כימי שניתן לבצע בדרגות שונות בהתאם למצב העור. עם זאת, חשוב לציין שפילינג כימי עמוק כבר שייך לקטגוריה אחרת - טיפולים שדורשים התערבות כירורגית, והוא מבוצע תחת הרדמה מלאה"._OBJ