לפעמים אתם הולכים לעשות פיפי להנאתכם ופתאום אתם מגלים שיש לו צבע אדום. אחרי הבהלה הנוראית אתם פתאום נזכרים שאכלתם סלק היום. כן, הצבע של היציאות שלנו יכול להעיד על הבריאות שלנו מכל מיני בחינות - ניתן לראות מה מצבנו התזונתי, אם שתינו מספיק לאורך היום וגם לזהות מחלות מסוימות. אז מה באמת אפשר לגלות בתוך האסלה?

כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

צבעי השתן

שתן נורמלי צריך להיות בצבע קש, אם השתן שלכם בצבע שקוף, זה אומר ששתיתם הרבה מים במיוחד. שתן כהה מאוד אומר שלא שתיתם מספיק. ויש כמה מקרים בהם צבע השתן משתנה, אך זו לא תמיד סיבה לדאגה. ביטוריה הוא מצב בו השתן או הצואה מקבלים גוון אדמדם בשל אכילה מרובה של סלק. החומר שנותן לסלק את הצבע שלו אינו חיוני לגופנו ולכן הוא מופרש במהרה מהגוף דרך השתן והצואה. זה יכול לקרות גם כתוצאה מאכילה של עוד כמה סוגי פירות ועלים, אבל זו לא סיבה לדאגה.

לעומת זאת, שתן אדמדם לאורך תקופה יכול להעיד על אובדן דם, זיהום, פרוסטטה מוגדלת, סרטן, אבנים בכליות ולפעמים מופיע גם לאחר ריצה למרחקים ארוכים.

אז על מה צריך להסתכל? שתן בגוון חום יותר מצריך בירור רפואי מעמיק, משום שזה יכול להעיד על תהליך של אמוליזה – פירוק כדוריות הדם האדומות. זה יכול לקרות במקרים של צהבת, ובמקרים של אלרגיה לפול. במקרים מסוימים יכולה להיווצר תופעה של שתן סגול, אך זה קורה רק למטופלים שמוכנס להם קתטר (צנתר). אם יש זיהום כלשהו, התגובה הכימית של השתן והפלסטיק יכולים לגרום לשקית השתן להיראות סגולה.

אישה בשירותים קוראת עיתון (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
תתרכזו במה שיש באסלה, זה קריטי לבריאותכם | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
עוד ב-mako בריאות:
>> מעז יצא מתוק: עקיצות דבורה ירפאו אתכם
>> חשבתם שקייל מגעיל? הסופר פוד החדש יזעזע אתכם
>> תאהבו יותר, תאכלו פחות: חוקרים אומרים שאהבה זה מרזה

מלבד זאת, גם המרקם יכול להשתנות. במקרים יותר שכיחים, השתן יכול לצאת מוקצף. זה נורמלי לחלוטין וזה קורה כאשר צורכים יותר מדי חלבונים, וכשהשתן יוצא במהירות גבוהה. זה יכול לקרות כאשר צורכים תוספי מזון כמו שייק חלבונים. אם ההקצפה נמשכת יותר מדי זמן, כדאי ללכת לבדוק את העניין אצל רופא.

צבעי הצואה

באופן כללי, צבעי הצואה נמצאים על סקאלה שנעה בין צהבהב בהיר לחום כהה-שחור.

אז על מה צריך להסתכל? הצבע נקבע בהתאם למיצי המרה, שהם ירוקים, ובילרובין – חומר צהוב שמקורו בפירוק כדוריות הדם האדומות. כשהצואה יוצאת ירוקה, זה עניין של מעבר מהיר מדי במעיים. לעומת זאת צואה צהובה ושמנונית מאוד, עם ריח רע, מעידה על אי ספיגה של החומרים התזונתיים בתהליך העיכול. אם הצואה הזו מופיעה באופן קבוע בקרב מבוגרים בתהליך הרזייה או בקרב ילדים שנמצאים בעצירת התפתחותית, כדאי לברר את העניין אצל רופא.

צואה בצבע מאוד בהיר יכולה להיות קשורה לשימוש בתרופות נגד שלשולים, או בעיות עיכול שמשפיעות על הכבד, לבלב או כיס המרה. לעומת זאת, גם צואה בצבע כהה מאוד יכולה להיות בעייתית. צואה שחורה לרוב מעידה על דימום תוך בטני, במקרה הזה זה מצב מאוד מסוכן. לעומת זאת, גם תוספי ברזל גורמים לצואה להיות מאוד כהה.

תסתכלו לתוך האסלה לפעמים, חשוב לעקוב אחר הצבעים והגוונים של היציאות שלכם בשביל לוודא שהכל אצלכם מתפקד כמו שצריך. יש תופעות שידרשו טיפול מידי, אז אל תעיפו מבט לפני שאתם מורידים את המים.

>> זהו סיפורה של ילדת המבחנה הראשונה בעולם