אמנם נראה שבארץ וריאנט דלתא של נגיף הקורונה (הזן ההודי) לא התפשט בצורה נרחבת, במקומות אחרים בעולם הוא הפך לאחד הזנים הדומיננטיים בתקופה האחרונה. מלבד העובדה שמדובר בזן מידבק יותר מזנים קודמים של הנגיף בכ- 40 אחוזים, כעת חוקרים מציינים כי גם התסמינים שלו עשויים להיות שונים ממה שאנחנו מכירים.

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

כשנה וחצי עברה מאז שנגיף הקורונה נכנס לחיינו בסערה ובמשך כל התקופה הזו היו שלושה תסמינים עיקריים ידועים לנגיף הקורונה: חום, עייפות ושיעול יבש. אך עם הזמן, הנגיף עבר שינויים; התגלו מוטציות והתפתחו זנים חדשים של הנגיף שהתנהגו קצת אחרת מהנגיף שזוהה לראשונה בדצמבר 2019. חלקם מידבקים יותר וכעת נמצא כי התסמינים הנפוצים עשויים להשתנות בהתאם לווריאנטים.

ממרץ 2020 קבוצת מדענים בבריטניה מבצעת מחקר מעמיק ועוקבת אחר נגיף הקורונה ותסמיניו באמצעות אפליקציה המוצעת לציבור הרחב. עד כה, האפליקציה, שנקראת ZOE אספה מידע ממיליוני בריטים שהתחברו לאפליקציה ודיווחו על התסמינים מהם סבלו לאחר שנדבקו בנגיף הקורונה. כעת אותם מדענים מדווחים על שינוי באופי התסמינים, ככל הנראה בשל וריאנט דלתא, שהפך לאחד הזנים הדומיננטיים במדינה. "מתחילת חודש מאי, אנחנו מסתכלים על התסמינים העיקריים והם שונים ממה שהם היו בעבר", ציין פרופ' טים ספקטור, ממובילי המחקר, לטלגרף הבריטי. עם זאת, קשה להגיד בוודאות שהשינוי בתסמינים הוא בהכרח תוצאה של וריאנט דלתא. ייתכן שהסיבה לכך היא שהנגיף כרגע תוקף יותר צעירים (ככל הנראה כי בבריטניה רוב הצעירים טרם חוסנו) וידוע כי התסמינים יכולים להשתנות בהתאם לקבוצות גיל.

פרופ' ספקטור מוסיף כי כעת שיעול הפך לתסמין החמישי הכי נפוץ, בשונה מפעם. "זה נדיר יותר. ואנחנו אפילו לא רואים יותר אובדן חוש ריח בעשרת התסמינים הנפוצים".

תורים בתחנת רכבת בלונדון של אלו שרוצים לצאת מהעיר (צילום: Stefan Rousseau, AP)
וריאנט דלתא תוקף יותר צעירים בבריטניה | צילום: Stefan Rousseau, AP

עוד ב-mako בריאות:
>> בבריטניה התגלו מקרים חדשים של מחלה נדירה
>> יש דבר אחד שמומלץ לא לאכול לפני השינה
>> 5 דרכים שבהן אתם הורסים לעצמכם את הכבד

לפי המידע שנאסף עד כה ומסקנות המחקר, נראה כי התסמינים העיקריים השתנו, בהתאם לקבוצות גיל.

שלושת התסמינים הנפוצים אצל אנשים מתחת לגיל 40:

  • כאב ראש (66.4 אחוזים)
  • כאב גרון (53.6 אחוזים)
  • נזלת (49.2 אחוזים)

אחריהם חום גבוה (42.1 אחוזים) ושיעול (40 אחוזים).

שלושת התסמינים הנפוצים אצל אנשים מעל גיל 40:

  • כאב ראש (53.5 אחוזים)
  • נזלת (36.3 אחוזים)
  • עיטושים (31.7 אחוזים)

ואחריהם כאב גרון (30.3 אחוזים).

הסברה היא שאצל אנשים מעל גיל 40, שבבריטניה כבר חוסנו לנגיף, התסמינים הם עדינים יותר בשל החיסון. מבצע החיסונים במדינה הגיע רק בימים אלה לבני 30 ומעלה לכן מרבית האוכלוסייה הצעירה לא מחוסנת, מה שיכול להסביר תסמינים חמורים יותר בקבוצות גיל אלו. החשש כעת הוא שבשל השינויים בתסמינים, צעירים רבים בבריטניה כלל לא מודעים לכך שנדבקו בנגיף ולפיכך עלולים להפיץ אותו אף יותר.

למרות שהמצב בארץ חיובי מתמיד ובדיוק הסרנו מסכות גם בחללים סגורים, ככל שהשמיים ימשיכו להיפתח, כך עולה הסיכון שווריאנטים נוספים של הנגיף ייכנסו לארץ ולכן חשוב עדיין להיות זהירים ולהכיר את התסמינים הנפוצים.

 

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ג' (15.06.2021) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.