מחקר שנעשה בהולנד מצא דרך מעניינת לגלות סימנים מקדימים לנגיף הקורונה בקהילות, עוד לפני שאובחן בהן אדם שנושא את הנגיף. החוקרים הצליחו למצוא את הווירוס במי ביוב באזור שבו טרם דווח על מקרים של קורונה. האם נמצאה דרך חדשה ויעילה לזיהוי מוקדם של נגיף הקורונה?

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

המחקר נעשה על ידי חוקרים מהמכון לחקר המים KWR בניווחיין, הולנד. לפי החוקרים, ניתן למצוא עקבות של נגיף הקורונה בצואה של אדם נגוע. אך ישנה סבירות נמוכה לכך שביובים יהוו דרך הדבקה משמעותית. עם זאת, ככל שהנגיף ימשיך להיות מופץ יותר בקהילות שונות, כך גם תעלה הנוכחות של הווירוס במערכות ביוב.

החוקרים הצליחו לאתר חומר גנטי של נגיף הקורונה במי ביוב במפעל לטיהור מי שפכים באמרספוט ב-5 במרץ, לפני שדווחו מקרי קורונה בעיר, הממוקמת כ-50 ק"מ דרום-מזרחית לאמסטרדם. "חשוב לאסוף מידע על הווירוס בביובים כדי להבין אם ישנו סיכון לעובדי ביוב, אך גם כדי לקבוע אם ניתן יהיה להשתמש במעקב בביובים כדי לפקח על תפוצת נגיף הקורונה בקהילות שלנו", אמר פרופ' גרטיאן מדמה, מיקרוביולוג ראשי במכון KWR ואחד ממחברי המחקר. "זה יכול להוות מעקב משלים למעקב הקליני הנוכחי, שמוגבל למטופלים חולי קורונה שסובלים מהתסמינים החמורים ביותר".

עוד על נגיף הקורונה:
>> בת 21 ללא מחלות רקע מתה מנגיף הקורונה
>> "היה להם רק את התסמין הזה ואז הם מתו"
>> מומחים מסבירים: הסיבה שאתם צריכים לחבוש מסכה

מעקב מי ביוב היא שיטה מבוססת היטב לאיתור חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה, כמו גם נגיפים כמו נגיף הפוליו וגם לאיתור צריכה לא חוקית של תרופות מרשם. לפי החוקרים, מדובר בדיווח ראשון על איתור עקבות של נגיף הקורונה במי ביוב. בנוסף לכך, מעקב אחרי מי ביוב עשוי לסייע להתריע מראש על התפרצות נוספת של הנגיף במקומות שבהם שכיחות הנגיף ירדה.

כשהאיום על גלים משניים של הנגיף רובץ מעל מדינות במזרח אסיה, ייתכן ששיטה זו עשויה להיות יעילה לאיתור מוקדם ובכך יאפשר הכנה מראש לתרחיש של התפרצות נוספת של הנגיף הקטלני. יש לציין כי המחקר טרם עבר ביקורת עמיתים, כלומר מומחים מהתחום טרם בדקו אותו כדי לוודא את איכותו, כך שייתכן שייקח עוד קצת זמן לפני שיחלו להשתמש בשיטה זו.