למרות החזרה ההדרגתית לשגרה, אסור לשכוח שההנחיות עוד נמצאות בתוקף וכולנו מחויבים לעטות מסכה בחוץ, כמו גם לשמור על מרחק של שני מטרים ולהקפיד על רחיצת ידיים תכופה. אבל גם הממושמעים ביותר שבינינו, שלא יוצאים מהבית בלי מסכה, יכולים לטעות בשימוש בה. מתברר שיש לא מעט טעויות שרבים עושים כשהם עוטים מסכה, שלמעשה יכולות לסכן אתכם בחשיפה לנגיף, למרות ההגנה שהמסכה נותנת. הנה כמה דברים שכדאי להימנע מהם כשחובשים מסכה:

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

המסכה גדולה מדי או קטנה מדי

האם המסכה בקושי מכסה את האף ואת הפה? האם היא מרגישה משוחררת מדי בצדדים? או גדולה מדי, שהיא מחליקה למטה או בכלל מסתירה לכם את העיניים? אם עניתם בחיוב על אחת או יותר מהשאלות הללו, ייתכן שאתם משתמשים במסכה בגודל שלא מותאם לכם. חשוב שגודל המסכה תתאים לפנים שלכם, כי אם לא, היא פשוט לא תגן עליכם כמו שצריך.

אתם נוגעים בה כל הזמן

גם אם מדי פעם אתם מרגישים שאתם צריכים קצת להזיז אותה, או רוצים להזיז אותה כדי לנשום יותר טוב, או בגלל שאתם מזיעים מתחתיה – זה לא מומלץ בכלל. הנגיף יכול לשרוד על משטחים במשך כמה שעות טובות וזה אומר שלא מומלץ לגעת בחלקו החיצוני של המסכה, שחשוף לטיפות הנושאות את נגיף הקורונה, בהנחה שהייתם ליד אדם חולה שדיבר אתכם קרוב או השתעל לידכם. אז השתדלו להימנע כמה שיותר מלגעת במסכה. הניחו אותה כמו שצריך לפני שאתם יוצאים החוצה, בצורה שתהיה מספיק נוחה כדי שלא תצטרכו להזיז אותה ולגעת בה כשאתם בחוץ.

אישה עם מסכה, קורונה (אילוסטרציה: Sushitsky Sergey, shutterstock)
לא לגעת בחלק החיצוני של המסכה | אילוסטרציה: Sushitsky Sergey, shutterstock

אתם מסירים את המסכה כדי לדבר

הדבקה טיפתית מתרחשת לא רק כשאדם שנושא את הנגיף מתעטש או משתעל, אלא גם כשאדם מדבר. אז כשאתם מסירים את המסכה כדי לדבר, אתם לא רק חושפים את עצמכם להדבקה טיפתית (ופוטנציאלית גם אחרים, במקרה שאתם אולי נשאים א-סימפטומטיים) – אתם גם נחשפים להדבקה ממשטח, כיוון שנגעתם במסכה שכאמור עלולה להיות מזוהמת בחלקיקי הנגיף בצידה החיצוני.

אנשים ברחוב, קורונה (צילום:  Daniele COSSU / shutterstock.com)
לא להסיר אותה גם כשמדברים ממרחק של שני מטרים | צילום: Daniele COSSU / shutterstock.com

עוד ב-mako בריאות:
>> מה קורה כשאוכלים בטעות עובש? רופא עונה
>> נפיחות בבטן? הסופר פוד הזה יפתור את הבעיה
>> זה הדבר האחד שלא כדאי לגעת בו בסופר

האף שלכם חשוף

אנחנו יודעים שלא קל לנשום כשעוטים מסכה, בייחוד כשהימים מתחממים והלחות בחוץ רק עולה. ייתכן שאתם רוצים מדי פעם לתת לאף שלכם להציץ החוצה, כדי לנשום קצת לרווחה. אבל כדאי להביא בחשבון שברגע שהאף שלכם חשוף – אתם חשופים להידבקות בנגיף וזה למעשה כמו ללכת בלי מסכה בכלל.

אתם מסירים את המסכה לא נכון

הצלחתם לצאת החוצה לרחוב בלי לגעת במסכה בכלל. מזל טוב, אתם כבר מוגנים יותר! אבל אם חזרתם הביתה ואז הסרתם את המסכה בצורה לא נכונה, אתם עלולים להיות חשופים להדבקה. אז איך מסירים את המסכה? החזיקו ברצועות של המסכה מאחורי האוזניים שלכם ובעדינות הסירו אותה. כל דרך אחרת יכולה לחשוף אתכם (בהנחה שנחשפתם לחולה). לאחר מכן, השליכו אותה מיידית לפח (אם מדובר במסכה חד פעמית) או כבסו אותה, אם מדובר במסכה רב-פעמית מבד.