אם עד לפני חודשיים רובנו הזמנו משלוחים אונליין מהסופר, כעת כשהמגבלות התגמשו, יותר אנשים מרגישים בטוחים פשוט ללכת לסופר או למכולת השכונתית. אך למרות מספר הנדבקים המצומצם יחסית, עדיין חשוב להגן על עצמנו בסביבות ציבוריות. זה אומר שהביקור בסופר עדיין לא חזר להיות כפי שהיה פעם ואנחנו לא יכולים להתנהג כפי שנהגנו לפני שהקורונה נכנסה לחיינו.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

אחד הדברים שהכי כדאי להיזהר מהם בסופר – ומומחים ממליצים להימנע משימוש בהם – הן אותן סלסילות שמחכות לכם בכניסה, המיועדות לאנשים שמתכננים לעשות קנייה קטנה.

ידיות הסלסילה הן אולי הדבר שהכי הרבה נוגעים בו בסופר. ובשונה מדברים אחרים שרובנו נוגעים בהם לשנייה (כמו העט לחתום על הקבלה בקופה או המסך מגע המיועד לכך), בידיות כולנו נוגעים במשך זמן לא מבוטל. אנחנו אוחזים בהן במשך כל שהותנו בסופר, מה שמאפשר יותר מעבר של חיידקים מהידיים לידיות.

אישה מסתכלת על מוצר בסופר (צילום:  antoniodiaz, shutterstock)
קשה לחטא אותה כמו שצריך | צילום: antoniodiaz, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> תעשו את זה כל יום ומערכת העיכול תודה לכם
>> זה הסיכוי שלכם להידבק כשאתם חובשים מסכה
>> מזון העל הזה יכול לעשות לעור הפנים רק טוב

ומה אם מנקים אותן?

מה שהופך את הסלסילות לפוטנציאל הדבקה גבוה יותר זה העובדה שקשה לחטא אותן כמו שצריך. "כמעט בלתי אפשרי לנקות את כל המשטח שאנשים עשויים לגעת בו", מסבירה ד"ר ליאן פוסטון. "סלסילות מוצבות בערימה, אחת על השנייה, ואז אנשים משתמשים בהן. גם אם ניקו אותן היטב, הן עשויות להזדהם ברגע שאדם מרים אחת. ובשונה מעגלות סופר, קשה להרחיק סלסילות מחפצים אישיים ומהבגדים שלנו". וזה עוד במקרה שהן אכן עוברות חיטוי. סביר להניח שרשתות רבות כלל לא זוכרות לחטא אותן.

לכן ההמלצה היא פשוט לבחור בעגלת קניות (אם אפשרי). ידית האחיזה בעגלה היא קלה יותר לחיטוי באמצעות מגבונים ואכן מומלץ לנקות אותה לפני שנוגעים בה.

"עדיף לבחור בעגלה, כיוון שהיא בקושי נוגעת בבגדים שלכם ואפשר פשוט לחטא את הידית שלה לפני השימוש", אומר ד"ר ראשים ביאקודי. אבל גם כשאתם משתמשים בעגלת קניות יש לנקוט אמצעי זהירות ולצמצם כמה שיותר מגע עם בגדים וחפצים אישיים. ד"ר פוסטון ממליצה להימנע מלהניח בתוך העגלה חפצים אישיים ובמקום זאת להצטייד בתיק גב.