בחודש אוגוסט פורסם מחקר גרמני שחשף כי מי פה יכולים להפחית את הסיכון להידבק בנגיף הקורונה. החוקרים מצאו כי מי פה יכולים להפחית את כמות חלקיקי הנגיף בחלל הפה, מה שיכול להפחית את הסיכוי להידבק במקרים כמו טיפול שיניים. עם זאת, הם ציינו כי מי פה לא מגנים מפני הנגיף. כעת מומחה בריטי טוען כי גם צחצוח שיניים יכול להשפיע על הסיכון להידבק בווירוס.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

פרופ' מרטין אדי, מהפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטת בריסטול, הסביר לאחרונה בראיון ל-The Telegraph כי במשחת שיניים יש חומרים אנטי בקטריאליים בדומה לחומרים המצויים בג'ל אלכוהול. לטענתו, חומרים אלה יכולים להרוג את נגיף הקורונה אם הוא חודר לפה ולמנוע ממנו להתרבות בחלל הפה ולגרום למחלה. "הפעולה האנטי מיקרוביאלית של משחת השיניים מחזיקה מעמד במשך שלוש עד חמש שעות בפה ולפיכך תפחית את העומס הנגיפי ברוק ותפחית הידבקות בנגיפים החודרים לחלל הפה", ציין פרופ' אדי.

נוסף לכך, זה גם יכול לעזור למנוע להדביק אחרים, כיוון שהחומרים במשחת השיניים מפחיתים את העומס הנגיפי בפה. מחקרים קודמים הראו כי עומס נגיפי נמוך יותר יכול להיות קשור למידת ההדבקה של אדם. ככל שהעומס הנגיפי גבוה יותר, כך אדם עשוי להדביק יותר. לדבריו, כדאי לצחצח שיניים בכל פעם שיוצאים מהבית. "עבור מרבית האנשים, תזמון צחצוח השיניים צריך להיות לפני היציאה מהבית לאימון או לקניות".

הוא קרא לממשלת בריטניה לעודד את הציבור הרחב לצחצח שיניים בתדירות גבוהה יותר, כפי שהם מעודדים עטיית מסכות ורחיצת ידיים. זוהי למעשה לא הפעם הראשונה שפרופ' אדי מנסה לקדם את צחצוח השיניים ככלי עזר להפחתת הסיכון להידבקות בנגיף הקורונה.

צחצוח שיניים (צילום: didesign021, Shutterstock)
יכול להפחית את הסיכון להידבק אבל לא מגן מפני הנגיף | צילום: didesign021, Shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> האם זו הסיבה לתחלואה העודפת של ערבים וחרדים?
>> 8 מאכלים שיגרמו לכם להיראות זקנים יותר
>> נמאס לכם להתעורר עייפים? זה הפתרון בשבילכם

בחודש אפריל פרסם בכתב העת הרפואי British Dental Journal מאמר שבו ציין כי הוא מופתע שרופאי שיניים לא מקדמים צחצוח שיניים כגישה למניעת הידבקות בנגיף הקורונה. "ממידע אישי שלי וגם ממומחים אחרים, מקור משמעותי של הרסיסים הנוזליים מגיעים מהרוק. לפיכך אני מופתע שאנשי מקצוע לא עודדו היגיינה אוראלית, באמצעות צחצוח עם משחת שיניים, כגישה מונעת מול נגיף הקורונה", כתב. בדומה לדבריו ל"טלגרף", ציין במאמר כי חומרים רבים המצויים במשחת שיניים ניתן למצוא גם בסבונים המיועדים לשטיפת ידיים.

הוא ממליץ לצחצח שיניים פעמיים ביום במשך שתי דקות, שזו למעשה ההמלצה הרווחת לשמירת על היגיינת הפה גם לפני הקורונה. יש לציין כי נגיף הקורונה חודר לגוף לא רק דרך הפה, אלא גם (ואולי בעיקר) דרך האף וגם דרך העיניים, כך שצחצוח שיניים לא יכול להגן עליכם באופן גורף מנגיף הקורונה. וגם אם הקפדתם על צחצוח לפני יציאה מהבית וגם אם השתמשתם במי פה – חשוב להמשיך להקפיד על עטיית מסכה, מרחק של שני מטרים ושטיפת ידיים בתדירות גבוהה.

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ג' (20.10.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.