בחודש אפריל דווח כי בספרד חושדים שנמצא תסמין חדש לנגיף הקורונה – פצעים וחבורות קטנות על כף הרגל. המועצה הספרדית הכללית לרפואת הרגל הוציאה הודעה רשמית במדינה והסבירה את מאפייני התסמין: "מדובר בפצעים סגולים קטנים, שדומים מאוד לפצעים שמופיעים אצל אנשים שחולים באבעבועות רוח, חצבת או סובלים מפצעי קור, והם מופיעים בדרך כלל על האצבעות ונעלמים מבלי להשאיר סימן". המועצה אף ציינה כי התסמין הזה הופיע בקרב שורה של חולים בכל רחבי אירופה.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

לפי הגורמים בספרד, הפצעים יכולים להופיע אצל חולי קורונה א-סימפטומטיים, מה שיכול לעזור לזהות נשאים של הנגיף שלא מראים תסמינים אחרים שניתנים לזיהוי. בספרד אף הגדירו את התסמין כנורת אזהרה של הגוף שמנסה לאותת כי הוא נדבק בקורונה. אך כעת שני מחקרים מבלגיה ומספרד קובעים כי התסמין שכונה "בהונות הקורונה" הוא למעשה כלל לא תסמין לקורונה.

המחקר הבלגי נעשה בהובלתה של ד"ר אן הרמן במרפאה הדרמטולוגית בבריסל. במהלכו נבדקו 29 אנשים שהראו את אותו התסמין בכפות הרגליים ושלושה שהתסמין הופיע להם בידיים. ד"ר הרמן וצוותה ביצעו בדיקות קורונה ומצאו כי אף אחד מהמשתתפים לא נדבק בנגיף. בנוסף לכך, בוצעו בדיקות סרולוגיות ואצל אף אחד מהם לא נמצאו נוגדנים לנגיף בדם, כלומר הם ככל הנראה לא נדבקו בנגיף גם לפני כן. נעשו גם בדיקות ביופסיה מדגימות עור של המשתתפים ולא נמצאו כלל ראיות להימצאותו של הנגיף.

אז אם זו לא הייתה הקורונה שגרמה לאותם סימנים, מה כן? 9 מתוך 31 המשתתפים (29 אחוז) דיווחו על רקע של אבעבועות קור וארבעה מהם (13 אחוז) סבלו מתופעת רנו (תופעת שינוי צבע באצבעות כף היד או כף הרגל הנגרמת לרוב כתוצאה משינויים בטמפרטורה או בשל אירוע רגשי משמעותי). 64 אחוז מהמשתתפים דיווחו כי הם היו פחות פעילים בזמן הסגר ורובם הסתובבו בבתיהם במשך רוב היום עם גרביים או יחפים, מה שעלול גם להסביר מדוע זה קרה.

פצעים ברגליים
מתברר שהם לא סימנים לקורונה | צילום: cgcop.es

עוד ב-mako בריאות:
>> זהירות: המאכלים שיכולים לפגוע לכם בראייה
>> הסיכון שלכם להידבק יעלה אם תלכו למקום הזה
>> זו הטעות הכי גדולה שאתם עושים עם המסכה שלכם

מחקר נוסף, שנעשה בבית החולים האוניברסיטאי-פוליטכני בוולנסיה שבספרד, מצא גם כן כי אותן חבורות בכפות הרגליים הן ככל הנראה לא סימן לקורונה. במהלך המחקר נבדקו 20 ילדים שאושפזו במהלך אפריל בגלל סימנים אלה בכפות הרגליים. הם לא הראו סימנים אחרים לנגיף הקורונה, נמצאו שליליים לנגיף וגם כאן הבדיקה הסרולוגית הראתה שאין להם נוגדני קורונה בדם. בהתאם לכך, גם כאן החוקרים הסיקו כי "בהונות הקורונה" הן למעשה לא תסמין לנגיף הקורונה. מדובר אמנם במחקרים קטנים, אך ככל הנראה שאכן סימנים בכפות הרגליים לא מצביעים על הימצאותו של נגיף הקורונה.

 מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ג' (30.06.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.