לאחרונה פורסמה הנחיה לפיה על כל אדם לעטות מסכה בחוץ. זה הוביל לא מעט אנשים לחיפוש קדחתני אחר מסכות. כולם רוצים לדעת איפה אפשר לקנות מסכות N95 ואילו מסכות הן היעילות ביותר בשוק. מנגד, משרד הבריאות פרסם כבר מבעוד מועד סרטון שמדגים כיצד להכין מסכה ביתית. ואכן לא מעט אנשים החליטו לנסות את מזלם בהכנת מסכות ביתיות.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם? 

ואין ספק שזה פתרון מעולה – הכנת מסכות ביתיות מאפשרת להשאיר את המסכות המקצועיות יותר לצוותים רפואיים ואנשי מקצוע אחרים שנמצאים בסיכון גבוה יותר בעבודתם. מעבר לכך, לרובנו יש יותר זמן פנוי כרגע אז זה בהחלט אפשרי. אך השאלה הראשונה שעולה לקראת הכנת המסכה, היא באיזה בד להשתמש? איך אדע אם הבד אכן יעיל? מחקר חדש שנעשה בארה"ב בדק את יעילותם של בדים שונים – והנה המסקנות שלהם.

חברת Smart Air, המשווקת מסנני אוויר לחללים פנימיים החליטה לבדוק בדים שונים שניתן להשתמש בהם להכנת מסכות ביתיות. במהלך מחקרם נבדקו יותר מ-30 סוגי חומרים ובדים, כולל רפידות של חזיות, ציפות של כריות, טי שירט מכותנה, סדינים, פוליאסטר, בנדנות ועוד. לכל בד נעשתה בדיקה שהעידה על מידת יעילותו של כל בד בסינון חלקיקים מזעריים של נגיף הקורונה. בנוסף לכך נבדקה גם המידה שבה אפשר לנשום בחופשיות. כי ישנם בדים שמסננים היטב אך קשה לנשום איתם ולכן הם יהיו פחות מומלצים. לכן המטרה הייתה למצוא את הבדים הטובים ביותר, שגם מסננים וגם מאפשרים לנשום כמו שצריך.

עוד על נגיף הקורונה:
>> רופאים צרפתים: מצאנו תסמינים חדשים לנגיף
>> כך ניו זילנד הצליחה למגר את הקורונה
>> "המגפה תדעך כמעט לגמרי בתוך שבועיים"

החומרים הטובים ביותר

בהתאם למדד הקובע של החוקרים – שילוב שמאפשר נשימה תקינה ומונע חדירת חלקיקי הגניף, ההממצאים מצביעים על כך שהחומרים הטובים ביותר הם: ג'ינס, סדינים, מגבות נייר, קנבס ומטליות בד חד-פעמיות.

מסכות ביתיות (צילום:  Apple_Mac, shutterstock)
כותנה - רק אם משתמשים בכמה שכבות | צילום: Apple_Mac, shutterstock

ואם אין לכם את החומרים הללו בית, החוקרים ציינו שגם בד שעשוי מאה אחוז כותנה גם עשוי להיות יעיל, בתנאי שמשתמשים בכמה שכבות של בד ולא רק בשכבה אחת. באופן כללי, נראה שחומרים טבעיים יותר הם אופציה טובה יותר מאשר חומרים סינטטיים. הסיבה לכך היא שסיבים סינתטיים (כמו פוליאסטר) נוטים להיות חלקים, מה שהופך אותם למסננים פחות יעילים, בהשוואה למרקם המחוספס יותר של סיבים טבעיים (כמו במאה אחוז כותנה).

חשוב להדגיש כי גם אם אתם מכינים את המסכה מהבד הטוב ביותר – עדיין חשוב להקפיד על מרחק של שני מטרים כשאתם נמצאים במקומות ציבוריים, כמו גם שמירה על היגיינה, שימוש באלכוג'ל ורחיצת ידיים לעתים קרובות.

<< כל מה שצריך לדעת על מסכות