מאז הימים הראשונים שבהם נתגלה וירוס הקורונה בסין, רופאים עדיין ממשיכים לחפש דרכים ברורות כדי לזהות תסמינים האופייניים רק לו, ובכך להבדיל אותו בקלות רבה יותר מווירוסים אחרים שעלולים להיות להם תסמינים דומים. עד כה נקבע כי תסמיני הקורונה השכיחים כוללים שיעול יבש, חום גבוה ותשישות – תסמינים המופיעים גם במקרי שפעת רגילה או דלקת ריאות. לאחר מכן הגיעו דיווחים שונים על תסמינים שלא רק קשורים למערכת הנשימה, כמו אובדן חוש טעם וריח, בעיות עיכול ובעיות בעיניים. ומומחים מצרפת טענו כי מצאו תסמינים חדשים של נגיף הקורונה - בעיות בעור. כעת מומחים בספרד מספרים על תסמין נוסף. 

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם? 

מדובר בסממן חיצוני חדש שנתגלה בקרב חולי קורונה ואינו משותף לשאר המחלות הנשימתיות – פצעים וחבורות קטנות על כף הרגל שניתנים לזיהוי בקלות. המועצה הספרדית הכללית לרפואת הרגל הוציאה הודעה רשמית במדינה והסביר את מאפייני התסמין: ״מדובר בפצעים סגולים קטנים, שדומים מאוד לפצעים שמופיעים אצל אנשים שחולים באבעבועות רוח, חצבת או סובלים מפצעי קור, והם מופיעים בדרך כלל על האצבעות ונעלמים מבלי להשאיר סימן״. המועצה אף מציינת כי התסמין הזה הופיע בקרב שורה של חולים בכל רחבי אירופה.

פצעים ברגליים (צילום: cgcop.es)
פצעים ברגליים | צילום: cgcop.es

הפצעים, כך נטען, מסוגלים להופיע אצל חולי קורונה אסימפטומטיים, כלומר אלה שאין לה שום תסמין אחר ומרגישים בריאים לחלוטין. אחד האתגרים הרציניים במהלך המשבר הוא כמובן אבחון החולים הללו שלא סובלים משום דבר ועל כן עלולים לחשוב שהם בריאים ולהדביק אחרים. הפצעים והחבורות הללו עשויים להעניק לרופאים דרך חדשה לזיהוי הנדבקים במחלה.

בספרד מגדירים את התסמין הזה כמעין צלצול אזהרה של הגוף שמנסה לאותת שהוא נדבק בקורונה, מעין דגל אדום אפילו. הפצעים עצמם לא נחשבים למזיקים במיוחד וכאמור חולפים מעצמם, אבל אם רופאים מסוגלים לזהות אותם לפני שסימפטומים אחרים מתחילים להופיע, הרי שמדובר במהפכה.

עוד על נגיף הקורונה:
>> בהולנד מצאו סימן אזהרה מקדים נוסף לקורונה
>> כנראה זו הסיבה שגברים מתים יותר מקורונה
>> מחקר חדש: נגיף הקורונה מסוגל להישאר באוויר

המועצה הספרדית אף הביעה צפירת הרגעה מסוימת כלפי הורים ואנשים שחושבים שהם חולים בקורונה בגלל נוכחות של פצעים, והבהירה כי הפצעים עצמם אינם מסוכנים ובכל מקרה יש לפקוח עין על פיתוח של תסמיני המחלה האחרים כמו חום קבוע, שיעול, קשיי נשימה וכן הלאה. החוקרים עדיין עובדים על להסביר את הקשר בין הווירוס לבין הופעת הפצעים, ומציינים שהם זקוקים למחקר נוסף כדי לדעת האם אכן מדובר בתסמין מובהק לחולים אסימפטומטיים.

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום א' (19.04.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.