מספר הבדיקות לנגיף הקורונה הולך ועולה - ויותר אנשים לאחרונה נבדקים, גם כשהם לא סובלים מתסמינים. אנשים שהיו במקום שבו נכח חולה קורונה מאומת או כאלה שהיו במגע קרוב עם חולה מקבלים הפניות לבדיקות עוד לפני שהתחילו להופיע תסמינים. אך מידת אמינותן של בדיקות שנעשו באנשים שלא מראים תסמינים נחשבת בעיני לא מעט מומחים לנמוכה יותר. כעת חוקר נוסף מזהיר כי בדיקות אלו עשויות להיות פחות מדויקות. 

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת המדעי Journal of General Internal Medicine. ד"ר אש סגל, מאוניברסיטת קייס וסטרן ריזרב באוהיו, ארה"ב החליט לבדוק מה יקרה אם תאורטית ייבדקו מיליון אנשים א-סימפטומטיים (או כאלה שנמצאים בסיכון נמוך), בהתחשב במידת הדיוק הידועה לגבי אותן בדיקות.

בהתאם לנתונים שאסף על בדיקות הקורונה, ד"ר אש משער כי על כל בדיקה חיובית אמיתית - יהיו לפחות שש בדיקות חיוביות כוזבות. כלומר, בדיקות שמציגות כי הנבדק חיובי לקורונה, כשלמעשה הוא לא. זה אומר שמתוך מיליון אנשים, כ-300 אלף יהיו בבידוד שלא לצורך. לטענתו, חישוב זה יכול להשתנות לטובה אם כמובן תפותח בדיקה מדויקת יותר בעתיד.

בנוסף לכך, מחקרו מצביע על כך שיותר בדיקות ויותר בידודים של נשאים א-סימפטומטיים יכולים להוביל ל-72 אלף פחות נדבקים. אך לפי ד"ר סגל, החסרונות של בידודים שלא לצורך של המון אנשים יעלו על היתרונות שבזה. הוא בעיקר מודאג מההשפעה על הכלכלה ועל המשק, שכן יותר אנשים בבידוד עלול להוביל ליותר אנשים שעבודותיהם מושפעות מכך, במיוחד בקרב אלו שלא יכולים לעבוד מהבית. בטווח הארוך, זה עלול להשפיע לא מעט על המשק.

הקורונה בישראל
עשויה להיות פחות מדויקת בקרב א-סימפטומטיים | צילום: אוליבר פיטוסי , פלאש 90
_OBJ

עוד ב-mako בריאות:
>> מה קורה כשלא מחליפים מסכה? רופאה מסבירה
>> רופא איטלקי: "החודש התמונה השתנתה לחלוטין"
>> הגיעה למיון, שוחררה עם משככי כאבים - ומתה

קשה לשער עד כמה ריבוי בדיקות יכול להשפיע על עתיד המשק או הכלכלה, אך אין ספק שגם פחות בדיקות יכולות להשפיע גם. אם פחות אנשים נבדקים, יותר נשאים שלא יודעים שהם נושאים את הנגיף בגופם יכולים להדביק אחרים - וגם מצב של הדבקה המונית עלול להשפיע באופן משמעותי על המשק. כמו דברים רבים שקורים בזמן מגפה חדשה ולא ידועה, נראה שגם בעניין זה נצטרך לחכות ולראות. 

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ג' (30.06.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.