נתוני הקורונה ממשיכים להיות מעודדים – אתמול אובחנו 55 מאומתים חדשים. מספר החולים הפעילים עומד על 590 (23 פחות מאתמול), ו-62 חולים קשים, מתוכם 41 במצב קריטי ו-40 מונשמים. בארצות הברית, למשל, יש הנחיה של ה-cdc שמותר להתכנס בין אנשים מחוסנים בחללים סגורים ללא מסכה. לנוכח כל אלה, האם אי אפשר כבר להשאיר את המסכה בבית? בדקנו מה דעתם של המומחים בתחום.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

פרופ' סיריל כהן, ראש המעבדה לאימונתרפיה באונ' בר אילןף: "לשמחתי היום אנחנו נמצאים במצב מצוין שבו מקדם ההדבקה נשאר נמוך (סביב 0.7), אחוז הבדיקות החיוביות הוא סביב 0.1% ומספר המאומתים הממוצע הוא כ-20 נדבקים. גם כניסת הזרים לישראל עדיין מוגבלת.

"לאור כל זה, אני חושב שיש מקום להקל בנוגע לחובת עטיית מסכה גם בחללים סגורים עבור אנשים מחוסנים.
ישנם מספר מחקרים שמראים כי התחסנות מורידה את כושר ההדבקה ואת העברת הנגיף. עם זאת, כשמדובר באוכלוסיות מסוימות בעלות מערכת חיסון חלשה או אנשים בקבוצת סיכון, סביר להמליץ להמשיך לעטות מסכות, גם אם אלה מחוסנים, בייחוד אם מדובר במקומות ששהייה בהם כרוכה במגע עם אנשים אחרים באופן ממושך.

"למרות ההמלצה התאורטית, צריך להיות מציאותיים ולהבין שברגע שאכן תצא הנחיה שכזו, יהיה קשה לאכוף אותה במקומות סגורים – אלא אם יישלחו, למשל, פקחים לבתי עסק. מצד שני, אם עד עכשיו, למרות הפתיחות המרובות והעובדה שלא כולם מקפידים על ההנחיות הנוכחיות, הקורונה בארץ דועכת, זה בהחלט מצביע על סוג של חסינות עדר ומבשר טובות בנוגע להקלות נוספות המסתמנות לכלל האוכלוסייה"

ד״ר אורי לרנר, המנהל המקצועי של עמותת "מדעת", סבור כי עדיין מוקדם מדי להתיר זאת. לדבריו, "עדיין יש תחלואה, גם אם נמוכה, וברגע שיש תעבורה בינלאומית, יכול להיות ייבוא של וריאנטים שעדיין לא התפשטו בארץ. כשנגיע לכיסוי חיסוני גבוה מספיק באוכלוסייה, ותהיה שליטה טובה יותר על כניסה פוטנציאלית של מדביקים, אפשר יהיה לשקול להקל, אבל אנחנו עוד לא שם.
"אנחנו רואים מקרים של הדבקות מקומיות (למשל מה שהיה באפרת רק לפני כמה ימים), וייבוא מחו״ל (כמו שקרה בטיסה מתאילנד לאחרונה), והתרה מוחלטת של הרסן תהיה פתח לאירועי הדבקה נוספים, בפרט בקרב אוכלוסיות לא מחוסנות. המסכות הן שכבת הגנה נוספת, למחוסנים ולשאינם מחוסנים, כאשר נמצאים בסביבה סגורה שבה חשיפה יכולה להיות משמעותית".

עוד ב-mako בריאות:
>> "התעקשתי שזו לא אנורקסיה - אף אחד לא האמין"
>> המזונות שמומלץ לאכול בזמן סטרס
>> "יומיים אחרי הניתוח קרה נס - הוא חזר לדבר"

ד״ר ארנון שחר, המנהל הרפואי של מערך הקורונה במכבי שירותי בריאות, טוען כי ״לאור הנתונים הנמוכים אכן עולה הדילמה לגבי הסרת המסכה במקומות הסגורים. ה-CDC אמנם המליץ על כך למעט מקומות מסוימים כמו מוסדות רפואיים ותחבורה ציבורית, אך קשה להבין איך יהיה ניתן לאכוף זאת. אני משער שלמרות התחזית שרק לקראת הקיץ נדון בשאלה הזו בארץ - עם המשך מגמת דעיכת המגיפה הנושא יעלה לפני כן לדיון ולהחלטה - כל זאת תלוי כמובן בפתיחת השמים וחזרת תיירות החוץ״.

משרד הבריאות: "הנושא מצוי באופן קבוע בדיונים"

במשרד הבריאות מסרו כי "הנושא מצוי באופן קבוע בדיונים ובבחינה. נכון לרגע זה לא נוכל לנקוב בתאריך או בצפי למהלך זה. במידה ותתקבל החלטה בעניין המסכות בחלל הסגור, היא תפורסם באופן שקוף ומלא לציבור על ידי משרד הבריאות".