מטופלים שלקו בקורונה והחלימו עלולים להיות מדבקים עד שמונה ימים לאחר ההחלמה, כך לפי מחקר קטן שפורסם לאחרונה. ממצאים אלה עשויים להצביע על צורך להשאיר מטופלים שהחלימו מהנגיף בבידוד לתקופת זמן מסוימת גם לאחר שהתסמינים נעלמו.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

המחקר פורסם בכתב העת הרפואי American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine והוא כלל 16 מטופלים. מחציתם עדיין נשאו את הנגיף גם לאחר שהתסמינים חלפו. המטופלים שלקחו חלק במחקר היו מאושפזים בבית חולים בבייג'ינג ומצבם היה קל.

"הממצא המשמעותי ביותר מהמחקר שלנו, הוא שחצי מהמטופלים המשיכו להפיץ את הנגיף גם לאחר שהתסמינים נגמרו", הסביר ד"ר לוקש שארמה מבית הספר לרפואה באוניברסיטת ייל, אחד ממחברי המחקר. בממוצע, נראה שהווירוס נשאר יומיים וחצי לאחר שהתסמינים נפסקו, אבל מקרים מסוימים הגיעו גם לשמונה ימים אחרי ההחלמה.

זוהי לא הפעם הראשונה שמחקר מצביע על כך שנשאים של הנגיף עלולים להפיץ אותו, גם בלי להראות תסמינים. מחקר שפורסם לפני כשבוע על ידי אוניברסיטת קולומביה הראה כי 86 אחוז מהנדבקים כלל לא יודעים שהם נושאים את הנגיף. כלומר, ישנה כמות לא קטנה של מקרים לא מאובחנים, נשאים שאינם סובלים מתסמינים שלמעשה מפיצים את הנגיף בלי לדעת.

 עוד על נגיף הקורונה:
>> בת 21 ללא מחלות רקע מתה מנגיף הקורונה
>> "היה להם רק את התסמין הזה ואז הם מתו"
>> מומחים מסבירים: הסיבה שאתם צריכים לחבוש מסכה

אך בהתאם למחקר הנוכחי, החוקרים מזהירים כי גם מטופלים שנראה שהבריאו לגמרי מהמחלה עשויים עדיין להפיץ אותה. "מחקר זה יכול לספק כלי שימושי לרופאים ומקבלי החלטות כדי לוודא שמטופלים שהחלימו לא ימשיכו להפיץ את הנגיף", אמרו החוקרים.

עם זאת, ציינו החוקרים כי יש לבצע מחקרים נרחבים ומעמיקים יותר, שכן המחקר הנוכחי כלל רק 16 מטופלים, מספר קטן של משתתפים שאינו מספק כדי להגיע למסקנות חד משמעיות.