מחקר חדש חושף ממצאים אופטימיים בכל הנוגע לנוגדנים לקורונה, נושא שהדאיג מומחים רבים בעולם מאחר שעד כה, נראה כי הנוגדנים לנגיף לא מצליחים להחזיק הרבה זמן בגוף. אך כעת חוקרים גילו כי הנוגדנים מחזיקים יותר מחצי שנה ואף יכולים להחזיק גם שנים רבות.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

המחקר אמנם פורסם באתר שמפרסם מחקרים לפני שעברו ביקורת עמיתים וטרם פורסם בכתב עת מדעי מוכר – אך לפי הניו יורק טיימס, מדובר במחקר המקיף ביותר שנעשה עד כה בנושא הנוגדנים לנגיף הקורונה.

החוקרים אספו דגימות דם מ-185 מטופלים בטווח גילים של 19-81 שנמצאו חיוביים לקורונה בתחילת המגפה. הם גילו כי לרובם הייתה כמות מספקת של נוגדנים (תאי B ותאי T) כדי להילחם בנגיף ולמנוע הידבקות חוזרת, גם שמונה חודשים לאחר שנדבקו לראשונה. בנוסף לכך, הם ראו מגמה של ירידה מאוד איטית בכמות הנוגדנים בטווח הקצר, מה שיכול להעיד על כך שהנוגדנים הללו בעלי פוטנציאל להחזיק מעמד בגוף במשך זמן רב, לדברי החוקרים.

"כמות כזו של זיכרון חיסוני ככל הנראה תמנע ממרבית האנשים להתאשפז (בעקבות הקורונה, מ"ג) או ללקות בצורה חמורה של קורונה במשך שנים רבות", אמר שיין קרוטי, וירולוג במכון "לה הויה" לאימונולוגיה, ממובילי המחקר. אצל מספר מצומצם של אנשים במחקר, הנוגדנים לא הצליחו להחזיק זמן רב לאחר ההחלמה, ייתכן שזה בשל הבדלים ברמת החשיפה לנגיף. אנשים שנחשפו יותר לנגיף, ככל הנראה פיתחו נוגדנים חזקים יותר שמחזיקים לאורך זמן רב יותר.

חולת קורונה (אילוסטרציה:  plo, shutterstock)
הנוגדנים יכולים להחזיק גם שנים רבות | אילוסטרציה: plo, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> זה מה שמדווחים נסייני החיסון של "פייזר"
>> קבלו אותו: הירק שמפחית חשק למתוק
>> אוכלים כשאתם בסטרס? מצאנו פתרון עבורכם

תוצאות אלה מצביעות על מגמה חיובית בנוגע לנוגדנים, במיוחד כי הן תואמות למחקרים אחרים שיצאו לאחרונה, ביניהם מחקר שנעשה על אנשים שהחלימו מנגיף הסארס, השייך למשפחת נגיפי הקורונה. החוקרים מצאו כי מחלימי סארס עדיין בעלי נוגדנים לנגיף, 17 שנים לאחר שהחלימו.

לאחר שבמשך חודשים מומחים סברו כי נוגדנים לקורונה לא יחזיקו מעמד והחיסון העתידי יצטרך להינתן מדי שנה, נראה שכעת עשוי להיות שינוי בתפיסה ולהוות מקור לאופטימיות רבה. ועם החיסונים של "מודרנה" ו"פייזר" שעד כה הראו הצלחה בניסויים קליניים, נראה שאנחנו מתקרבים יותר ויותר לבלימת המגפה.   

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ד' (18.11.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.

.