שלושה מקרים שתועדו לאחרונה בספרות הרפואית חושפים תופעת לוואי יוצאת דופן בקרב חולי קורונה. מטופלים ללא רקע של מחלות נוירולוגיות פיתחו תסמונת אוטואימונית שתוקפת את השרירים. לפי צוות החוקרים, מדובר בפעם הראשונה שדווח על קשר בין נגיף הקורונה לתסמונת זו.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

במאמר שפורסם בכתב העת הרפואי  Annals of Internal Medicine, מתארים צוות הרופאים מבית החולים גריבלדי באיטליה שלושה מקרים של חולי קורונה שהחלו לפתח תסמינים של מיאסטניה גראביס, תסמונת אוטואימונית שגורמת להתעייפות של השרירים, לאחר שנדבקו בנגיף הקורונה. אותם חולים היו ללא רקע של מחלות נוירולוגיות או מחלות אוטואימוניות, מה שיכול להצביע על כך שהתסמונת התפתחה בשל נגיף הקורונה.

מיאסטניה גראביס יכולה להשפיע על שרירים שונים בגוף, אך לרוב היא תוקפת את שרירי העפעפיים, שרירי הנשימה, הגפיים ושרירי הבליעה. גם שרירי הנשימה עלולים להיות מעורבים, מה שיכול להוביל לקשיים בנשימה ואף לאי-ספיקה נשימתית במקרים חמורים יותר.

מחלה אוטואימונית  (אילוסטרציה: Andrewya/wikimedia.org)
מחלה אוטואימונית בעקבות קורונה | אילוסטרציה: Andrewya/wikimedia.org

הוכחה נוספת לנזקים נוירולוגיים בעקבות הקורונה

רוב המטופלים התחילו לפתח תסמינים של התסמונת האוטואימונית כשבוע לאחר שהחלו לסבול מתסמיני קורונה. המטופל הראשון שמתואר במאמר הוא גבר בן 64 שסבל מחום גבוה במשך ארבעה ימים. חמישה ימים לאחר שהחל לסבול מחום גבוה, הוא פיתח דיפלופיה (כפל ראייה) והתעייפות שרירים, מה שיכול להצביע על מיאסטניה גראביס. המטופל השני הוא גבר בן 68 שסבל מחום גבוה במשך שבעה ימים. ביום השביעי הוא פיתח עייפות שרירים, דיפלופיה ודיספאגיה (קושי בבליעה).

המטופלת השלישית המתוארת במאמר היא אישה בת 71 שסבלה משיעול וחום במשך שישה ימים. חמישה ימים לאחר שהחלה לסבול מתסמיני קורונה, החלה לסבול מתסמינים שאופיינים למיאסטניה גראביס; פטוזיס (צניחת עפעפיים), דיפלופיה והיפופוניה (עוצמת קול חלשה, הפרעת קול).

עוד ב-mako בריאות:
>> מומחים: זאת הסיבה שהקורונה לא נעלמה בקיץ
>> השילה 45 ק"ג ממשקלה תוך שנה – כך זה קרה
>> אלה המזונות המומלצים למניעת לחץ דם גבוה 

זוהי לא הפעם הראשונה שנמצא קשר בין נגיף הקורונה למחלות נוירולוגיות ואוטואימוניות. ידוע כי במקרים קשים, נגיף הקורונה גורם לתגובה חריפה של המערכת החיסונית שבסופו של דבר מובילה לייצור יתר של נוגדנים התוקפים את הגוף ואת המוח של המטופל, במקום את הנגיף. מיאסטניה גראביס מתרחשת כאשר נוגדנים עצמיים תוקפים קשרים עצביים בשרירים ומובילים להיחלשותם של שרירים המעורבים בנשימה ובתנועה. הסימנים לכך כוללים קשיי דיבור, קושי בהרמת חפצים כבדים, צניחת עפעפיים וקשיי נשימה ובליעה. אין תרופה לתסמונת זו, רק טיפול שעוזר לשלוט על התסמינים.

אמנם מדובר בתופעה לא נפוצה, אך אין ספק שמקרים אלו מהווים עדות נוספת לכך שהנזקים הבריאותיים כתוצאה מנגיף הקורונה יכולים להיות רבים ומגוונים ועדיין לא כולם ידועים לספרות הרפואית. כמו כן, זוהי הוכחה נוספת לכך שנגיף הקורונה יכול לגרום לנזקים נוירולוגיים ארוכי טווח.

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ג' (18.08.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.