מה הציל את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שנדבק בקורונה? הנשיא האמריקאי קיבל מנה מתרופה ניסיונית המורכבת מקוקטייל נוגדנים שמפתחת חברת התרופות "רג'נרון" (Regeneron), ושמה REGN-COV2. התרופה מבוססת על כמות משמעותית של שני נוגדנים מלאכותיים נגד חלבון הספייק שנמצא על גבי מעטפת וירוס הקורונה. תרופה זו טרם אושרה על ידי ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) לשיווק לציבור הרחב. הטיפול נחשב ליעיל ביותר עבור חולים שמקבלים אותו בשלב מוקדם של המחלה, ובמקרה של טראמפ, היא הייתה ככל הנראה מצילת חיים. כיום לא ניתן להעניק כמות כזאת של נוגדנים לרוב החולים מכיוון שחברות התרופות לא יהיו מסוגלות לעמוד בהליכי הייצור. לא קיימת כמות מספקת של נוגדנים לכל אדם כפי שקיבל טראמפ, ועלות הייצור עשויה להגיע למאות אלפי דולרים לכל חולה.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

שני צוותי מחקר בראשות החוקר האמריקאי יי שי מאוניברסיטת פיטסבורג וד"ר דינה שניידמן מביה"ס להנדסה ולמדעי המחשב וביוכימיה באוניברסיטה העברית, פיתחו טכנולוגיה לזיהוי ננו-נוגדנים בעזרת פרוטאומיקה (חקר חלבונים בגוף). הטכנולוגיה פותחה לפני התפשטות מגפת הקורונה ברחבי העולם והחוקרים האמינו לאחר התפרצות הנגיף כי הטכנולוגיה תהיה יעילה מספיק כדי להוביל לפריצת דרך מדעית. במהלך מחקרי בן כשלושה חודשים הצליחו החוקרים להפיק במהירות אלפי ננו-נוגדנים לחלבוני הספייק של נגיף הקורונה עם ספציפיות ויכולת נטרול של הווירוס בשיעורים גבוהים מאוד. באמצעות שיטות חישוביות למידול מבני שפיתחו בקבוצה של ד"ר שניידמן מאוניברסיטה העברית מיפו החוקרים את המיקום המדויק של כל ננו-נוגדן על פני הספייקים של וירוס הקורונה. מיפוי זה העלה כי ננו-נוגדנים יכולים להשתמש בשפע של מנגנונים חדשים ומתקדמים לחסימת הדבקה בנגיף. המידע נחשף לאחרונה במאמר שפורסם בכתב העת המדעי Science.

נוגדנים יעילים יותר עם יכולת נטרול טובה יותר

כדי להפיק את הננו-נוגדנים נעזרו החוקרים בלאמה (Lama), מחוות אלפקות במסצ'וסטס. במהלך המחקר חיסנו החוקרים לאמה שחורה בשם וולי (Wally) באמצעות חתיכת חלבון ספייק מה- SARS-CoV-2 ולאחר כחודשיים המערכת החיסונית שלה ייצרה ננו-נוגדנים כנגד הנגיף. הבחירה בלאמה לא הייתה מקרית. כל הגמליים – גמלים, לאמות, אלפקות, ויקוניות וגואנקות – מייצרים נוגדנים דומים לשלנו ולצידם נוגדנים קטנים יותר, שמשקלם המולקולרי כחצי משל נוגדן של בני אדם. הנוגדנים הקטנים הללו מסוגלים להגיע לאזורים שאינם נגישים לנוגדנים גדולים כמו שלנו, ולפעול בצורה יעילה יותר. המשימה המורכבת הייתה לזהות בתוך הננו-נוגדנים שנמצאו את אלה עם יכולת נטרול הטובה ביותר למאבק בנגיף הקורונה. החוקרים ביצעו בדיקה גם על גמלים, שכידוע חיים כיום בשלום עם נגיף ה-MERS, "בן דודו" של ה-SARS-CoV-2, וגילו שגם הם ייצרו כמות נרחבת של ננו-נוגדנים נגד הנגיף במהירות יחסית.

לאמה (צילום: By Huw Penson)
הבחירה בלאמה לא הייתה מקרית | צילום: By Huw Penson

"במחקר הזה ביקשנו לבדוק את טיבם של הננו-נוגדנים, לאחר שהנוגדנים הרגילים הובילו לתוצאות ראשוניות מבטיחות כשהוענקו לבני אדם שחלו בקורונה", מסבירה ד"ר שניידמן. "מאידך, עלות יצירתם של הנוגדנים הייתה מרקיעה שחקים וכמות ייצורם הייתה מוגבלת. במחקר הזה גילינו שהננו-נוגדנים, הקטנים בהרבה מנוגדנים אנושיים, בעלי פעילות אנטי-ויראלית מבטיחה ביותר כנגד SARS-CoV-2. הם עוצרים את התקדמות הווירוס, לא מאפשרים לו להיכנס לתאי הריאות ונותנים למערכת החיסונית זמן בשביל לפעול ולהילחם בנגיף. מסתבר שאפשר לקבל אלפי ננו-נוגדנים מחיה אחת, ולהוציא אותם כדי להשתמש בהם עבור בני אדם".

עוד ב-mako בריאות:
>> האם זו הסיבה לתחלואה העודפת של ערבים וחרדים?
>> 8 מאכלים שיגרמו לכם להיראות זקנים יותר
>> נמאס לכם להתעורר עייפים? זה הפתרון בשבילכם

מיפוי מבני מדויק שביצעו החוקרים לננו-נוגדנים שנוצרו בחיות שנחקרו אפשר את הנדסת קוקטייל ננו-נוגדנים חדש שמסוגל לכסות את הספייקים של הקורונה במספר מקומות, ובכך למנוע מהווירוס לפתח עמידות לנוגדנים בעזרת מוטציות. בשיתוף פעולה עם פרופ' פול דופרקס מנהל המרכז לחקר חיסונים של פיטסבורג (CVR), החוקרים חשפו את קוקטייל הננו-נוגדנים שנוצרו לנגיף SARS-CoV-2, ומצאו כי שימוש בחלק קטן מהננו-גרם (1/1000000000 gram) של התרופה מנטרל חלקיקים נגיפיים המספיקים להדבקת מיליון תאים אנושיים. כלומר, מינון נמוך שלהם מספיק כדי לנטרל את וירוס הקורונה.

ננו נוגדנים (צילום: ד"ר דינה שניידמן )
בתמונה: ננו-נוגדנים מתיישבים על חלבון הספייק של נגיף הקורונה | צילום: ד"ר דינה שניידמן

החוקרים מצאו גם יתרון נוסף בשימוש בקוקטייל הננו-נוגדנים החדש שהרכיבו. מעבר לעובדה שלא צריך להשקיע כסף רב וזמן בייצור מספר רב של נוגדנים כבעבר, בטיפול פוטנציאלי עתידי החוקרים מאמינים כי ניתן יהיה לשאוף הננו-נוגדנים האלה ישירות לריאות, ולא בעירוי. החוקרים רכשו מכשיר אינהלציה פשוט לשימוש, בו משתמשים בדרך נגד מחלות בדרכי הנשימה, ווידאו שהננו-נוגדנים שורדים בשלמותם ונשארים פעילים אחרי המעבר דרך המכשיר. המשמעות לכך גדולה - אנשים שמרגישים לא טוב וחוששים כי נדבקו בקורונה יוכלו לגשת במהירות לבתי המרקחת הקרובים לביתם, לקבל מכשיר ננו-נוגדנים נגד קורונה שיסייע בהחדרת הקוקטייל לריאותיהם, מבלי להגיע לבית חולים ולהעמיס על מערכת הבריאות.

קוקטייל הננו-נוגדנים נמצא כרגע בשלב הניסויים הפרה-קליניים על חיות. "בינתיים התוצאות של הבדיקות האלה מבטיחות, אבל אנחנו רק בתחילת הדרך", מספרת ד"ר שניידמן. "טיפול כזה יכול להיות מציל חיים אם ניתן בשלב מוקדם של המחלה לחולה בקבוצת סיכון. זה טיפול שיהיה ניתן לעשותו, מהיר ונוח. אנשים שייחשפו לחולים מאומתים יוכלו להשתמש בטיפול הזה גם בתור טיפול פרופילקטי (מונע)".

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ב' (09.11.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.