ל' (השם המלא שמור במערכת), תושבת באר שבע בשנות ה-20 לחייה לא האמינה שהחתונה של בת דודתה האהובה תטלטל את חייה ותהפוך אותה לאשמה העיקרית במה שזכה לכינוי "חתונת הקורונה".

"אתה לא מבין מה עברתי. גיהינום שאי אפשר לתאר. אנשים חסרי אחריות האשימו אותי שהגעתי לחתונה כשאני יודעת שאני חולת קורונה, שהדבקתי המון אנשים ושמגיע לי למות. עד כדי כך. שתקתי שלושה שבועות, שמרתי הכול בבטן, עכשיו אני מספרת הכול שיבינו שאין פה אשמים ושאנשים איבדו פרופורציה וירדו מהפסים", אומרת ל' בראיון בלעדי ל-mako.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

ב-15 ביוני בני זוג מדימונה ערכו חתונה באולמי אליבא באופקים. למעלה מ-300 איש הגיעו לחתונה. ל' רשמה את פרטיה בטופס המוזמנים כמו שאר אורחי החתונה, כדי שאם יתברר שאחד האורחים היה חולה קורונה, משרד הבריאות יוכל לשלוח הודעה לכל האורחים להיכנס לבידוד ולעבור בדיקות.

"זו בת דודה שלי האהובה. לקחתי חופש של כמה ימים מהעבודה להיות איתה, ללוות אותה בחופה ולאחר מכן. ישנתי איתה במלון. אנחנו חברות הכי טובות בעולם. ממש כמו אחיות", אומרת ל', "זו הייתה חתונה שמחה, מדהימה, אנשים נהנו מאוד, עד ששלושה ימים לאחר מכן הכול התהפך דווקא עליי".

שלושה ימים אחרי החתונה ל' חזרה לעבודתה ביחידה בטחונית מסווגת, ואז נודע לה שאחד העובדים אובחן כחולה קורונה. "אמרו לי שמי שהיה איתו בהסעה וקרוב אליו פחות משני מטר צריך להיכנס לבידוד ולעבור בדיקה. לא הייתי מוכנה לקחת סיכון, נכנסתי לבידוד והתעקשתי לעשות בדיקה דרך קופת חולים כללית", משחזרת ל', "כעבור שלושה ימים, ביום שבת, נודע לי שאני חולה בנגיף הקורונה".

ל' הודיעה לחתן ולכלה ולבני המשפחה הקרובים והחברים שהיא נושאת את הנגיף כדי לעדכנם שיעברו בדיקות ולא ידביקו אחרים. "החלטתי לקחת אחריות. הודעתי לכולם, התקשרתי למשרד הבריאות, והם בגלל העומס הרב ביקשו שאכתוב להם תחקיר היכן הייתי במהלך הימים האחרונים וכך עשיתי, ובעקבות כך הם הודיעו לכל אורחי החתונה של בני הזוג להיכנס לבידוד ולעבור בדיקות. נהגתי ביושר כמו כל אזרח במדינה".

עוד ב-mako בריאות:

>> יותר מ-50 מקרי שבץ מתרחשים בישראל מדי יום
>
גם א-סימפטומטיים נפגעים מנגיף הקורונה
>
החומרים המסוכנים שנמצאים בחלב בישראל

"לא הבנתי איזה אסון הבאתי על עצמי"

מאות מאורחי החתונה נכנסו לבידוד, וכעבור כמה ימים נודע שהחתן והכלה, בני משפחה קרובים וחברים חלו בקורונה. ההערכה היא ששרשרת ההדבקה החלה בחתונה ונמשכה בשבת חתן שנערכה בביתו של החתן בדימונה.

מתוך אחריות אישית, ל' הרגישה צורך לפרסם פוסט וכתבה באינסטגרם שחלתה בקורונה כדי להזהיר אנשים אחרים שהיו בחתונה וטרם קיבלו הודעה ממשרד הבריאות. "חשבתי שזה הכי טוב להודיע לכולם שאני חולה כדי שאנשים יעברו בדיקות ולא ידביקו אחרים בטעות. גיליתי אחריות. חשבתי שנכון לעשות את זה, לא הבנתי איזה אסון הבאתי על עצמי שפרסמתי את הפוסט. היו המון התגובות קשות וזועמות כלפיי ושלא בצדק. תקפו אותי, אמרו שהגעתי לחתונה במודע כשאני חולה בקורונה, שהדבקתי מאות אנשים, שאנשים ימותו בגללי. היו כאלה שאיחלו לי למות וקיללו אותי. זו תחושה נוראית. תוך שעה מחקתי את הפוסט. לא יכולתי לשאת את האשמות השווא של אנשים בורים שלא מבינים כלום וסתם מאשימים אותי ופוגעים בי. האשימו אותי שהרסתי את החתונה, שבגללי החתן והכלה ועוד המון אנשים חלו בקורונה ונכנסו לבידוד. האשמות הזויות וחסרות שחר. רמסו את שמי ואת כבודי".

תמונה שהופצה נגד ל' ברשתות החברתיות
תמונה שהופצה נגד ל' ברשתות החברתיות | צילום: mako

כדור השלג הלך והתגלגל וכשהתברר ש-30 בני אדם שהיו בחתונה ובשבת חתן התגלו כחולי קורונה, החלו בקבוצות וואטסאפ של מוזמני החתונה להאשים את ל' שבגלל חוסר האחריות שלה הם נאלצים להיכנס לבידוד וחוששים שנדבקו. "כל דימונה בבידוד בגללך יא בת זונה", כתב לה אחד האורחים בחתונה. "אמן ההורים שלך יידבקו בקורונה", איחל לה אדם אחר. "תתביישי לך אם מישהו ימות בסוף זה יהיה בגללך ובגלל הבידוד שהפרת", כתב אורח נוסף. והשיא היה כאשר מישהו איחל לה: "אמן תמותי מקורונה".

"תקפו אותי, אמרו שהגעתי לחתונה במודע כשאני חולה בקורונה, שהדבקתי מאות אנשים, שאנשים ימותו בגללי. היו כאלה שאיחלו לי למות וקיללו אותו. זו תחושה נוראית"

קומץ מאורחי החתונה אף החלו להתקשר לחתן ולכלה ולהאשים אותם שבגללם נאלצו להיכנס לבידוד של 14 ימים. "גם החתן והכלה היו תחת לחץ גדול מאוד. הם קיבלו המון טלפונים שהאשימו אותם במה שקרה ודאגו להכניס את שמי כאשמה העיקרית. הם עדיין בטראומה מכל מה שקרה. מטעם מתוק של חתונה, מה שהיה צריך להיות באמת, זה הפך לטעם מר. אנשים איחלו לי למות. האשימו אותי שהפרתי בידוד, שזה שקר. זה ממש לא הגיוני. בכלל לא ידעתי שאני חולה בקורונה. הרי אם הייתי מגיעה לחתונה במודע שאני חולה ומפרה בידוד, לא הייתי ממלאת את הפרטים שלי בטופס ולא מעלה תמונות וסרטונים מהחתונה לאינסטגרם. היו מגלים מיד שהפרתי בידוד. היו חוקרים אותי על הפרת בידוד וקונסים אותי ב-5,000 שקל. אנשים הפיצו עליי עלילות בלי לברר את הדברים לעומק. פרסמו תמונות שלי עם השמצות קשות. שילמתי מחיר כבד מאוד על לא עוול בכפי".

>> החתן מספר: "חטפתי פטיש בראש, אני לא מצליח להתאושש"

לדבריה, אורחים בחתונה דאגו להפיץ עליה שקרים בקרב החתן והכלה, שהיא לא הרגישה טוב בחתונה, שהיה לה חום, כאבי ראש, סחרחורות, מה שמעיד שידעה שהיא חולה בקורונה. "הרגשתי מצוין בחתונה. נהניתי מאוד. הייתי עד שעה שתיים בלילה", היא מספרת, "לא היה לי שום חום ושום כאבי ראש. אנשים המציאו דברים. הפיצו נגדי עלילות דם. ממש ככה. הקריבו אותי על מזבח הקורונה של החתונה. איש לא טרח לבדוק את העובדות. היה נוח לכולם להפוך אותי לשק אגרוף. לעוות את האמת. עשו בי לינץ' ברשתות החברתיות ובקבוצות ווטסאפ בדימונה. פגעו בפרטיות שלי. הפיצו תמונות שלי, מספרי טלפונים ופרטים אישיים".

אחת ההודעות שנשלחה לל'
אחת ההודעות שנשלחה לל' | צילום: mako

שלושה שבועות היא שתקה, עד שלא יכלה יותר לשאת את מסכת ההאשמות כלפיה. "החתן והכלה התנצלו בפניי על מה שאנשים עשו לי. יישרנו את ההדורים. הם משפחה שלי. אני אוהבת אותם. הם לא אשמים ואני לא אשמה. זה יכול היה לקרות לכל אחד אחר. זה נגיף שפוגע בכולם בלי שאנשים יודעים שהם נושאים אותו בגופם. במקום לטפל בעצמי כדי להחלים הייתי עסוקה בלהדוף השמצות ושקרים שהפיצו נגדי. עברתי את אחת התקופות האיומות בחיי. אני מקווה שאנשים יקראו את האמת ויבינו שפגעו בי סתם בלי לברר לעומק את הפרטים ולהגיע לחקר האמת".