"תרופות סבתא הן שם כללי לתרופות עממיות שאנחנו משתמשים בהן. אלה דברים זמינים ונגישים מאוד שיש לנו בבית ויכולים לעזור באמצעותם לילדים שלנו כשהם סובלים. בעידן הקורונה סבתא בסגר ואי אפשר להגיע אליה, אבל היא מזמן כוכבת רשת גדולה. אם תעשו חיפוש בגוגל על תרופות סבתא, תקבלו אלפי תוצאות. ננסה לעשות סדר בתוצאות האלה, להבין למה תרופות סבתא עוברות מדור לדור ומה קורה כשסבתא פוגשת את הרפואה המערבית".

"במהלך השנים נעשו לא מעט מחקרים כדי לבדוק האם תרופות הסבתא שמוכרות לנו כל כך טוב באמת יעילות או שאינן יעילות. נעשה מורה נבוכים קצר - נראה מה מועיל, מה לא מועיל אבל גם לא מזיק ומה מתרופות הסבתא עשוי להיות מזיק ממש".

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

האם שמן חם באמת יעיל לדלקות באוזניים?

"כאבי אוזניים שכיחים מאוד גם במבוגרים וגם בילדים. זה כאב מאוד עז, מציק, ואנחנו רוצים הקלה מיידית. תמיד נמצא את הדוד הנחמד שיגיד לנו - 'כואב לך האוזן? שים שמן חם'. שמן חם עשוי להיות מזיק כשהדלקת היא בתעלה של האוזן, שגם ככה מגורה. השמן החם עשוי לגרות אותה עוד יותר, במיוחד אם הוא מכיל אתריים או שהוא שמן עז יותר כמו שמן זית. כשיש כאב אוזניים כדאי להשתמש בתרופות שמקלות על כאב כמו אקמול או נורופן ולפנות בהמשך לרופא כדי לבדוק האם זו דלקת שדורשת טיפול אנטיביוטי".

האם שום יעיל לטיפול בתולעים?

"כשהייתי תורן צעיר במיון, בלילות היו מגיעים זוגות הורים טרוטי עיניים עם תינוק קטנצ'יק שנמצא באי שקט. בבדיקה בטוסיק, הייתי רואה תולעים קטנות, לבנות ומגעילות זוחלות להן החוצה. מה אפשר לעשות במקרים האלה? שום דבר לא יעיל. התולעים יוצרות גירוי וגירוד באיזור פי הטבעת, ונגד זה אפשר להשתמש בתרופה כמו פניסטיל - עדיף בטיפות ולא במשחה. כדי להיפטר מהתולעים לגמרי צריך להשתמש בתרופה במרשם רופא שנקראת ורמוקס. זאת תרופת חובה בכל בית, אבל היא לא מיידית. לוקח יממה עד שהגרד עובר".

האם אוויר קר יעיל לקוצר נשימה?

"אוויר קר באמת מקל על 'שיעול נבחני' - סטרידור. אבל, זה גרוע מאוד לילדים אסתמטיים. אוויר קר הוא אחד מהדברים שעלולים לעורר אסתמה. אצל ילד אסתמטי, אוויר קר גורם להיצרות של הסימפונות ולהחמרה של האסתמה. עם זאת, לשיעול הנבחני הוא טוב כי זה מוריד את הבצקת במיתרי הקול ומקל קצת על השיעול.

יד חבושה (צילום: andreitlp, shutterstock)
יד חבושה | צילום: andreitlp, shutterstock

האם לשים קפה שחור על חתכים?

"פעמים רבות אנחנו רואים ילדים שמגיעים אלינו למיון אחרי שנפלו ונחתכו ברגל או ביד. שכן טוב ונחמד לקח חופן של קפה שחור והפעיל באמצעותו לחץ על הפצע כדי לעצור את הדימום. דימום זה מלחיץ, אבל צריך לעצור אותו על ידי הפעלת לחץ באמצעות פד. קפה שחור או כורכום לא עוזרים בכלל לדבר הזה. הם עושים לנו בעיה אחר כך כשאנחנו באים לסגור את חתך. אנחנו צריכים לשטוף את הקפה השחור החוצה, וזה מאוד קשה להוציא גרגירים קטנים של קפה מתוך הפצעים. זה גם מאוד לא נעים לילד ולוקח די הרבה זמן. אם נשארים גרגירים של קפה שחור או כורכום בפצע, הם עלולים להיות מקור לזיהום בהמשך. זה לא רצוי ואפילו מזיק".

מרק עוף באמת יעיל מול שפעת?

"מרק עוף הוא הפניצילין היהודי. הוא מפורסם בכל העולם, בין אם זה בארצות הברית ובין אם בישראל. נעשו על זה המון מחקרים כי אנשים בהתלהבות גדולה מכך שהמרק עוף הציל אותם מהשפעת. מרק העוף חם, מנחם וכיף שהסבתא או הדודה מביאות כזה כשמרגישים לא טוב, אבל הוא לא מקצר את מחלת השפעת, לא מונע את מחלת השפעת ואפילו לא מקל עליה בשום צורה שהיא. הוא מעודד את הרוח, שזה חשוב ונחמד".

"מה כן עשוי לעזור? להתחסן בתחילת העונה לשפעת. השנה, בעקבות הקורונה, הייתה התחסנות הרבה יותר משמעותית לשפעת - ואנחנו רואים שאין כמעט שפעת השנה. הריחוק החברתי שנכפה עלינו והשיעור המשמעותי של המתחסנים הורידו את גל השפעת. בשנה שעברה בזמן הזה השפעת הייתה במימדי שיא".

נועה מבשלת מרק עוף (צילום: נועה יחיאלי)
צילום: נועה יחיאלי

האם חלב עיזים מרפא אפטות?

כשהבן שלי היה בן שלוש הופיעו לו אפטות מרובות בפה. הוא לא הסכים להכניס כלום לפה ואמרו לי, 'תמצא מישהו שיש לו משק עם עיזים'. קפצתי לחבר במושב לידנו, הוא שם לילד כמה טיפות של חלב עיזים בפה ובדרך חזרה הביתה הוא כבר שתה ואכל. מהניסיון האישי שלי, זה עוזר ומקל. מה לא לעשות בהקשר הזה? לא חלב עיזים מפוסטר מהסופר, כן מהמחלבה - אבל להקפיד שזו מחלבה מסודרת שהעיזים בה מטופלות ומחוסנות, זאת כדי למנוע העברת מחלות מהעיזים לילדים - שזה פחות נעים".

האם עראק יעיל להורדת חום?

"נורא נפוץ שכשיש לילד חום, הדודה תאמר 'תפשיט אותו ותמרח לו עראק על הבטן, זה מאוד יקל עליו'. הפשטת הבגדים באמת מורידה את החום, אבל העראק לא. עראק, ואלכוהול בכלל, בילדים קטנים, יכול להיספג דרך העור ולכן זה מסוכן. אלכוהול רעיל מאוד לילדים, במיוחד לילדים קטנים שהם מתחת לגיל שנה-שנתיים".

האם משחת שיניים יעילה לטיפול בכוויות?

"חד משמעית - לא. כשיש לנו כוויה, אנחנו מחפשים לתת מזור מהיר. המזור הוא להוריד בגדים שספוגים בנוזל חם ולשטוף במי ברז פושרים. זה גם מקל על הכאב וגם מקטין את ההיקף של הכוויה. כשהחום עדיין מתפזר על העור, הוא ממשיך לגרום לכוויה. אם הכוויה משמעותית יותר, יש לפנות לרופא או לאחות ולקבל טיפול".

האם שתן יעיל לטיפול בכוויה ממדוזה?

"בקיץ, כשהולכים לים, יש את העקצוצים המגעילים האלה ולפעמים גם כוויות משמעותיות יותר ממדוזות. תמיד אומרים שטוב לשים על זה שתן. שתן באמת עוזר בגלל שהוא חומצי והחומציות הזאת מפרקת את ארס המדוזה, אבל יש בנמצא דברים חומציים פחות מביכים מאשר שתן כמו קולה או חומץ שהמציל בדרך כלל מחזיק בסוכה שלו. ההמלצה שלי היא לשים על זה משהו חמוץ, אבל עדיף לא שתן".

מדוזת רעמת האריה (צילום: Martin Prochazkacz, Shutterstock)
מדוזת רעמת האריה | צילום: Martin Prochazkacz, Shutterstock

האם כשהולכים יחפים או כשהשיער רטוב אחרי המקלחת אפשר להצטנן?

"לא. הקור הפיזי המכני לא גורם להתקררות. התקררות נגרמת מווירוסים, בעיקר בתקופת החורף, כמו שפעת".

בצל מתחת למיטת התינוק בלילה יעזור לפתוח את הנשימה?

"לא, זה סתם נורא מסריח ונורא מיותר".

עוד ב-mako בריאות:
>> מחקר מצא יתרון משמעותי נוסף לחיסון "פייזר"
>> זה מה שכרובית יכולה לעשות לגוף שלכם
>> 1 מכל 4 מחלימי קורונה יסבלו מתסמין ממושך זה

כשיש שעורה בעין, זה עוזר לשים תה על העין או לגרד שן שום?

"זה לא עוזר לשעורה. מה שעוזר לשעורה זה הזמן בעיקר. אם היא משמעותית יותר, לפעמים משתמשים במשחה אנטיביוטית כי מדובר בזיהום חיידקי. אפשר לשים שקית תה או מים פושרים, זה גורם לאיזושהי הקלה, מחמם ונעים. עם זאת, השום יכול לעשות גירוי שממש יגרום נזק".