כולנו מכירים את שיטת הרפלקסולוגיה, שטוענת שכל אזור בגוף מיוצג על ידי נקודה בכפות הרגליים שקשורה אליו ישירות, נכון? מה שאומר שלחיצה על אזור ספציפי בכף הרגל יכול להקל בעיה באזור שמקושר אליו בגוף. אבל גם להביט בכפות הרגליים יכול להוביל אותנו לתובנות רבות. "רוב האנשים מתעלמים לחלוטין מהחשיבות של כפות הרגליים, שנושאות אותנו לאן שרק נלך", אומרת דוקטור אליזבת' טרטנר, "ולכן הן חלק חשוב ביותר ברפואה הסינית". על פי הרפואה הסינית, כפות הרגליים יכולות לאותת על בעיות שונות שעלולות להתרחש מתחת לאף שלנו. הנה שבע דוגמאות.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

1. כפות רגליים קרות - מחסור בשינה

אם אתם לא ישנים טוב, כדאי שתבדקו אם כפות הרגליים שלכם קרות. דוקטור טרטנר טוענת שמומלץ לישון עם גרביים בלילה משום שזה עוזר לסירקולציית הדם בגוף ולזרימה טובה יותר בכל המעברים הפנימיים – "שמירה על כפות רגליים חמות מסייעת למחזור שינה תקין".

2. פצע שלא מחלים – בעיות במערכת העיכול

"אם יש לכם פצע בכפות הרגליים שלא עובר תוך כמה ימים, זו הדרך של הגוף שלכם להודיע שמערכת העיכול שלכם לא מתפקדת כמו שצריך", אומרת טרטנר. "כשמאגרי הדם במערכת העיכול מתרוקנים כתוצאה מתזונה לקויה, כפות הרגליים מתייבשות ונוטות לייצר יבלות".

כושר אחרי גיל 40 אישה מתמתחת
סובלים מהתכווציות? בדקו ויטמינים | צילום: shutterstock

3. פטרת כף הרגל – תזונה לקויה

ברפואה המערבית, כאשר הציפורניים בכף הרגל מצהיבות והעור בכף הרגל מגורה, מתייבש ומתקלף, זה בדרך כלל סימן לזיהום פטרתי, "אבל ברפואה המזרחית", אומרת ד"ר טרטנר, "זה נקרא 'לחות' – מצב שנגרם בדרך כלל עקב עודף בסוכר, באוכל שמנוני ובמזון מעובד". הפתרון, לטענתה – לשנות את הדיאטה ולהפחית במזונות הללו כדי לפתור את הדלקת.

4. התכווצויות בכפות הרגליים – מחסור בוויטמינים

לפי טרטנר, אם כפות הרגליים שלכם מתכווצות ואתם חווים כאבים חדים במרכז כף הרגל, זה מעיד על כך שחסרים לכם מינרלים וויטמינים, שעשויים להצביע על בעיות במחזור הדם.

עוד ב-mako בריאות:

>> הטיפ המושלם שיעזור לכם לשמור על הגזרה בקיץ
>> בלי פדיחות: כל מה שיכול לגרום לריח רע מהפה
>> האם באמת אסור לאכול לפני שהולכים לישון?

 5. כאבים בתחתית כף הרגל – בעיות בכליות

אם אתם סובלים מכאבים חדים בתחתית כף הרגל, אומר הכירופרקט וינסנט קרוסו, ייתכן שזה מעיד על ירידה בתפקוד הכליות. דלקת הפלנטר פישיטיס נגרמת בשל מתיחה של הפלנטר פשיה, רקמה גידית מתחתית עצב העקב עד קדמת כף הרגל, הנחשבת ברפואה הסינית כקשורה לכליות - מרידיאן הכליות מתחיל באצבע הקטנה של הרגל ויורד דרך הקשת. ולפיכך, אם הכאב באזור זה לא עובר, מומלץ להיוועץ ברופא.

6. כאב בקדמת כף הרגל – בעיות בכבד או בקיבה 

קרוסו אף טוען כי כאב בקצה השני של הרגל, שיכול להוביל לציפורניים יבשות או שבריריות ועדינות, הוא סממן לכשלים בתפקודי הכבד או הכליות, שכן הדם שמגיע מהכבד אחראי להזנה וללחות של הציפורניים.

7. עקב יבש - מחסור בנוזלים

אם כף הרגל שלכם יבשה במיוחד, ואפילו קרם לחות לא עוזר, יכול להיות שהבעיה האמיתית היא חוסר באיזון הנוזלים בגוף, שמוביל לתפקוד אנרגטי לקוי של השלפוחית או הכליות, אומר קרוסו. אז כדאי לשתות, והרבה.