באיטליה מתקיים מזה שנים מנהג מקסים. הקפה סוספזו (caffe sospeso) – קפה בהמתנה, הוא למעשה כוס קפה שאדם משלם עליה בבית קפה מראש עבור הלקוח הבא. במסגרת המסורת, שנולדה בבתי הקפה של נאפולי, אדם שהתברך באותו יום במזל טוב, מזמין בנוסף לקפה שלו גם קפה סוספזו, כלומר משלם על שתי כוסות קפה אך שותה רק אחת מהן, ומאוחר יותר, אדם שמתקשה לשלם על קפה יכול להגיע לבית הקפה, לשאול האם יש במקום קפה סוספזו, וליהנות מכוס קפה בחינם.

לא ברור מתי בדיוק המנהג החל להתפשט, אבל יש כאלו שטוענים שהוא קיים כבר יותר ממאה שנה, ובשנת 2011 הוא אפילו קיבל באיטליה יום רשמי משלו. מאז הוא כבר הספיק להתפשט לשלל מדינות, בהן אוסטרליה, קנדה, רומניה, רוסיה, ספרד, ארגנטינה ועוד.

עכשיו, המנהג המקסים הזה עושה עלייה גם לארץ, ואצלנו הוא קיבל כמובן טוויסט ישראלי, וזכה לשם המתבקש - מנה בהמתנה. חמישה חניכים ממכינת הנגב בקיבוץ חולית שבעוטף עזה בחרו להקדיש את פרויקט סוף השנה שלהם לנושא הרעב והעזרה ההדדית בארץ. "בישראל ישנם אזרחים רבים שנמצאים מתחת לקו העוני או נושקים לו, שאינם יכולים לרכוש לעצמם מזון חם בכל עת, ונאלצים לאכול מזון דל בלבד", הם כתבו בעמוד הפייסבוק שפתחו למיזם החדש שלהם.

חמשת החניכים קיבלו השראה מהמנהג האיטלקי, והחליטו לייבא אותו לארץ ועל הדרך גם להרחיב אותו קצת גם לתחום האוכל. במסגרת המיזם החדש, אדם שקונה לעצמו אוכל, יוכל לרכוש לאדם אחר מראש מנה בהמתנה, וכך כל אדם שמתקשה לשלם על מנה חמה בעצמו, יוכל להיכנס לאחד מבתי העסק שמשתתפים במיזם, ולקבל אותה מבלי לשלם.

אתמול הושק הפרויקט באופן רשמי, אבל הוא נמצא בהרצה כבר מהשבוע שעבר. בתור התחלה בחרו היוזמים להתמקד באזור הדרום, וכרגע הם מפעילים אותו כפיילוט בבאר שבע ובשדרות, שבהן כבר הצטרפו אליו כ-15 בתי עסק, בהם חומוסיות, פיצריות, פלאפליות ועוד. בהמשך, הם מקווים, הפרויקט יתפשט ויתרחב לכל רחבי הארץ.

"המטרה של הפרויקט היא לגרום לאזרחי מדינת ישראל לקחת אחריות על החברה, האנשים הסובבים אותם, ולעזור לאחר גם במעשים היום יומיים", כתבו היוזמים, "מתוך אמונה בחברה הישראלית, אנו בטוחים שהפרויקט יגרום לרבים לקנות מנה בהמתנה, ישמש רבים הזקוקים לה ובעיקר יפיץ טוב".

אפליקציית איזי הצטרפה גם היא ליוזמה, ומעדכנת על גבי מפה באופן שוטף את כל העסקים המשתתפים: