מאז נחשפה בערב טוב עם גיא פינס הידיעה כי נשים לא הוזמנו להשתתף במופע המחווה לשלמה ארצי, שיערך במסגרת ערב ההתרמה של הרב אלימלך פירר לארגון "עזרה למרפא", הרשתות החברתיות וגם הביצה המקומית סוערות וגועשות. מאז, אנחנו עדים להתנצחויות רבות בעד ונגד המופע בפייסבוק, או אפילו באינסטגרם כמו שקרה בתקרית בין קורין גדעון ושירי מימון

הדיון בנושא אפילו השתלט על יום ההולדת של רונן קוחלי, איש יחסי ציבור מוכר, שהזמין את הביצה להשתתף בחגיגה במסעדת "סרפינה". המסעדה עשתה בסוף השבוע האחרון עליה מניו יורק ופתחה סניף ראשון בצפון תל אביב, שם התאגדו סלבס ארצנו כדי לאחל מזל טוב וגם כדי להמשיך להתווכח על הדרת נשים. 

מי שעלול להסתבך בגלל הדברים שאמר באותו אירוע הוא המלחין והקלידן עדי לאון, מחברי הקליקה הקרובה של גולן. "אם יום אחד למשך שעתיים או שלוש לא ישמעו קול אישה, וואו", ענה כשנשאל לגבי המופע, "אתה יודע מה? מי ישמע איזה זמרות יש לנו במדינה, אפשר לספור אותן על יד אחת, יאללה נו עזוב אותך. עד כדי כך, זאת האמת". גם גולן עצמו צידד ברב ואמר שהוא "איש יקר מאוד שתורם ועוזר לכל כך המון אנשים, ואם ביקש משהו אז צריך לכבד את זה". 

כמו חבריו, גם הזמר רגב הוד ביקש לכבד את כבוד הרב. "כל אחד והאמונה שלו", אמר, "כל אחד עושה באירוע שלו את מה שהוא מאמין בו". לעומתו, הסטנדאפיסט נדב אבקסיס ורוני מאנה דווקא העדיפו להביע את הדעה שלהם דרך בדיחות על תפקיד האישה, וכשנשאל אבקסיס אם היה מדובר בגייז שמודרים מהבמות אמר "אז לא יופיעו. מי שלא רוצה אותי, אני לא אופיע. אף אחד לא אמר שהומואים לא מגיעים לאירוע בגלל שהם הומואים. אין אירוע כזה, אז בוא נהיה רציניים".

אולי לגברים קל יותר לוותר על זכויות שלא שייכות להם, אבל הנשים באותו האירוע ממש דווקא לא היו מוכנות לשתוק. "זה מזעזע אותי", אמרה מיכל אנסקי, "אני לא חושב שצריך להדיר אותנו משום מקום". גם אירית רחמים הופתעה ולא היססה לומר זאת. "חשבתי שהגענו למקום בריא בעשור האחרון שאין פה פן מגדרי", אמרה, "עם כל הכבוד למסורת, להלכה ולרב אני לא חושבת שזה היה צריך לקרות". 

"אייל גולן הוא כמו ביבי – אלוהים נגע בהם" (צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12)
אביבית בר זוהר עם השוואה מפתיעה | צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12

רק אביבית בר זוהר לא מבינה על מה כל המהומה, והיא מבקשת להבין ולכבד את רצון הרב. "אסור לו לשמוע קול אישה", הסבירה, "הוא ביקש, אפשר לכבד אותו, לא צריך מכל דבר לעשות סימפוזיון. הוא לא יכול לשמוע כי אסור לו, זאת הדת שלו אומרת, על זה הוא גדל, על הערכים האלו הוא חונך. אתה לא יכול פתאום לשלול ממנו ולהגיד יש העצמה נשית, יש פמיניסטיות, יש שוויון נשי, זה לא פייר. אירוע אחד, מה יקרה? העולם יחרב?". 

אגב, את האירוע כולו הפיקה דניאל גרינברג, ארוסתו של אייל גולן, פרט שאחת האורחות, רוסלנה רודינה, כלל לא ידעה. "אני במקום אחר, הם במקום אחר. הכל טוב, הכל בסדר", אמרה לכתב גיא פינס, אסף גולן, והוסיפה שהיא לא מצפה להזמנה לחתונה וגם לא תגיע אם תקבל אחת, "מה אני קשורה לחתונה שלהם? כל אחד בעולם משלו, אנחנו סיימנו את הסאגה. לא מגיעים לאירועים של אקסים".