אוכל רחוב הוא חתיכת עניין אמוציונלי. תשאלו את האזרח הישראלי הממוצע על איזו שווארמה הוא ממליץ, והוא יפצח בנאום נרגש על ההיסטוריה שלו עם ההוא שבפינה, שני בלוקים אחרי הטמבור, שיש לו את העמבה הכי כתומה בעיר, וסביר להניח שיוסיף איזו נאצה-שתיים על המתחרה. ככה זה, אוכל רחוב הוא דבר שנכנס עמוק לנשמה, משתרג בהיסטוריה המשפחתית ומכה שורשים בלקוחותיו יותר מכל בית אוכל אחר. בימינו התווסף דיון נוסף לסוגיית אוכל הרחוב: המחיר. האם 60 שקלים זה מחיר לגיטימי לשווארמה בפיתה? האם 30 שקלים זה מחיר סביר למנת סביח? מחירי כריכים מגיעים בקלות לאזורי ה-50 שקלים, האם זה מוצדק?

גם את יום העצמאות השנה אנחנו מקדישים לחגיגת סצנת אוכל הרחוב הישראלית - השווארמות, הפלאפל, וגם הבוריק והבורקס, הסביח והכריכים. כל מה שאנחנו קונים על הדרך וממשיכים איתו לעניינינו - נכנס. המאכלים שאנחנו זוללים תוך שאנחנו עושים סידורים, המאכלים שהבית הטבעי שלהם הוא לא צלחת אלא משהו שאפשר לאחוז בנוחות יחסית בכף היד. מהסיבה הזו לא תמצאו פה, למשל, את רובם המכריע של מוכרי הג'חנון. אנחנו אוהבים ג'חנון, מתים על ג'חנון, אבל לא מצליחים לדמיין את עצמנו מתהלכים איתו ביד אחת ועם צלוחית הרסק הנלווית ביד השנייה. גם הרוב המכריע של ההמבורגריות ומנות הקריספי צ'יקן נותרו בחוץ מאותה הסיבה.

אוכל רחוב 2024 - המדבקה (צילום: סטודיו mako)
חפשו את המדבקה שלנו על בתי העסק | צילום: סטודיו mako

בין המאכלים שנשארו בחוץ תפגשו גם את החומוס. הוא עממי, הוא זול, הוא יכול לסגור ארוחה מהירה מצוינת באמצע יום עמוס - אבל לפי ההגדרה שלנו, הוא אינו אוכל רחוב. הרי הניגוב הוא חלק מהטקס של החומוס, וניגוב הוא לא משהו שעושים תוך כדי תנועה. בניגוד אליו, לא מעט מנות אוכל רחוב אסייתיות נכנסו השנה - זה אומנם לא האוכל "שלנו", אבל מי אנחנו שנסרב לבאן מי או ספרינג רול שאפשר לאכול בעמידה?

ומה לגבי פיצה? ובכן, כל הפיצריות מהדור החדש נשארו הפעם בחוץ. הפיצות שנכנסו לפרויקט הן אלה שקונים בסלייסים, על מלבן לבן של קרטון, וממשיכים הלאה. פיצה שמוגשת לשולחן עם צלחת של סלט עלעלים (ובדרך כלל גם עולה מספר דו ספרתי לא נמוך של שקלים) היא לתפיסתנו לא אוכל רחוב.

ודבר אחרון אך חשוב: הפרויקט הזה מתקיים כבר כמה שנים, והשנה החלטנו לוותר על כמה מוסדות אוכל רחוב מיתולוגיים כדי לפנות מקום למקומות חדשים ומלהיבים. מתנצלים מראש בפני האייקונים - אתם איתנו בלב.

אז זהו. אחרי שבועות ארוכים של עבודה, בסוף זה קרה: מצאנו את המקומות שמגישים את אוכל הרחוב הטעים ביותר, מהצפון ועד הדרום. בשבועות הקרובים יקבל כל אחד מהם מדבקה לתלות על הדוכן או על הדלת, כדי שכשאתם עוברים ליד לא תוכלו לפספס שלפניכם משהו מיוחד.

>> אוכל הרחוב הכי טעים בתל אביב

>> אוכל הרחוב הכי טעים בירושלים

>> אוכל הרחוב הכי טעים בצפון הארץ

>> אוכל הרחוב הכי טעים במרכז הארץ

>> אוכל הרחוב הכי טעים בדרום הארץ

בתיאבון!