טופולינו קנולי בשרי (צילום: שי מוריס גיני,  יחסי ציבור )
ניסו להפוך לבשריים. טופולינו | צילום: שי מוריס גיני, יחסי ציבור

לאחר שנאבקו חודשים ארוכים בהשלכות המצב הביטחוני הקשה בירושלים, החליטו אמש הבעלים של מסעדת טופולינו בשוק מחנה יהודה בעיר, יונה ששון ושי גיני, לסגור את הדלתות סופית. המסעדה, שנפתחה לפני כעשר שנים בפאתי השוק, ברחוב אגריפס הסואן, נחשבת לאחת מהמסעדות האיטלקיות הטובות והאותנטיות בארץ.

עוד מלא חדשות ועדכונים בפייסבוק שלנו

המצב הבטחוני בירושלים הותיר את המסעדה, לדברי גיני, כמעט מרוקנת שבועות ארוכים. בדומה למסעדות רבות אחרות בעיר, שנפגעו קשות מאז החלו האירועים. בתחילה הם ניסו להתמודד עם הסיטואציה באמצעות דחיית שעת הפתיחה לחמש אחר הצהריים, לאור העדר הלקוחות בשעות הצהריים. אלא שגם זה לא הועיל, והשניים הודיעו אמש לעובדיהם כי המסעדה תיסגר החל ממחר והסרוויס האחרון שלה יתקיים הערב.

כעת מעדכנים הבעלים של טופולינו כי הם נמצאים בשלבים מתקדמים של חיפוש נכסים בתל אביב, במטרה לפתוח בעיר מסעדה איטלקית סיציליאנית חדשה. כרגע שום דבר לא נסגר סופית, והחיפושים אחר נכס נמשכים מזה מספר שבועות, אך הייאוש מירושלים וממצב העסקים בעיר הוביל אותם למצב של חוסר ברירה.

"אין טעם להחזיק את המסעדה בירושלים כי המצב בעיר לא משתפר ולא מתאושש", אומר גיני, "המשבר התחיל עוד בצוק איתן ואז החמיר מאז שהאינתיפדה הנוכחית התחילה וכל המסעדות בירושלים מתמודדות עם זה ברמה כזאת או אחרת. יש כאלה ששורדים. אבל אנחנו החלטנו שאנחנו לא יכולים להתמודד יותר. בהמשך אנחנו נפתח בטוח מסעדה חדשה בתל אביב, אבל לגביי מתי ואיפה אנחנו עוד לא יודעים". 

ניוקי אה לה רומאנה טופולינו
מסעדה וותיקה ואותנטית

עוד באוכל טוב: 

 

לפני כשנה ניסתה המסעדה להמציא את עצמה מחדש והפכה מחלבית כשרה לבשרית. על ידי כך הכנסת שלל מנות איטלקיות חדשות לתפריט. השינוי התקבל בתגובות מעורבות מצד הקהל והמבקרים, אך לא סייע לשגשוגה בתקופה בה התיירות בירושלים נתקלת בקשיים והסועדים המקומיים בעיר ממעטים לצאת. 

לצידה של טופולינו, עסקים נוספים רבים בירושלים נסגרו לאור המצב השורר בעיר בתקופה האחרונה. כך למשל מסעדת סאקורה האסייתית הוותיקה, ומסעדת קבלייר ארוחת ערב של השף יונתן רושפלד ואבי בן ארוש. פרט לאלה, עסקים רבים נוספים, בעיקר מתחום המזון, מעידים על תנועת לקוחות דלילה ומבקשים תמיכה מהרשויות על מנת לשרוד.

מלבד העסקים שנסגרים בבירה, רבים מהמסעדנים הירושלמיים שכן מצליחים לשרוד מבקשים לנוכח המצב להתרחב גם לתל אביב. כך למשל, השף אבירם דותן (לוצ'נה וג'וי) פותח במקום מסעדת בית העם את מסעדת אמיליה רומנה האיטלקית, והשף מושיקו גמליאל ממסעדת מונא בבית האמנים בירושלים מחפש בימים אלה מקום בתל אביב לפרויקט חדש, זאת לאחר ששפים כמו אבי לוי (המוציא) ואלרן שרפלר (עזורה במחנה יהודה) כבר פתחו לפני כשנה עסקים מצליחים גם בתל אביב, כמו צ'יריפום ועזורה.  

 >> לכל חדשות האוכל