פיתה עם סטייק וביצה, בית הכוון
וגם הפיתות האלוהיות מגיעות מבית הכוון לצ'יריפום | צילום: בועז לביא, יחסי ציבור

בפעם הראשונה שפגשתי את אבי לוי, לפני שלוש שנים, הוא בדיוק עמד לפתוח את המסעדה הראשונה שלו - המוציא בירושלים. לוי, שהתפרסם כשניצח בעונה השנייה של "מאסטר שף", נראה אז לחוץ ומפוחד. כשאנחנו נפגשים היום שוב במסעדה התל אביבית החדשה שלו צ'יריפום, על אף האנדרלמוסיה מסביב, עם עשרות תיקונים ושפצורים של השעות האחרונות שלפני הפתיחה, לוי נראה שלו לחלוטין, מחושב וקר רוח. ככה זה כשכבר הוכחת לכולם שאתה לא סתם עוד פליט ריאליטי אלא שף ומסעדן של ממש.

יש לנו פייסבוק, בואו נקשקש

בצ'יריפום, המסעדה השלישית שפותח לוי (אחרי המוציא ובית הכוון בירושלים), הוא רוצה להוכיח דברים בעיקר לעצמו. "לא היה לי רע להישאר עם המסעדות בירושלים, אבל חשבתי שזה הזמן הנכון ושאני מוכן עכשיו להגיע גם לתל אביב", הוא אומר. "אני חושב שזה חלק מהשאיפות של כל אחד. רציתי לעשות צעד קדימה, ולפתוח בתל אביב מבחינתי זה 'הדבר'. אני מרגיש היום בשל. התנסיתי בשלוש השנים מאז המוציא בכל כך הרבה דברים ואני חושב שהאוכל שאני מביא לכאן עכשיו יהיה מאוד מעניין לאנשים".

אבי לוי, צ'יריפום
יכבוש את תל אביב. לוי | צילום: אנטולי מיכאלו, יחסי ציבור

על מנת לפתוח את צ'יריפום, שהיום מתחילה לפעול רשמית, נפרד לוי משותפו יהב רימון, עמו החל את דרכו בעסקי המסעדנות בירושלים. לוי נותר עם מסעדת המוציא, ורימון עם מסעדת בית הכוון ששינתה לאחרונה כיוון והחליפה שף. "אני ויהב חברים ממש טובים. יש לנו קשר מאוד מיוחד והיה לנו חשוב לשמור על החברות הזאת. כשאני רציתי לפתוח בתל אביב והוא לא רצה - הגענו לצומת, היה צריך לחתוך בבשר החי של שני עסקים לא קטנים וההחלטה הייתה פשוט לוותר. להתקדם הלאה ולשמור על יחסים טובים. זה היה חשוב לשנינו".

עוד באוכל טוב:

 

צ'יריפום תבשיל
בפיתה, בקונוס נייר או בתבשיל מהטאבון | צילום: אנטולי מיכאלו, יחסי ציבור

חיבור בין אוכל אותנטי לאוכל רחוב

בחודשים הקרובים מתכן לוי לבלות את מרבית זמנו בצ'יריפום החדשה, עד שהעסק יתייצב. בינתיים תהיה המסעדה החדשה פתוחה רק בשעות הערב ולאחר מכן תיפתח גם בצהריים. הקונספט של המקום דומה לזה של בית הכוון – אוכל רחוב משודרג מחומרי גלם מוקפדים, אבל ברמה גבוהה יותר: "את בית הכוון פתחתי בלי לדעת מה אני הולך לעשות שם", מפרט לוי, "לקחנו את המקום וידעתי שמשהו שם צריך להיות קשור לאוכל רחוב. שילבתי בין זה לבין המטבח שלי, נולד מזה התפריט של בית הכוון - אבל הוא לא עלה מדרגה נוספת. הוא יכול היה להיות יותר טוב. כאן הכל נעשה טוב יותר, גם החיבור בין אוכל אותנטי שלי לאוכל רחוב".

התפריט בצ'יריפום כולל מנות חומוס עם תוספות כמו דגים בשרמולה ופלפלים קלויים; פיתות מבצק חלה שניתן להזמין בטייק אוויי מחלון מיוחד או לאכול במקום; מנות מטוגנות שונות שמוגשות בנייר; ומנות חמות מהטבון. בנוסף, לוי מקפיד לשמור על קשר למטבח האישי שלו אותו הכרנו עוד במאסטר שף, עם מנות מיוחדות כמו מעיים של עגל ממולאים בכבש, סינייה של קבב, סביח בצלחת, פיש אנד צ'יפס מרוקאי (דגים ברוטב אלג'יראי וצ'יפס ברוטב עמבה) ומעורב ירושלמי עם שפונדרה, עגל קצוץ, לבבות וטחול. לצד הבשרים מוגשות כאן גם מנות צמחוניות ואפילו טבעוניות כמו סינייה כרובית ובטטה ושפע סלטים מסורתיים. לוי מתכנן לשמור על שפיות עם תמחור מתון יחסית: 30-45 שקלים לפיתה ו-45-60 למנות החמות מהטאבון.

צ'יפס צ'יריפום
חיבור בין אוכל רחוב לאוכל אותנטי. צ'יריפום | צילום: אנטולי מיכאלו, יחסי ציבור

לא מפחיד אותך להיכנס לסצינת המסעדות המפונפנת של תל אביב?
"לא הייתי קורא לזה מפחיד. זאת לא המילה הנכונה. אני חושב שבסופו של דבר יש היום תפנית בישראל, אנשים מבינים יותר באוכל אבל גם מחפשים אוכל משתלם, לכן יש יותר התחברות למטבח האותנטי ואני רואה את זה גם במוציא. הסטיגמה שהייתה בעבר של מקום לאוכל ביתי, עם תפריטים משומנים ומלצריות מתחצפות, כבר לא קיימת, הגישה שלי למקומות אותנטיים היא אחרת. צ'יריפום, למשל, היא מאוד מושקעת, מסודרת ומאורגנת, עם אווירה מצוינת. לא מקום של אוכל ביתי כמו פעם, שלכאורה פדיחה לצאת לאכול שם בדייט או בפגישה עסקית".

ואכן צ'יריפום היא מסעדה מושקעת ומעוצבת בקפידה (סטודיו טגה על העיצוב). המטבח הפתוח כולל שפע חומרי גלם צבעוניים, וחלל הישיבה, כולל המרפסת החיצונית, מלאים בעץ ומקנים למקום אווירה חמימה וביתית. "התאהבתי במקום הזה מהרגע הראשון", אומר לוי. "לדעתי הוא נראה כמו כפר בלב תל אביב. בכלל, אני מביא עכשיו את כל מי שאני ומה שאני מאמין בו לכאן, לתל אביב, ואני מאמין שאנשים יאהבו את זה. אלה לא דברים שאפשר לקנות אותם, זה אוכל שחשבתי עליו המון זמן".

צ'יריפום. אחד העם 29, פינת יבנה, תל אביב. 03-6200022. ראשון-חמישי 17:00-01:00; שישי 12:00-17:00; שעות פעילות: מוצאי שבת, שעה אחרי צאת השבת-01:00. כשר.

* "מאסטר שף", ראשון ושלישי ב-21:00

>> כל חדשות האוכל