קניות לחג היא מטלה שרובנו מנסים להתחמק ממנה, וגם מארחים מקצוענים שמבשלים בכיף לעשרות אנשים מעדיפים לא פעם לצייד מישהו אחר ברשימת קניות ארוכה, הוראות מדויקות והרבה אורך רוח ולשלוח אותו אל המשימה. אבל גם קניות, מסתבר, צריך לדעת לעשות וכדי לגלות על המקומות הכי שווים, עם התוצרת הכי טובה והמחירים הכי נוחים – התייעצנו עם מומחים אמתיים, כאלה שעורכים קניות כל השנה, ואפילו נהנים מזה. חברי נבחרת מאסטר שף החליטו לשתף אותנו, רגע לפני שהם יוצאים לקניות ליל הסדר, במקומות שהם עושים בהם שוק.

צילה עופר (צילום: ינאי יחיאל)
צילה עופר | צילום: ינאי יחיאל
צילה עופר

בשנתיים האחרונות צילה מתגוררת ברמת גן, ואחת התגליות המרעישות שלה הוא רחוב הרצל בעיר: "מהתחלת הרחוב ועד סופו יכול אדם לעשות קניות בשעתיים, כל מה שצריך לחג או בכלל. יש שם הכל, מחנויות קטנות של תבלינים ועד סופר- מרקטים, חנויות פרחים לכבוד החג ואפילו חנויות אורתופדיות, למי שהתעייף מההליכה". צילה מספרת שהיא מעדיפה את הקניות ברחוב, את השוטטות בין החנויות הקטנות והמבחר הגדול על פני מרכזי קניות גדולים. "במקום ללכת במקום סגור, עם מדרגות נעות ואורות ניאון, למלא עגלה ענקית ולזרוק חצי מזה אחר כך, אני אוהבת את האווירה בחוץ. זה יותר שמח ואנושי, וגם המחירים טובים – כי יש תחרות".

את הבשר שלה צילה קונה באואזיס, "חנות בשר מהממת מבחינת מוצרים, והמחירים מתקבלים על הדעת", בנוסף, צילה מדגישה שהמקום נקי בצורה בלתי רגילה. "הבעלים הם שני אחים שמחזיקים את החנות ממש כמו בית מרקחת".

דגים צילה קונה בלה פורל, והיא מספרת שבנוסף לטריות הסחורה, אחד היתרונות של החנות הוא השירות האינטימי: "הם עושים פילטים מכל דג שתבחרו, במחיר הדג עצמו. מעבר לעבודה שזה חוסך, כשמפלטים בבית – לא כולם מומחים לעניין והרבה פעמים חלק גדול מהדג נזרק סתם".

גבינות צילה קונה בחנות הסמוכה, גבינות הכפר: "יש להם את כל סוגי הגבינות מכל מיני משקים קטנים".

סודות שמורים: לצילה יש הרבה פינות חמד ברחוב הרצל, וההמלצה העיקרית שלה היא פשוט לשוטט ברחוב ולהיכנס בעצמכם. בין היתר תמצאו שם חנות אוכל וממתקים עיראקיים וותיקה במיוחד (פוג' אל נחל), בת כ-100 שנים: "יש שם אוכל מיוחד, עוגיות, לוקום שהם מכינים לבד ועוד ממתקים. הם מבשלים ואופים שם הכל, וזה ממש מכניס אותך לתוך המטבח העיראקי".

עזרה במטבח: "אני מכינה לבד, אבל בתקופות עמוסות, כמו למשל כשצילמנו את מאסטר שף ולא היה זמן לבשל – אני קונה אוכל מוכן בבית אוכל קטן שיושב בהרצל פינת ז'בוטינסקי. אני קונה מהם עוף בגריל, אבל יש להם הכל, גם אוכל מוכן לחג. עוד משהו נחמד שגיליתי זה שהקונדיטוריות ברחוב מוכרות דפי בלינצ'ס מוכנים. אם אין זמן להכין אפשר לקנות את הדפים ולהכין מילויים מפנקים, עם קרם פטיסייר או עם פרי".

פינוק: "הפינוק שלי זה להיכנס לקונדיטוריות ולהתנסות בטעמים שאני לא מכירה. הרחוב הזה הוא קיבוץ גלויות, יש, למשל, קונדיטוריה רוסית שמכינה את כל המאפים והמתוקים, אני ממש טועמת תרבות אחרת של אוכל".

פנקס כתובות:
אואזיס:
הרצל 78, רמת גן, 03-6006755
גבינות הכפר: הרצל 58, רמת גן,  077-5412885
לה פורל: הרצל 58, רמת גן, 03-6702176
פוג' אל נחל: הרצל 52, רמת גן, 077-5509335
ומבחר חנויות ברחוב הרצל ברמת גן, נסו בעצמכם.

ריקי סויסה (צילום: ינאי יחיאל)
ריקי סויסה | צילום: ינאי יחיאל
ריקי סוויסה

ריקי גרה במושב עשרת ואת רוב הקניות שלה היא נוהגת לעשות באשדוד. בסדר הקרוב ריקי תארח לא פחות מ-38 איש לארוחת החג, כך שמדובר במשימה רצינית.

כמעט את כל הקניות שלה ריקי עושה במחסני בשר שבעיר. "יש שם הכל, לא רק בשר, החנות זולה ונקייה והשירות נהדר, ככה שאני עושה את כל הקניות במקום אחד. מבחינת הבשר, הכל טרי ונקי, ויש את כל חלקי הפנים שאני אוהבת".   

סודות שמורים: "תבלינים אני קונה בשוק של אשדוד, אצל אלי מהתבלינים. הוא טוחן במקום הכל, ואני אישית קונה אצלו וטוחנת בעצמי, לבד בבית. הוא מגיע גם לשוק יבנה, למי שרוצה, פשוט תשאלו עליו, כולם מכירים".

עזרה במטבח: "אני מכינה הכל לבד! אפילו את התבלינים אני טוחנת בעצמי, ככה שאני ממש לא קונה מוכן. הדבר היחיד שפעם הכנתי בעצמי ובשנים האחרונות אני קונה מוכן זה בצק עלים, אבל בפסח אני מכינה הכל הכל לבד".

מתנה לחג: "אני לא נוהגת לקנות מתנות דווקא מתחום האוכל, ואפילו שאני המארחת אני תמיד דואגת לתת משהו קטן ואישי שמתאים לכל אחד, אם זה הפתעות לילדים, או מצעים חדשים לחג לבנות שלי".

פינוק: "כשבא לי פינוק אני נכנסת לחנות הדגים של ז'נו באשדוד, יש שם  דגים שמטגנים במקום, אני לוקחת לי כמה סרדינים מחותנים ואומרת לעצמי: 'יאללה, תהני'".

פנקס כתובות:
מחסני בשר: אחוזת בית 1, אשדוד, 08-8655946
אלי תבלינים: שוק אשדוד, רובע א', סמוך לחוף לידו. כל יום רביעי ובתקופת החג כל השבוע
ז'נו דגים: הבושם 5, אשדוד. 08-8521215

נוף עתאמנה אסמעיל (צילום: ינאי יחיאל)
נוף עתאמנה אמסעיל | צילום: ינאי יחיאל
נוף עתאמנה אמסעיל

את רוב הקניות שלה עורכת נוף ליד הבית, בבאקה אל גרבייה. את הבשר היא קונה באטליז בשם דה ג'אדג' בלדי, ואת הירקות והפירות אצל אבו מוחמד, קל"ב. "כשאני צריכה דברים יותר פנסי", היא מספרת, "כמו מחית כמהין, שקצת קשה למצוא בבאקה – אני נוסעת לחנות לגעת האוכל בגרנד קניון בחיפה". את התבלינים היא קונה בדרך התבלינים בבית לחם הגלילית.

סודות שמורים: הנקניקיות של אטליז שמחה בחיפה, בכרמל. "כל מיני סוגים של נקניקיות מעולות, לא מהעולם הזה".

עזרה במטבח: במטבח של נוף מכינים הכל טרי טרי, מהחומרים הכי טבעיים שיש. אוכל מעובד זה דבר שהיא משתדלת לא להכניס הביתה.

פינוק: "אני אף פעם לא מתקמצנת על אוכל, זה מעצבן אותי להתקמצן על אוכל. אני לעולם לא אקנה נעליים ב-700 שקל, אבל כן אקנה דג ב-700 שקל".

פנקס כתובות:
דה ג'אדג' בלדי: באקה אל גרבייה
אבו מוחמד: 
דרל מייסר 1, באקה אל גרבייה, 050-5616267
לגעת באוכל: שמחה גולן 54 (גרנד קניון), חיפה, 04-6817770
דרך התבלינים: חוות דרך התבלינים, שדות בית לחם הגלילית, 04-9533405
אטליז שמחה: שדרות הנשיא 37, חיפה, 04-8333304 

מסרט וולדמיכאל (צילום: ינאי יחיאל)
מסרט וולדמיכאל | צילום: ינאי יחיאל
מסרט וולדמיכאל

מסרט היא תל אביבית לשעבר שמתגוררת היום ברשפון, אבל חלק גדול מהקניות שלה עדיין נערכות בעיר הגדולה. את הפירות והירקות היא אוהבת לקנות בשוק הכרמל: "אני מבשלת הרבה אוכל פרסי, אז זה לא עסק לקנות עשבי תיבול בשקיות קטנטנות – בשוק אני קונה אותם בכמויות גדולות, והכי טרי שיש". חוץ מזה היא קונה בשוק שלל פירות וירקות, וגם כאלה מיוחדים יותר, כמו שמבלילה, שבסופר פשוט אי אפשר למצוא.

גם את הדגים קונה מסרט בשוק הכרמל – בחנות הדגים של מוקי, "לפני הפינה של רמב"ם".

גם שוק האיכרים בנמל תל אביב זוכה לביקורים קבועים של מסרט. "אני קונה שם הרבה", היא מספרת, "עוד מהתקופה שהיו שם רק כמה דוכנים בימי שישי בלבד". בשוק האיכרים היא מצטיידת במצרכים כמו מוצרלה בוראטה, זיתים, עשבי תיבול מיקרו וכמובן סוגים מיוחדים של עגבניות וגזרים.

בשביל בשרים מיוחדים נוסעת מסרט לטירה, לאטליז עירקי יוסף. שם היא קונה בשר כשר בלבד (אמנם במאסטר שף היא בישלה גם דברים שאינם כשרים, אבל אצלה בבית מתנהל אורך חיים כשר לגמרי).

עזרה במטבח: "אני אוהבת לקנות דברים מוכנים, אבל ארטיזנליים. ארטישוקים כבושים למשל. כמו שאמרתי גם בתכנית עוגיות אני לא מכינה בכלל – אלא קונה מאנשים שמקדישים את החיים שלהם להכנת עוגיות".

פינוק: בריושים קטלניים לדיאטה במאפיית "לחם הארץ" במרכז המסחרי של כפר שמריהו.

פנקס כתובות:
שוק הכרמל: 
רחוב הכרמל תל אביב
חנות הדגים של מוקי: הכרמל 11, תל אביב
שוק האיכרים: האנגר 12, נמל תל אביב, 077-5493094
אטליז עראקי יוסף: טארק עבד אל חי 6, טירה, 09-7936670
לחם הארץ: הראשונים 1, כפר שמריהו, 09-9583549

שלמה עזרן (צילום: ינאי יחיאל)
שלמה עזרן | צילום: ינאי יחיאל
שלמה עזרן

שלמה גר במושב בית חנן ושגרת הקניות שלו מתחלקת בין מוצרים שהוא קונה הכי קרוב לבית, לבין כאלה שהוא מרחיק ומגיע במיוחד עבורם, עד לאן שצריך.

בשר שלמה קונה אצל לגזיאל  ברמת גן. "זה ה-קצב. הקצב של השפים, אחד הטובים בארץ. אני מגיע אליו במיוחד פעם בשבוע". בנוסף, מספר שלמה, הוא מזמין בשר מ"פרה פרה" בצומת כנות. "יש להם בשר טוב והם עושים משלוחים עד הבית אז זה נוח. אבל כשאני רוצה לבחור את הבשר שלי אני נוסע רק ללגזיאל".  

בשביל הדגים שלו שלמה נוסע לכפר שמריהו, לחנות של דורון. "יש לו חנות קטנה במרכז המסחרי שם, והוא פשוט נפלא. בנוסף, אני מזמין דגים דרך בני משפחה שלי, שיש להם חברת קייטרינג ומביאים לי מה שאני רוצה, ואני נוהג להגיע גם לזיקו דגים. יש להם דברים נהדרים".  

שלמה גר, כאמור, במושב בית חנן, ואת הירקות שלו הוא קונה במושב נטעים הסמוך. "יש שם מגדלים אורגניים קטנים ומיוחדים, ומה שהם לא מגדלים בעצמם הם מביאים ממגדלים אורגניים אחרים. את כל הירקות שלי אני קונה שם, במשק שוורצמן, משק רוזן או במשק האמנונים.

עזרה במטבח: "אני מעדיף לא לקנות שום דבר מוכן. גם ככה, מה שאני קונה מוכן – אני חייב לשנות לו את הטעם. אפילו זיתים אני מבשל, או מסכר, זה אף פעם לא נשאר אותו דבר. הדברים היחידים שאני כן קונה מוכן זה שימורים מיוחדים כמו טונה אורטיז – טונה איכותית מצוינת. אני אוהב להסתובב בשוק לוינסקי ובשוק האיכרים בנמל. כשאני יכול אני קם בימי שישי בחמש בבוקר ומגיע לשם. עוד חנות שאני מאד אוהב היא באשר גבינות שפתחו סניף בדיזינגוף. זאת חנות שנעים מאד לקנות בה, מקום מקסים".

סוד שמור: "במושב נטעים הסמוך יש לי שכנה בשם נינה שמכינה גבינות עיזים מצוינות לגמרי לבד. היא ממש מגדלת את העיזים ומכינה מהחלב את הגבינות הנפלאות האלה. נהוג לחשוב שזה קורה בעיקר בגליל או בדרום, גם אני הופתעתי כשגיליתי שזה קיים כאן קרוב, ומאז אני קונה אצלה קבוע".

פינוק: "כשיוצא לי אני אוהב לבקר בקרדינל, שוקולטרי באבן גבירול בתל אביב. זה מקום שכשאני מגיע אליו אני ממש מתרגש, וקונה המון שוקולד. את הכל מכין בעצמו בעל המקום, בחור צעיר ומוכשר".

מתנה לחג: "מתנות לאנשים שאני אוהב אני נוהג לקנות איפה שאני מפנק את עצמי – אצל השוקולטייר שלי בקרדינל".

פנקס כתובות:
לגזיאל - קצב: עוזיאל 83, רמת גן. 03-6762420.
פרה פרה: הירוק 6, א.ת. כנות, 1-700-500-170
דורון אסרף – דגים: החורש 3, כפר שמריהו. 09-9510796
זיקו דגים: התחייה 26, תל אביב. 03-6829545
משק שוורצמן:  משק 43, נטעים, וחנות ברחוב העלייה השנייה, נטעים 03-9506384
משק רוזן - ערן אורגניק: משק 63, נטעים - 03-9507272, והזמנות דרך האתר
משק האמנונים:  חנות בכניסה למושב נטעים, 03-9653574
שוק לוינסקי: רחוב לוינסקי, תל אביב
שוק האיכרים: 
האנגר 12, נמל תל אביב, 077-5493094
באשר: דיזנגוף 201, תל אביב, 03-5225077
דיר נינה: מחלבת עיזים במושב נטעים 052-3296263
קרדינל שוקולד: אבן גבירול 60,  03-6958612

עידו קרוננברג (צילום: ינאי יחיאל)
עידו קרוננברג | צילום: ינאי יחיאל
עידו קרוננברג

גם לעידו, שלקח את המקום השני והמכובד, יש שגרת קניות קבועה שכוללת חנויות קרובות יותר ופחות למקום מגוריו, ושמחזיקות את המוצרים הכי איכותיים.   

את הבשר שלו עידו קונה אצל איז'ו ברחוב בן יהודה בתל אביב: "קודם כל - זה בית מרקחת, ודבר שני עובדים שם דוקרטורים לבשר, שנותנים שירות מדהים. מקום נדיר במחוזותינו", הוא אומר. 

בשביל הדגים שלו עידו נוהג להגיע ליפו, שם יש לו שתי חנויות קבועות, שתיהן מצוינות ושתיהן שוכנות ברחוב יפת, לא רחוק זו מזו: האחת היא צורי הדייג והשניה היא עבדו הדייג. בשני המקומות תמצאו דגים טריים ושירות מעולה. 

את הירקות שלו עידו קונה קרוב לבית, בסל הירק שביהוד. "זו בעצם סוג של כפרייה, חוץ מהירקות יש שם סלטים, כל מיני כבושים, מעדנייה. זו  חגיגה קולינרית". 

סוד שמור: "בכניסה לגני תקווה יש מרכז מסחרי קטן ובו מעדנייה קטנה בשם "מזלונה" - מעדניית שף שפתח זוג מקסים. אפשר למצוא שם גבינות תוצרת חוץ, נקניקים איכותיים ומגוון גדול של יינות בוטיק ובירות מיובאות. חוץ מזה הם גם אופים ומבשלים במקום, הכל טרי וטעים והם אנשים נחמדים, שמבינים ואוהבים אוכל". 

עזרה במטבח: "ממש לא. מכין הכל לבד, לא קונה מוכן".

מתנה לחג:  "כשאני רוצה לפנק את עצמי או חברים, אני נוהג להביא יין של יקב קסטל. יש להם יינות מעולים, אני קונה אותם ישירות ביקב מאריאל בן זקן שמפנק אותי, אבל כמובן שאפשר להשיג אותם גם בחנויות". 

פנקס כתובות: 
אטליז איז'ו הבשרים
בן יהודה 169, תל אביב, 03-5291000
צורי הדייג: יפת 16, יפו, 03-6836306
עבדו הדייג: יפת 37, יפו, 03-6831576
הסל הירוק: העצמאות 9, יהוד, 03-5361280
מזלונה: שלמה רבאון 1, גני תקווה. 03-6324433
יקב קסטל - Domaine du Castel: רמת רזיאל, 02-5342249

איתן סלומון (צילום: ינאי יחיאל)
איתן סלומון | צילום: ינאי יחיאל
איתן סלומון 

איתן התל אביבי עורך את כל הקניות שלו במקומות קבועים ברחבי העיר, והוא מודה שחלק מהעניין זה להכיר את האנשים שאתה קונה מהם באופן אישי. "זה הסוד, מי שמבשל – מכיר את הסוחרים".

בשר איתן קונה בבשר נטו שברחוב יהודה מכבי: "יש שם בשר מדהים ושירות מדהים, הכל עם חיוך".

קניית הדגים אצל איתן היא כבר חוויה שלמה: "אני מגיע למוסי היקר, קודם כל שותה איתו צ'ייסר גראפה ואז קונה את הדגים הכי טובים שיש. משם אני ממשיך לקניות בשוק הכרמל, אבל הכי חשוב זה להתחיל בגראפה".

גבינות איתן קונה בגורמה שופ: "יש שם מבחר גבינות מכל העולם, וגם יינות מצוינים בייבוא אישי. גורמה צרפתי אמיתי".

סוד שמור:  "בחנות מזרח-מערב בשוק הכרמל אפשר למצוא מזון מכל העולם, וממש לא רק מאסיה ומהמזרח הרחוק. ממש כל מה שתרצו". בחנות הזאת איתן גם קונה מוצרים מוכנים – "זאת הזדמנות לטעום ולנסות דברים שאין פה. גם אם שמעתי על משהו שאני רוצה לנסות ואין – רפי הבעלים יזמין במיוחד".

פינוק: "כשאני רוצה להתפנק באמת, אני נותן למישהו אחר שיבשל במקומי. בדרך כלל זה אומר ללכת למסעדה".

פנקס כתובות:
בשר נטו: יהודה מכבי 1, תל אביב 03-6046457
פנסטר דגים (מוסי): הרכמל 25, תל אביב. 03-5101863
גורמה שופ: אבן גבירול 148, תל אביב. 03-5462840
מזרח-מערב: הכרמל 17, תל אביב.  03-5167925

>> לכל המתכונים לפסח

וגם: 

איך מבשלים להמון אנשים? מדריך לארוחת החג

6 סלטים שבלעדיהם אין פסח

קינוחים כשרים לפסח של תום פרנץ

ארוחת פסח של חיים כהן

המתכונים של אביב משה לפסח

עוגות ועוגיות לפסח של אורן בקר

כל המנות הראשונות והתוספות לפסח

כל המנות העיקריות לפסח

כל הקינוחים לפסח

מתכוננים לפסח: מה להכין בכל יום?

מתכונים של חיים כהן לפסח

מתכונים של אבי לוי לפסח

מתכוני עוגות לפסח

4 מתכונים לצלי בקר

מתכונים לפסח: אחד מכל עדה

קינוחי שוקולד לפסח

מתכונים טריפוליטאיים לפסח

אבקת אפייה, אבקת מרק ועוד: האם זה כשר לפסח?