"כשרק התחלתי ללמוד עיצוב אופנה עוד הייתה לי התלבטות", מספרת לירון פרטוש שהודחה הערב (ש') מ"מאסטר שף" על תחילת דרכה כמעצבת אופנה, דרך שהשתלבה בה עד מהרה גם האהבה לבישול. "בסוף הגעתי למסקנה שבישול זה משהו שאני אוכל לעשות מתי שאני רק רוצה. באופנה יש משהו שמצריך לימודים, זה לא משהו יומיומי שאפשר פשוט להתנסות בו. ככה הבנתי שאני יכולה להגשים את שני החלומות שלי מבלי שאצטרך לבחור".

את הטאצ' העיצובי שלה השופטים ראו בכל מנה שהגישה בתכנית, והיא ממהרת להזכיר בחיוך שמנת האודישן שלה אפילו זכתה לכינוי "שמלת כלה בפיתה". הסטודיו שלה ממוקם בתוך הבית ברחובות, שם היא גרה עם בעלה ושתי בנותיה הקטנות. "כשאני קמה בבוקר אני ממש מתארגנת לעבודה כמו כולם, סוגרת אחריי את הדלת ומבחינתי אני רק בסטודיו", היא מספרת בגאווה על היכולת שלה לתמרן בין העבודה לזמן איכות במטבח, "יש גם את הרגעים האלה שבין פגישה לפגישה אני מצליחה לתקתק סיר". 

לירון פרטוש (צילום: אבישי פינקלשטיין)
צילום: אבישי פינקלשטיין
לירון פרטוש (צילום: אבישי פינקלשטיין)
"לא באתי עם רעל בעיניים ואין לי בעיה עם זה" | צילום: אבישי פינקלשטיין

"לא באתי עם רעל בעיניים ואין לי בעיה עם זה"

במהלך העונה היא השתדלה לשדר ביטחון במנות שהיא מכינה, גם אם לפעמים היה נראה שהאובססיה לסדר וניקיון עלולה להכשיל אותה. "בזבזתי הרבה מאוד זמן במשימות בגלל הסדר הכפייתי שלי", פרטוש מסכימה עם שאר חברי הנבחרת שהעירו לה לא פעם, "אבל אני לא יכולה אחרת. גם אם זה גורם לי לעבוד יותר קשה בסוף, אני עדיין חייבת שהכל יהיה מאורגן ליצירה". כשהיא משחזרת את רגעי הלחץ שהורגשו לא פעם במטבח, היא מספרת בגאווה שגילתה על עצמה לא מעט דברים חדשים: "המקום של הלחץ הוציא ממני משהו שנראה מאוד אסוף. דווקא כשאני הכי מתרגשת והידיים רועדות אני נהיית מפוקסת".

אין ספק שמבחינתה אלמנט התחרות הוא לא זה שגרם לה להצטרף לתכנית, ואחרי מספר דקות היא מסבירה למי באמת יש סיכוי לזכות: "יכול להיות שמי שהגיע רק בשביל החוויה וההתנסות לא יגיע לגמר. אולי צריך איזה רעל שלא הגעתי איתו ואין לי בעיה עם זה". 

כשהכנת את מנת הפיוס היית נראית מאוד בטוחה, איך זה שבסוף שלחו אותך למשימת הדחה?
"זאת באמת מנה שהכנתי בצורה הכי אינטימית שיש, זה היה ביני לבין שני (חברתה ללימודים שנפטרה – ע.א.). זאת הייתה המשימה היחידה מבחינתי שהשיפוט היה פחות רלוונטי, הכנתי את המנה בשבילה וזאת מנה שבעיניי אי אפשר היה לשפוט".

עם מנה כזאת אישית בטח קצת צובט לשמוע שהיא לא מספיק טובה.
"לא הייתה ביקורת קשה אבל היא הייתה כנראה פחות טובה משל שאר המתמודדים. הרגשתי שעשיתי את שלי בצורה הטובה ביותר. לפעמים זה מספיק ולפעמים פחות, אני בכל מקרה הייתי שלמה עם המנה. גם כשקיבלתי ביקורות פחות טובות הסכמתי איתם לגמרי. הייתה אותנטיות מאוד גדולה בביקורת שקיבלנו".

ומה בעצם השתבש במשימת ההדחה?
"הודחתי עם מנה טובה, וזה פשוט היה שהטוב ביותר נשאר. כשחשבתי על זה בדיעבד, אולי השופטים ציפו ממני למנה יותר ארטיסטית כמו שהגשתי לאורך התכנית. בסוף הודחתי עם מנה טובה שמייצגת אותי בכבוד, ואם כבר להיות מודחת אז בסטייל. פשוט עמדתי ראש בראש עם מתמודד חזק וכבוד בשבילי לשחרר לו את המקום".

מטבחי השף -לירון פרטוש (צילום: אבישי פינקלשטיין)
"אוכל ואופנה זה שילוב קלאסי בעיניי" | צילום: אבישי פינקלשטיין

"לא חשבתי שאני אוהבת לעמוד מול מצלמה אבל התמכרתי"

כשאנחנו חוזרות לרגע ההדחה, נראה שלירון לא באמת מתרגשת מכך שלא הצליחה להגיע עד לגמר. "הייתי בטוחה שאני עולה כבר בסיבוב הראשון של הצ'יפס", היא נזכרת איך הגיעה בביטחון מוחלט ומתגלגלת מצחוק, "בסיבוב השני כבר לגמרי איבדתי ריכוז". ההדחה בהחלט הצליחה להפתיע אותה, אבל היא משתדלת לקחת את הכל בקלילות שמאפיינת אותה במהלך הראיון כולו. "כשהתקבלתי ל'מאסטר שף' פתחתי מחברת מתכונים כדי ללמוד טכניקות, והעמוד הראשון במחברת היה על צ'יפס והפירה המושלם. זה פרדוקס מצחיק".

>> בואו להציץ למטבחים של מודחי "מאסטר שף"

ל"מאסטר שף" היא הגיעה בעידוד הבעל והמשפחה הקרובה שתמכו בה לאורך כל הדרך. במהלך הצילומים לתכנית היא המשיכה לנהל את הסטודיו לכלות שבבעלותה, ונראה שההדחה מהתכנית פינתה לה קצת מקום בלו"ז העמוס. "יש משהו מאוד אינטנסיבי בצילומים ל'מאסטר שף'", היא נאנחת וחושפת את הטירוף שהתחולל בבית באותה התקופה, "במקביל המשכתי להלביש כלות ולטפל בשתי התינוקות שלנו".

מה יותר מרגש אותך – להלביש כלה או להכין מנה ממש מוצלחת?
"אוי זאת שאלה מורכבת. זה שני תחומים מאוד דומים אבל שונים. שניהם מרגשים אותי בטירוף, אבל יש חוויה מאוד אינטימית ביני לבין הכלה שאנחנו יוצרות ביחד. ב'מאסטר שף' אינטימיות זה לא שם המשחק, זאת חוויה מאוד פומבית. מבחינת סף ההתרגשות, בשתי הסיטואציות אני מרגישה חלק ממשהו מאוד משמעותי". 

מטבחי השף -לירון פרטוש (צילום: אבישי פינקלשטיין)
צילום: אבישי פינקלשטיין

איך היה לראות את עצמך בטלוויזיה? 
"הופתעתי לטובה ומסתבר שיש לי קצת דיבור מצחיק", פרטוש משועשעת מהגילוי שהגיע אחרי הצפייה בפרקים. "זאת הייתה חוויה מאוד נעימה, ואני גאה להיות חלק מהנבחרת. באסה שזה נגמר".

באיזו מנה את הכי גאה?
"זה מאוד קשה, אני לא יכולה לבחור. מאוד בא לי להגיד שהעוגת גבינה בפיתה שהכנתי באודישן. חיים כהן קרא לה 'שמלת כלה בפיתה'. זאת הייתה מנה טעימה ברמות וידעתי מיד שאני נכנסת לתכנית".

למי מהשופטים הכי התחברת?
"הכי התחברתי לאהרוני. הוא הביא משהו מאוד רענן לתכנית, הביקורת שלו הייתה מאוד מלמדת והרגשתי שאני בכל פעם יודעת דברים חדשים בזכותו. הוא גם פאשניסט מטורף, תענוג לראות את הבחירות שלו".

בראייה לאחור, יש משהו שבכל זאת היית עושה אחרת? 
"אם אני מתסכלת אחורה וחושבת אם הייתי נכנסת בכלל לכל הרכבת הרים הזאת שוב, אז התשובה היא חד משמעית כן. הייתי עושה הכל אותו הדבר, באותה צורה ודרך. נהניתי בטירוף והכרתי חברים לחיים".

לירון פרטוש (צילום: אבישי פינקלשטיין)
צילום: אבישי פינקלשטיין

יש לך הימור מי ינצח?
"הפייבוריטית שלי הייתה סיון אבל היא הלכה עוד לפניי. ההדחה שלה שיבשה אותנו והבנו שב'מאסטר שף' הכל יכול לקרות".

מה הצעד הבא? חושבת על שינוי בקריירה?
"אני לא אשנה מקצוע אבל אוכל ואופנה זה שילוב קלאסי בעיניי, ואני הולכת להכניס אותו אליי לסטודיו. בקרוב אנחנו עוברים לסטודיו גדול יותר, הכלות יוכלו להתארגן אצלי ואני אכין להם שולחן של פינגר-פוד חגיגי".

"מאסטר שף" משודרת בקשת (ערוץ 12) מדי יום חמישי ושבת ב-21:00