פלפלים כתום, אדום, ירוק (צילום: istockphoto)
לא כל פלפל יצלח למתכון הזה | צילום: istockphoto

אמא שלי לקחה איתה לקבר כמה סודות: היא לקחה את הקוד של הכספת, כך שהיה צריך לפרוץ אותה כשאבא שלי מכר את הבית; היא לא גילתה לנו את מקום הימצאם של כמה חפצים שממש ממש חיפשנו, ועד היום לא נודע מקום מרבצם; והכי חשוב: היא לקחה איתה כמה סודות ממש חשובים שקשורים למתכונים שלה.

מעבר לעובדה שכרטיסיות המתכונים שהשאירה חסרות אינפורמציה חשובה כמו דרכי הכנה מדויקות, מידות חום ומשכי זמן אפייה – לפעמים כדי לדעת לאיזה ירק או גבינה בדיוק היא התכוונה צריך לעשות סיאנס, או לחלופין להתייעץ עם יודעי דבר.

אחד המתכונים העלומים האלה הוא "פלפלים ארוכים מוחמצים עמוקות", כאלה שפותחים את דרכי הנשימה ומעוררים אגלי זיעה קלים. הטעם של הפלפלים האלה נע בין חמצמץ לחריף, ובעיקר – טעים. מעולם לא חשבתי לשאול איזה סוג של פלפלים שוכבים להם בתחמיץ המצוין הזה. בארוחות המשפחתיות הקערה הייתה עוברת מיד ליד, עוצרת ליד כל צלחת, ושם נפרדת מפלפל או שניים, שהונחו על פרוסת חלה עבה או נחתכו בקוצר רוח על הצלחת, דקה לפני שהובלו אחר כבוד לפיות הרעבים.

כבר יותר משלוש שנים וחצי לא טעמתי פלפל כזה, ומדי פעם אני מרפרפת על המתכון ותוהה מאיפה הגיעו הפלפלים האלה ואיך קוראים להם.

השבוע, אחרי תהייה חוזרת, הביא לי איש יקר מתנה: ארבעה פלפלים ארוכים, צרים וירקרקים. אחרי חיבוק ארוך ומלא תודה, עם דמעות בעיניים, בדקתי את החשבונית וגיליתי איך קוראים להם: פלפל מסוג שושקה.

כשניגשתי למלאכת ההתקנה, גיליתי שבמתכון חסר מרכיב חשוב במיוחד: החומץ. החלטתי להמר על הכמות ואשפזתי את הפלפלים ללילה במקרר. עוד לפני הקפה של הבוקר הנחתי על לחם פרוסה של גבינה בולגרית, ומעליה פיסה של פלפל מוחמץ. נתתי ביס. ההימור על כמות החומץ הצליח.

הלכתי למלא לוטו.

פלפלים בתחמיץ (צילום: תומר פרת)
פלפלים מוחמצים עמוקות. פלפלים שושקה, כן? | צילום: תומר פרת

פלפלים מוחמצים עמוקות

המצרכים:

10 פלפלים ירוקים או צהובים מאורכים מסוג שושקה
חופן מלח בישול

לתחמיץ:
2 כפות סוכר
חצי כף מלח
4-5 שיני שום פרוסות דק
3 כפות שמן
חצי כוס חומץ לבן

כלים:
תבנית
קערה
מגבת מטבח

אופן ההכנה:

1. מחממים תנור ל-200 מעלות ופורסים את הפלפלים על הרשת.

2. הופכים כאשר הפלפלים מזהיבים יפה (אחרי 25 דקות בערך). בסך הכל, הפלפלים יכולים להיות בתנור כשעה. חשוב לשים לב שלא יישרפו.

3. מוציאים את הפלפלים מהתנור, פורסים בתבנית ומפזרים עליהם את מלח הבישול. מכסים במגבת ונותנים להם להזיע.

4. אחרי חצי שעה, מקלפים בעדינות ומניחים את הפלפלים בקערה.

5. מערבבים יחד את מרכיבי התחמיץ: סוכר, מלח, שום, שמן זית וחומץ.

6. שופכים על הפלפלים ומוודאים שכולם שותים את התערובת.

7. נותנים לפלפלים לילה, או לפחות ארבע שעות, במקרר, שיספגו את הטעמים.

• הצעת הגשה: עובד יופי עם גבינה מלוחה, לבּנה או גבינה בולגרית, בלוויית פרוסת חלה עבה. מצד שני, הולך טוב גם בסלט ירקות או עם חסה.

• אזהרה: המנה אינה מיועדת לסובלים מצרבות או לאלה שחושבים ששום גורם להבל פה מסריח.

>> לגרסת ההדפסה של המתכון: פלפלים מוחמצים עמוקות
>> והנה הפלפלים הממולאים של ארז קומרובסקי