שלשום התקבלו התוצאות של הגרלת מחיר למשתכן ברעננה. הגענו למקום 14,599.
הועמדו למכירה 81 דירות.

לא באמת היו לי ציפיות. זה היה ברור שהסיכויים דומים לסיכויי זכייה בלוטו. מה שבכל זאת מרגיז זו מראית העין שבפרסומים המאסיביים לפרויקט כאילו הנה יש לזוגות צעירים סיכוי לדירה. ועל מראית העין הזו עודד משרד הבינוי והשיכון עוד ועוד אנשים להירשם. כמה אנשים? 22,625 בדיוק שהשתתפו בהגרלה לדירות ברעננה. כמה עולה להירשם? 240 שקלים. כלומר בעוד ש-22,544 זוגות יצאו בלי כלום המדינה הרוויחה 5,430,000 שקלים.

לפני שלושה חודשים התארח שר האוצר משה כחלון בתכנית "גב האומה" בערוץ 10 ובלא פחות משלוש הזדמנויות שונות באותו ראיון קליל ומלא דחקות הדדיות קידם את הפרויקט בחגיגיות. באחת הפעמים אפילו הודיע כבדרך אגב ובגאווה גדולה שממש למחרת בוקר (24.07) יפתחו 1,470 דירות בגליל ים, הרצליה. הכרזה שצדה את עיני כל מי שהתעניין בפרויקט/מעוניין לגור במרכז. כמובן שלא קשה לחבר בין תזמון האירוח של כחלון בתכנית להכרזה יוצאת הדופן (גם במספר הדירות וגם במיקום) - פוליטיקאים לא מגיעים לזירה שכזו אם אין להם משהו לקדם. רק שבניגוד לאירוחים אחרים את מה שכחלון קידם באותו ערב אני ממש רציתי לקנות.

עוד ב-mako כסף:

ההגרלה לא נפתחה למחרת בבוקר ונכון לעכשיו הדירות אפילו לא מוזכרות באתר כפרויקט עתידי. במקרה ממש שלשום הודיעה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) על דחיית הסגירה – בפעם השנייה - של המכרזים בגליל ים ל-12 בדצמבר. הסיבה לדחייה לא פורסמה. אם נכון ל-24.07 המכרזים אפילו לא יצאו לקבלנים, הניסיונות שלי (ושל רבים אחרים אני מניח) להיכנס לאתר הפרויקט ולרפרש אותו בציפייה לזכות-באפשרות-לרכוש כרטיס לוטו יוקרתי במיוחד, מגוחכים עוד יותר. אבל כמה מרשים זה נשמע יום קודם בטלוויזיה.

וצריך לומר את זה: זכייה בהגרלה עדיין משמעה תשלום של סכום לא מבוטל עבור דירה. סכום שידרוש עזרה משפחתית נרחבת וכמובן משכנתא מהבנק – רק שהחתימה על החוזה תעשה בתנאי לחץ, שהרי אם תהסס יש עוד 20 אלף ממתינים אחריך בתור. ומה יעשו זוכים שגילו שסך כל ההנחה שקיבלו היא 60 אלף שקלים בלבד לעומת פרויקטים "רגילים" כמו שקרה בדימונה באוקטובר? או שהדירות שנשארו לקבלן להציע הן בנות שישה חדרים – כלומר לא ממש רלוונטיות לזוגות צעירים – כמו שגילו לאחרונה זוכים בראשון לציון?

וצריך לומר גם את זה: זה נכון ש-240 השקלים ששילמתי מזכים אותי בהשתתפות בהגרלות נוספות. אבל הסיבה שנרשמתי להגרלה ברעננה וייחלתי לדירות זולות בהרצליה היא פשוטה: כאן אני עובד, כאן גרה המשפחה שלי וכאן גרתי כל חיי. וכשאני אומר כאן אני מתכוון לאזור המרכז רבתי.

 הפרויקטים הפתוחים כרגע הם לקריית ביאליק, פרדסיה, ירושלים, טירת הכרמל וראשון לציון (מזרח. עדיין רחוק משמעותית). כל עוד אנחנו זוג עם רכב אחד וכל עוד התחבורה הציבורית בארץ גרועה עד לא קיימת זה פשוט לא רלוונטי להתרחק. לפחות לא אם יש לי שאיפה לראות את הילד שלי בסוף היום. את הביקורת על "הצעירים שרוצים לגור בשדרות רוטשילד" תחסכו ממני. על שדרות רוטשילד כבר וויתרתי. גם על תל אביב כולה. ה"חלום" כרגע הוא רמת גן-גבעתיים ומה שמסביבן. רעננה היא לא יותר מכורח המציאות וגם היא הולכת ומתרחקת (יש עוד 23 דירות בהגרלה עתידית. נרשם ונראה).

לאחר קידום מאסיבי נרשמו להגרלה מעל 22 אלף זוגות צעירים שעטו על האפשרות לגור ברעננה. על הפרויקט בהרצליה הלך כחלון לטלוויזיה. אלו פרויקטי הדגל. כמובן שיהיו שיגידו: "הכי טוב לקנות בפריפריה, גם זול וגם השקעה לטווח ארוך". אבל אני לא מעוניין לקנות ולהשקיע. אני לא איש עסקים ולא יזם נדל"ן. אני רוצה לגור עכשיו בדירה שקרובה למקום עבודתי, לחברי ולמשפחתי – והמערכת פשוט לא מאפשרת לי.

יש תובנות שרבים מבני דורי כבר הגיעו אליהן מזמן. "לא תהיה לי דירה משלי" היא אחת מהן. זה מייאש אבל התרגלנו. עיקר השאיפות שלי כרגע הן להרוויח באופן סביר ושבעל הבית לא יעלה את שכר הדירה. הסיבה שמבצע "מחיר למשתכן" מבאס אותי היא היומרה שלו לספק פתרון לבעיית הדיור כשבפועל הוא לא יותר מגימיק למכירת אשליות. 

יודעים מה הסיפור הבא שלנו? כתבו אלינו money@mako.co.il

רוצים לקנות דירה חדשה? היכנסו לכאן בונים