הקאמבק של הדולר (תמונת AVI: חדשות)
ההערכות כי הריבית תרד מקפיצות את הדולר | תמונת AVI: חדשות

השקל נסחר בפתיחת שבוע המסחר הבין-בנקאי בזירת המט"ח המקומית, במגמת היחלשות מול שני המטבעות הזרים המובילים - הדולר והאירו. המטבע האירופאי רושם את שיעור ההתחזקות החד יותר מבין בשניים, ביחס לשקל.

לאחר שחתך אתמול את תחזית הצמיחה למשק הישראלי ל-2009, וקבע תחזית של מיתון, ילבש היום (ב') נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, את הכובע של קובע המדיניות ויפרסם את החלטת הריבית בישראל לחודש פברואר. ההערכות בשוק מדברות על הפחתה של עד 0.75% לשיעור הנמוך בתולדות מדינת ישראל - 1%.

כאמור, בנק ישראל הטיל אתמול פצצה על המשק. הבנק המרכזי חתך את תחזית הצמיחה של המשק הישראלי ל-2009 מ-1.5% לשיעור צמיחה שלילי של 0.2%-. מדובר בפעם השלישית שבה מעדכן הבנק המרכזי את תחזית הצמיחה של המשק. רק לפני חודשיים הוא עשה זאת מרמה של 2.7% ל-1.5%. בכך, מודה בנק ישראל לראשונה ובצורה רשמית כי בשנת 2009 המשק הישראלי יהיה במיתון.

ההודעה זו "מכשירה את הקרקע" עבור פישר, ומאותתת על אפשרות סבירה, כי הנגיד יחליט היום על הפחתת ריבית חדה של 0.75%, אם לא אחוז אחד שלם, זאת לעומת ההערכות המוקדמות שדיברו על הפחתה של חצי אחוז בלבד.

"רוב המידע החדש הוא שלילי", נכתב בהודעה ששיגר הבנק. "הרעה ניכרת בפעילות הכלכלית וירידה בתחזיות הצמיחה והסחר העולמיות; ירידה בפעילות הכלכלית ברבעון הרביעי בישראל, ובייחוד ירידה חדה ביצוא ובייצור התעשייתי. מנגד, כותבים כלכלני בנק ישראל, כי השפעות שליליות אלו קוזזו חלקית על ידי השיפור בתנאי הסחר החיצוניים (בעיקר עקב ירידת מחירי הנפט) ועדכון ההוצאה הציבורית כלפי מעלה, שצפויות להשפיע באופן חיובי על הפעילות במשק.

זירת המט"ח: הדולר מתחזק במסחר הבין-בנקאי ב-0.6% ונסחר תמורת 3.9977 שקלים. האירו מתחזק ב-1.17% ונסחר תמורת 5.1641 שקלים

ביום שישי הדולר התחזק ב-0.735% ושערו היציג נקבע ב-3.974 שקלים. האירו נחלש ב-0.394% ושערו היציג נקבע ב-5.1042 שקלים.

Easy-Forex: רמות הקיצון עומדות על 4.02 שקלים לדולר ורמת תמיכה של 3.77 ש'

רמת התמיכה הקרובה לדולר עומדת על 3.85 שקלים לדולר כשרמת ההתנגדות הקרובה עומדת על 3.95 שקלים. רמת ההתנגדות הבאה עומדת על 3.98 שקלים כשרמת התמיכה הבאה נמצאת ב-3.8 שקלים. רמות הקיצון עומדות על רמת התנגדות של 4.02 שקלים לדולר ורמת תמיכה של 3.77 שקלים.

פריקו: לאחר רמת 4.04 השקלים, עשוי הדולר להתחזק אף לעבר 4.1 שקלים

לאור התחזית החדשה של בנק ישראל לצמיחה שלילית במהלך 2009, ולאור העובדה כי בנק ישראל צופה עלייה בשיעור האבטלה לרמה של 7.6%, לא נתפלא אם פישר יהיה אגרסיבי בהפחתת הריבית. המשך רכישות המט"ח של בנק ישראל (100 מיליון דולר מדי יום) לצד פעילות מצד לווים שסוגרים הלוואות עשויה לתרום לעודפי ביקוש למט"ח דבר העשוי להוביל להתחזקות הדולר. כאשר בטווח הקצר יש לשים לב לרמת 4.04, עם פריצה זו עשוי הדולר להתחזק אף לעבר רמת 4.10 ואף יותר, אולם בראייה לטווח הבינוני והארוך הדולר עשוי לשוב ולהיחלש אל עבר רמות השפל הישנות.