עוד בנק נסגר בארצות-הברית43799 (תמונת AVI: חדשות)
חבילת חילוץ למגזר הפיננסי בגובה 50 מיליארד ליש"ט | תמונת AVI: חדשות

על רקע מכירת החיסול היום (ד') באסיה, ירידות השערים החדות אמש בוול סטריט, ועל רקע המצב הקשה בו נתונים ענפי הפיננסים והנדל"ן בבריטניה - אליסטייר דרלינג, שר האוצר הבריטי, לא לוקח סיכון - ומחליט להלאים חלקית את ההבנקים במדינה.

בהמשך לתוכניות החילוץ בארה"ב ובשאר רחבי העולם, מחליטה היום הממשלה להזרים לשוק כ-50 מיליארד ליש"ט כחבילת חילוץ למגזר הפיננסי בכלל ולבנקים בפרט.

שמונה בנקים צפויים להנות מחבילת החילוץ, שהחשובים ביניהם הם הבנק ברקליס, HSBC, רויאל בנק אוף סקוטלנד, לוידס טי אס בי, RBS, ו-HBOS.

כחלק מהתוכנית תרכוש הממשלה מניות מועדפות של בנקים, והבנק המרכזי של אנגליה יאפשר לכ-200 מיליארד ליש"ט להיות זמינים עבור הבנקים כהלוואה - למקרה שאלו יצטרכו תמיכה במצב הנזילות שלהם, כך מסר משרד האוצר הבריטי. התוכנית אף תבטיח כ-250 מיליארד ליש"ט זמינים לטובת מחזור של הלוואות על פי הצורך - עבור הבנקים.

יצוין, כי בין השאר, ההחלטה על תוכנית החילוץ החריגה טמונה בעובדה כי לפני כ-3 ימים צנחה מניית רויאל בנק אוף סקוטלנד בכ-39% מחשש כי מצבו הפיננסי של הבנק לא יאפשר לו להתמודד עם מחנק האשראי.

המשבר גלובלי - אך כל מדינה לעצמה

במסגרת נסיונות נוספים של מדינות אירופה להתמודד עם המפולת בשווקים - ראש ממשלת איסלנד, גייר הרדה, הצהיר אתמול (ג') כי ממשלתו תהיה ערבה לפיקדונות הציבור, ואף הבטיח כי יאפשר במדיניותו לרשויות הרגולציה להשתלט על גופים פיננסים ובתוכם בנקים, שנקלעו לקשיי נזילות - לפי הצורך. זאת, לאחר שהממשלה הלאימה את הבנק השני בגודלו במדינה, והמטבע המקומי (הקרונה) צנח בשיעור ניכר של כ-31% ביחס לדולר ב-30 הימים האחרונים.

"המשבר גלובלי - אך כל מדינה לעצמה", אמר הרדה, במסגרת ועידה שהתקיימה אתמול בבירה, רייקיאוויק, לאחר שנכשל בנסיונו לשריין תוכנית חילוץ משמעותית יותר מעבר לים למערכת הפיננסית המקומית. "ברצוננו לשמור על מה שלא נפגע ככל שניתן", הוסיף.

מעבר לכך, דיווח הבנק בעל תיק האשראי השני בגודלו באיסלנד, הבנק Landsbanki Islands hf, כי רשות הפיקוח הפיננסי במדינה השתלטה על הבנק, כאשר הבנק בעל תיק האשראי הגדול ביותר באיסלנד, Kaupthing Bank, דיווח על כך שהבנק המרכזי נתן לו הלוואה בהיקף של כ-500 מיליון אירו. זאת, לאחר שהבנק המולאם הגיע לכדי חוב עצום הגדול פי 12 מהיקף כלכלתה של איסלנד כולה גם יחד.

במקביל לכל ההתרחשויות הללו - ממשלת רוסיה הסכימה היום להזרים הלוואה בהיקף של 4 מיליארד אירו לכלכלת הבנק המרכזי של איסלנד, כ"זריקת נזילות" עבור המערכת הפיננסית האיסלנדית, על רקע מחנק האשראי העולמי שהגיע גם לאיסלנד.