ביטוח רכב מוכר כיום כשירות חיוני ולמעשה, החוק מחייב לעשות לכל הפחות ביטוח חובה לרכב. אלה כמה זוויות מעניינות של סוג ביטוח נפוץ זה, בכלל בימים בהם רבים מאיתנו נמצאים בחל"ת או עובדים מהבית יש מספר דברים שחשוב שתדעו גם אחרי שרוב הגבלות הקורונה הוסרו:

השפעת העבודה מהבית על הרכב הפרטי

אין ספק כי נושא ה"קורונה" השפיע על תחומים רבים בחברה אנושית, גם אם זמנית. תחום הרכב לא יוצא דופן מבחינה זו, עם שלל השלכות, בהן צמצום ברכישת רכבים חדשים והשפעה על ייצור רכבים ברחבי העולם. יותר משמעותיות למשתמש הרכב הפרטי הממוצע, הן ההפחתה של הנסיעות  בעקבות המצב שנוצר.

 

בשעה טובה אנחנו יכולים להגיד שמשבר הקורונה מאחורינו (לפחות הגל הראשון) כך שהוסרו כל ההגבלות שהיו בתקופה זו וכעת המצב חוזר לקדמותו, שוב יש לנו את היכולת להיכנס לרכב הפרטי ולנהוג לאן שנרצה, אך עם זאת אין ספק שהעובדה שמעסיקים רבים ראו שהתפוקה של רבים מעובדיהם נשארה זהה לימים בהם היו מגיעים בשגרה למשרד גורמת ל-"עידן חדש", עידן בו ככל הנראה יהיו יותר אנשים שיעבדו מהבתים, לפחות ליום/יומיים בשבוע, בשורה התחתונה יהיו פחות רכבים על הכביש.

 

מה חדש בביטוח הרכב?

ראשית, נדגיש כי במצבים מיוחדים דוגמת ה"קורונה", כדאי תמיד לבדוק מה מציעות חברות הביטוח, שבהן כבר יש לכם ביטוח. כלומר, מה הם מציעים לכם כלקוחות קיימים. למרות שעברנו את התקופה הזאת עדיין ייתכן שחלק מחברות הביטוח יתנו לכם הטבות וסוג של פיצוי על אותה תקופה שבה פחות נסעתם. חברת הביטוח הראל למשל, הודיעה שלא תגבה את דמי ביטוח הרכב, ללקוחותיה אשר נמצאים בבידוד עקב ה"קורונה", ישנן לעתים חדשות בעולם הביטוח המקומי בכלל, שעשויות להיות רלבנטיות למצבים מיוחדים. לדוגמא: בעקבות מצב הקורונה, הוגשה תביעה ייצוגית נגד 12 חברות ביטוח מקומיות. בתביעה מדובר על כך, שהחברות לא צמצמו את התשלום החודשי שהן דורשות לביטוח הרכבים, למרות שהרכבים בשימוש מצומצם משמעותית עקב המצב. משמעות הצמצום בשימוש מבחינת ביטוח, היא שהסיכון להתרחשות הדברים שמבטחים (סיכונים שונים לרכב) הצטמצם אף הוא משמעותית. זאת, לאור נסיבות שאינן תלויות בלקוח רוכש הביטוח.

 

לשלם פחות

בכל מקרה, אם השימוש ברכב צונח משמעותית בעקבות כך שיצאתם לחל"ת או שאתם עובדים יותר מהבית, מדוע להמשיך ולשלם את אותם הסכומים על ביטוח הרכב? לא חייבים לחכות לחברות הביטוח שילכו לקראתכם, אלא ניתן לבדוק תשלום לביטוח על פי קילומטראז' שנוסעים.  

אפשר גם לבקש מחברת הביטוח השבתה או הקפאה לפרק זמן מסוים במקרה ויצאתם לחל"ת ויש לכם רכב נוסף בבית אז אולי באמת פחות שווה להחזיק ביטוח עבור 2 רכבים.

קילומטראז' (צילום: shutterstock| Bjoern Wylezich)
צילום: shutterstock| Bjoern Wylezich

 

לבחור בביטוח גמיש

במבט לעתיד, ניתן לבחור ביטוח רכב גמיש. הכוונה לביטוח, שבו גובה התשלום משתנה בהתאם להיקף השימוש ברכב. ניתן לחשוב על גמישות כזו, כעל מעין ביטוח בפני שינויים לא צפויים בעתיד, של היקף השימוש ברכב. שינויים כאלה עשויים לנבוע לא רק ממצבי חירום יוצאי דופן כמגיפה וסגר. הם עשויים להתרחש ומתרחשים לעתים קרובות, פשוט בעקבות נסיבות אישיות משתנות. שינויים אלה הם פעמים רבות זמניים, כך שלא ניתן לדעת מראש כיצד יתבטא השינוי, מתי הוא יתחיל ומתי יסתיים. כאמור, ביטוח רכב גמיש, עשוי להקל מבחינה זו. וגם אל תשכחו את העובדה שאם אתם מתכוונים לעבוד יותר מהבית או שיצאתם לחל"ת אז באופן טבעי גם תסעו פחות ולכן זה משהו ששווה לקחת בחשבון.

 

בחירת הביטוח המתאים ביותר

אחת התועלות השימושיות ביותר שהביאה לנו רשת האינטרנט, היא ביכולת להשוות בקלות ובנוחות הצעות של ספקי מוצרים ושירותים שונים. ביטוח רכב לא שונה מבחינה זו. השוואת מחירים דרך אתר Wobi למשל, תמחיש לכם עובדה זו במהירות. נוסיף שני טיפים לשימוש בו: קילומטראז' נמוך הוא פרמטר שיכול להוזיל משמעותית במחירי הביטוח בחברות מסוימות - דרך Wobi ניתן לרכוש את הביטוח לפי הקילומטראז' שנוסעים/ות בין חברות הביטוח השונות. לא הזזתם את הרכב ונגמר המצבר? בWobi- ניתן לרכוש כיסוי גרירה ושירותי כביש, כדי לדאוג שתוכלו להגיע לכל מקום שצריך ובכל זמן. השוואת הצעות חברות הביטוח עשויה להיות מרתיעה מעט, בהתחשב במורכבות הפוליסות ובכל "האותיות הקטנות". גם אין ספק, שביטוח בכלל הוא לא נושא שרובנו נלהבים לעסוק בו. אלא שהתעמקות כזו והשוואה שיטתית, שוות את ההשקעה. הדבר מתבטא בבחירה חכמה בין האפשרויות השונות - בחירה בביטוח שמתאים ביותר עבורכם ספציפית.

שירות גרירה  (צילום: shutterstock| hedgehog94)
צילום: shutterstock| hedgehog94

 

יש זמן

עוד היבט מעניין של העבודה מהבית, הוא שחלקנו קיבל "בזכותה" זמן פנוי. עובדה זו, ניתן לנצל בכדי לעשות דברים שונים שאנחנו לרוב דוחים. כמובן, כל מה שקשור לפרנסה יקבל כנראה עדיפות ראשונה. עם זאת, סעיף ההוצאות אצל רובנו, מספק לא מעט כיווני התעמקות נוספים. במסגרתן, ביטוח רכב הוא בוודאי הוצאה משמעותית, בה כדאי לטפל.