אלפי בקשות מוגשות מידי שנה לקונסוליה האמריקאית על ידי ישראלים שמעוניינים לקבל אשרת עבודה לארה"ב. חלקן הגדול נדחה מבלי שרשויות ההגירה של ארה"ב מפרטות למבקש את הסיבה לכך. להלן שש סיבות עיקריות ושכיחות לדחיית הבקשה, אשר רוב הציבור אינו מודע לחשיבותן.

לא צריך להיות סוחר סמים, מספיק אם נתפסת מעשן קנאביס

רישום פלילי מהווה שיקול על פיו בוחנות הרשויות בארה"ב האם להעניק למבקש אשרת עבודה. מידע זה ניתן להשגה בין על ידי חיפוש באינטרנט או על ידי בקשת תעודת יושר ממבקש האשרה. ישנם אף מקרים בהם חולקות המדינות מידע בנוגע לעברייני סמים. מבחינת האמריקאים, רישום פלילי על צריכת קנאביס, וכמובן רישום פלילי על סחר בסמים מהווה גורם מכריע בהליך בחינת הבקשה. על אף המדיניות המקלה סביב צריכת הקנאביס שאומצה על ידי מספר מדינות בארה"ב, עדיין, במקרים רבים הדבר מהווה עבירה פדרלית, ומביא בהכרח  לפסילה מיידית של בקשת האשרה

עבירות מיסוי

גם רבות מעבירות המיסוי מהוות מהוות עבירות שיש עימן קלון, אשר הרשעה על פיהן גוררת שלילה אוטמאטית של בקשת האשרה. כך למשל, קרה לפני מספר חודשים, כשסורבה בקשתו של הזמר אייל גולן  בגלל עילה זו.

נתפסת נוהג בשכרות? תישאר בישראל

במהלך השנים האחרונה נתקלנו במקרים רבים בהם הסירוב למתן אשרת עבודה נבע מהרשעה של נהיגה בשכרות ובמיוחד כאשר גיליון הרשעותיו של המבקש מוכתם בעבירות נוספות הרשעות רבות שמבססות את פרופיל המסוכנות שלו. הקשחת העמדה כלפי סוגיית נהיגה בשכרות אינה מקרית. רשויות החוק בארה"ב נאבקות בתופעה זו באמצעים רבים, כולל על ידי מניעת כניסת עברייני תנועה לשטחה.

גם אם עבדת בעגלות ולא תפסו אותך, לא תוכל לקבל אשרה עבודה

במהלך העשורים  האחרונים  עבדו בעגלות בארה"ב, באופן לא חוקי, אלפי ישראלים. רובם המוחלט חזר לישראל מבלי שנתפס, אך על חלק בלתי מבוטל מהם נאסף מידע במחשבי רשויות ההגירה. מקור המידע הינו בעיקר, הלשנות או חקירות של מעסיקים שנעצרו, ומסרו בחקירות מידע מפורט על כל מי שעבד עבורם בעבר, גם אם כבר עזב את ארה"ב.  

אזרח ישראלי לא רשאי לעבוד בארה"ב, כולל בעגלות, אפילו יום אחד ללא קבלת אשרת עבודה. לפיכך, מי שעשה זאת עבר עלול בהחלט לקבל סירוב לבקשתו, גם אם חלף זמן רב מאז שעבד באופן לא חוקי. נוסף על כך חשוב לזכור שארה"ב מעבירה, באופן שוטף, מידע למדינות נוספות, על כל האזרחים הזרים – כולל ישראלים – אשר עברו על חוקי הכניסה לארה"ב.  לכן כל מי שהורשע בעבירת על חוקי הכניסה, או גורש מארה"ב עלול להיות מסורב כניסה למדינות נוספות.

מדען במעבדת חיידקים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
למדתם יותר מדי? בעיה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

למדת מתמטיקה או, כימיה או פיזיקה ישומית? אתה על הכוונת של הממשל בארה"ב

כל ישראלי שעובד כיום או הועסק בעבר בתעשייה הבטחונית עשוי להיתפס על ידי הממשל האמריקאי כגורם מסוכן,  אולם תחת מטרייה זו עשוים בהחלט להיכלל גם ישראלים שרכשו ידע במהלך שירות צבאי באחת מיחידות המודיעין. קיימת סבירות גבוהה כי מבקש אשרה שלמד תחומים אלו יידרש להשיב על שאלון ייחודי וחודרני, כאשר ההחלטה האם לחייב את המבקש למלא את השאלון המפורט הכולל עשרות פרטים אישיים תלויה בהערכה של הקונסוליה ביחס למידת הסיכון הפוטנציאלי בתחום הטרור או הבטחון הלאומי של מבקש הוויזה.  ככלל, מבקשי אשרות אלו חשופים לסיכון גדול יותר של קבלת תשובה שלילית לבקשת האשרה.

אי דיוקים וחוסר עקביות

הרגישות של הממשל בארה"ב לאי דיוקים במילוי המסמכים הנלווים לבקשת האשרה עלתה באופן משמעותי בשנים האחרונות. אם בעבר  סתירות שהתגלו בין המידע שמסר המבקש בבקשתו הקודמת לזו הנוכחית, לא הובילו למתן סירוב, כיום, ההנחיות שונו ובמקרים רבים בהם נמצאו אי דיוקים בנוגע לעובדות מהותיות שנמסרו – הנטיה היא לדחות את הפנייה. כך למשל, כאשר ממלא הטופס לא דייק בנוגע לתיאור המשרה או לפרקי הזמן שהועסק במקום עבודתו. המסוגלות של הקונסוליה לאמת את נתוני המבקש נשענת גם על בדיקות אינטנסיביות שהיא מבצעת ברשתות החברתיות והמציאות מלמדת כי לעיתים קרובות,המידע שעולה במסגרת החיפוש מוביל לשלילת הבקשה.

לסיכום, שיקול הדעת של הקונסול הוא כמעט מוחלט ואין הליך מוסדר של עירעור על החלטתו לדחות את הבקשה לקבלת אשרה. לצד זאת, ישנם מקרים בהם ניתן למצוא את הדרך בה ניתן להתמודד עם עילות דחיה מסוימות ולהגיש בקשה מיוחדת לקונסוליה. הדבר מצריך זמן וטיפול מקצועי, אולם אם ממתינים עם הטיפול לרגע האחרון, נשארים בלי פיתרון.

הכותב הוא מומחה לדיני ניוד מומחים ואשרות עבודה, שותף במשרד עוה"ד קן תור & עכו ויו"ר ועדת האשרות בלשכת המסחר ישראל – ארה"ב